Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Državni sekretar Štucin na Dunaju tudi o financiranju slovenske manjšine

Državni sekretar Marko Štucin je na Dunaju opravil dvostranske politične konzultacije. Sestal se je z zvezno ministrico za Evropo, integracijo in družino Claudio Plakolm in z generalnim sekretarjem avstrijskega zunanjega ministrstva Nikolausom Marschikom.
stojita pred zastavami

Državni sekretar Marko Štucin in zvezna ministrica za Evropo, integracijo in družino Claudia Plakolm | Avtor: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve

1 / 2

V pogovorih z ministrico Plakolm, ki je pristojna tudi za narodne skupnosti v Avstriji, sta pozornost namenila položaju slovenske narodne manjšine. Državni sekretar Štucin je izrazil nezadovoljstvo Slovenije, da je v okviru avstrijskega proračuna za prihodnji dve leti prišlo do posega v sredstva, ki so namenjena narodnim skupnostim, kar bo prizadelo tudi slovensko narodno manjšino, saj bo na nekaterih področjih okrnilo delovanje njenih organizacij. Državni sekretar Štucin je opozoril na ranljivost manjšinskih skupnosti in potrebo po okrepljeni podpori slovenski manjšini tudi v luči 70. obletnice Avstrijske državne pogodbe, katere 7. člen ostaja le delno izpolnjen. Avstrijske sogovornike je pozval k čimprejšnji povrnitvi podpore na prvotno raven in rednemu usklajevanju le-teh z inflacijo.

Državni sekretar Štucin je ob tej priložnosti ponovno poudaril, da nedavno uzakonjenje Dachsteinske pesmi kot deželne himne avstrijske zvezne dežele Štajerske za Slovenijo ostaja nesprejemljivo.

Z ministrico Plakolm sta izmenjala še stališča o aktualnih EU temah. Pred skorajšnjo predstavitvijo prvega predloga Evropske komisije za nov večletni finančni okvir sta se strinjala, da EU za soočanje z novimi izzivi potrebuje ambiciozen finančni okvir. Strinjala sta glede pomena poenostavitve evropske zakonodaje za konkurenčnost evropskega gospodarstva.

Državni sekretar Štucin se je z generalnim sekretarjem Marschikom pogovarjal tudi o aktualnih mednarodnih dogodkih. Posebno pozornost sta namenila položaju na Zahodnemu Balkanu in stanju pridružitvenega procesa. Slovenija in Avstrija ostajata odločni podpornici čimprejšnje integracije držav regije v EU.

V pogovorih z avstrijskimi sogovorniki je bila potrjena visoka raven odnosov med sosednjima državama, ki jih odlikuje intenziven dialog in razvejano sodelovanje na vseh področjih skupnega interesa.