Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Raziskovalec dr. Matevž Dular pridobil še drugi projekt ERC za potrditev koncepta raziskav

Po uspešnem projektu CAVIPHY je dr. Matevž Dular prejel še drugi projekt Evropskega raziskovalnega sveta za potrditev koncepta raziskav in hitrejši prehod v inovacije, in sicer projekt PureWater.
Portret dr. Matevža Dular, v ospredju merilna tehnika, ob strani kamera.

Dr. Matevž Dular | Avtor: Katja Bidovec in Arne Hodalič

Iz odlične pionirske znanosti pogosto izhajajo nove in prelomne ideje, ki nepričakovano vodijo v tržne ali družbene inovacije. Zato Evropski raziskovalni svet (angleško European Research Council – ERC) za nosilce raziskovalnih projektov redno objavlja razpise za financiranje manjših projektov za potrditev koncepta raziskav (angleško ERC Proof of Concept Grant). Cilj tovrstnih projektov je krepitev učinka odličnih raziskav z nadaljnjo podporo zgodnjim inovacijskim aktivnostim. Zadnja študija je pokazala, da kar 12 odstotkov dobitnikov projektov za potrditev koncepta raziskav kasneje ustanovi zagonsko podjetje.  

Na prvo odpiranje razpisa ERC Proof of Concept Grant 2025 se je prijavilo 480 nosilcev raziskovalnih projektov Evropskega raziskovalnega sveta, za financiranje so jih izbrali 150. S prijavo za potrditev koncepta raziskav je recenzente že drugič prepričal dr. Matevž Dular. Zdaj je pridobil še projekt ERC za potrditev koncepta začetnih raziskav z naslovom »PureWater: Combining Cavitation and Plasma to Tackle Drinking Water Pollution«, ki ga bo izvajal na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani. S tem je postal prvi dobitnik dveh projektov ERC Proof of Concept Grant v Sloveniji.

Pred tem je dr. Matevž Dular s svojo skupino na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani že uspešno zaključil raziskovalni projekt ERC za utrditev samostojne raziskovalne poti CABUM, v katerem je raziskoval pojav kavitacije iz inženirskega, fizikalnega in biološkega vidika. Kasneje je ta projekt nadgradil s svojim prvim projektom ERC za potrditev koncepta raziskav CAVIPHY in napravil prve korake v smeri komercializacije edinstvenega sistema za predhodno obdelavo aktivnega blata iz komunalnih čistilnih naprav. Razvili in izdelali so pilotni prototip kavitacijskega reaktorja ter njegovo učinkovitost uspešno preverili na vzorcih blata iz več deset čistilnih naprav. Na podlagi rezultatov so v začetku leta 2025 zagnali prvo komercialno različico reaktorja, zasnovano za neprekinjeno delovanje. Za zasnovo kavitacijskega reaktorja so pridobili tudi mednarodni patent.

Cilj novo pridobljenega projekta ERC za potrditev koncepta PureWater je nadgradnja tehnologije, kjer proces kavitacije kombinirajo s plazmo. Razviti želijo kompaktno pilotno napravo, ki bo omogočala varno, energetsko učinkovito in dolgotrajno zanesljivo dezinfekcijo vodnih sistemov v javnih in industrijskih objektih z visokim tveganjem za pojav bakterije Legionella pneumophila. Del projekta bo namenjen poenostavitvi sistema do nivoja, ko ga bo možno izdelati iz lahko dostopnih komponent in ga ponuditi kot prosto dostopno rešitev za decentralizirano čiščenje pitne vode v socialno in infrastrukturno ogroženih okoljih.

Infografika, razdeljeno na tri glavna polja, ki vizualno predstavijo problem, izhodišče in rešitev za zagotavljanje čiste pitne vode s tehnologijo PureWater. Na levi strani je izsušena pokrajina z razpokano zemljo in tuš, iz katerega teče onesnažena voda.

Zagotavljanje čiste pitne vode s tehnologijo PureWater. | Avtor: Matevž Dular

Prenos raziskovalnih rezultatov v gospodarstvo ali družbo je pomembna prioriteta Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Zato Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost financira podeljene pečate odličnosti za projekte za potrditev koncepta raziskav, ki se izvajajo v Sloveniji.

Dr. Matevžu Dularju iskreno čestitamo za izkazano odličnost in mu želimo uspešen razvoj pilotne naprave.