Soglasje vlade k predlogom amandmajev k Predlogu podnebnega zakona, nujni postopek
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo daje na podlagi četrtega odstavka 46. člena Poslovnika Vlade Republike Slovenije, ki določa, da lahko ministrstvo na vloženo besedilo predlaga vložitev amandmaja le ob soglasju Vlade Republike Slovenije, v soglasje predlog amandmajev k Predlogu podnebnega zakona.
Predlagani amandmaji sledijo tudi pripombam iz mnenja Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora Republike Slovenije.
Predlogi amandmajev vsebinske narave v členih, ki urejajo sistem trgovanja z emisijskimi kuponi, se nanašajo zlasti na: določitev vsebine vlog, ki jih morajo subjekti, vključeni v sistem trgovanja, predložiti pristojnemu organu za pridobitev dovoljenj in drugih odločb; ureditev prehodnih obdobij za predložitev teh vlog; odpravljena je morebitna retroaktivnost nekaterih določb; pooblastilo pristojnemu organu, da po uradni dolžnosti določi regulirani subjekt, ki ne ustreza nobeni kategoriji iz opredelitve reguliranega subjekta iz 55. točke prvega odstavka 4. člena; ureditev postopka v primeru, ko pristojni organ v postopku izrednega naknadnega preverjanja ugotovi, da je upravljavec naprave napačno poročal o ravneh dejavnosti.
Predlogi amandmajev vsebinske narave v členih, ki urejajo Eko sklad, so pripravljeni zaradi večje jasnosti, in sicer je poudarjeno, da Eko sklad odloča v upravnem postopku na zahtevo vlagatelja.
Predlogi amandmajev vsebinske narave v členih, ki urejajo pravila ravnanja s fluoriranimi toplogrednimi plini (F-plini) in ozonu škodljivimi snovmi, so bili pripravljeni kot odziv na mnenje Zakonodajno-pravne službe in zaradi uskladitve s predpisi EU, ki urejajo to področje, in sicer se je s 96. členom uredilo podeljevanje javnih pooblastil za izvajanje usposabljanj in izdajanje spričeval, ki jih bo ministrstvo dodeljevalo pravnim osebam na podlagi javnega natečaja. Ti morajo izpolnjevati pogoje glede prostorov, opreme in usposobljenega kadra. Pooblastilo velja deset let in se lahko podaljša. Ministrstvo nadzoruje izvajanje in lahko pooblastilo odvzame ob nepravilnostih. Po 97. členu mora fizična oseba (ne pa samostojnim podjetnikom) opraviti usposabljanje, izpit in pridobiti spričevalo, ki velja sedem let. Izdaja spričevala ni upravni postopek, ampak strokovni postopek preverjanja znanja. Minister določi podrobna pravila glede prijave, izvedbe in oblike spričevala. Amandma k 98. členu določa, da se usposabljanje financira s plačili fizičnih oseb, izvajalec pa določi ceno ob upoštevanju dejanskih stroškov, s soglasjem ministrstva. 99. člen, ki ureja podelitev pooblastil pravnim osebam in samostojnim podjetnikom, določa pogoje pridobitve in trajanja pooblastila, ki se izda z odločbo. Pooblastilo je vezano na izpolnjevanje pogojev in se lahko spremeni ali odvzame, če podjetje preneha z dejavnostjo ali ne izpolnjuje več zahtev. Ministrstvo vodi evidenco pooblaščenih podjetij.
Ostali amandmaji so nomotehnične narave oziroma vsebujejo manjše popravke členov Predloga zakona.
Vir: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo