Minister Novak na ogledu popoplavne sanacije na porečju Srednje Save

Minister Novak na terenskem ogledu ob Kamniški Bistrici v naselju Bišče | Avtor: Ministrstvo za naravne vire in prostor
Ministra Novaka so na terenskem obisku spremljali v. d. direktorja Direkcije Republike Slovenije za vode Urška Hočevar ter predstavniki Urada za zmanjševanje posledic naravnih nesreč in Državne tehnične pisarne. Minister je ob obisku povedal, da je z opravljenimi deli, ki si jih je ogledal na terenu, zadovoljen. Za sanacijska dela na območju Srednje Save in ureditev vodotokov v skupni dolžini 23 kilometrov je bilo v letu 2024 vloženih skoraj 18 milijonov evrov.
Na obravnavanem območju se bodo v letih 2025 in 2026 izvajale sanacije na vodni infrastrukturi v skupni vrednosti skoraj 132 milijonov evrov. Rešitve bodo trajne, sonaravne in odporne na podnebne spremembe. Minister je poudaril, da želijo tudi v sklopu obsežnih vzdrževalnih del zagotoviti pretočnost vodotokov, predvsem v zgornjih delih vodotokov.
Minister Novak si je s podžupanom Občine Domžale Borutom Ernestlom ogledal dela na Kamniški Bistrici v naselju Bišče v občini Domžale. S predstavniki direkcije in kamniške občine pa tudi dela na Kamniški Bistrici in pritokih v Kamniku ter v naselju Stahovica. Ob vseh projektih želi ministrstvo od občin pridobiti tudi njihove pripombe in predloge.
Dela na terenu napredujejo tako, kot smo načrtovali. Rešitve so usklajene tudi z občinskimi razvojnimi načrti.
Minister Jože Novak
Podžupan Občine Domžale je povedal, da z direkcijo za vode in ministrstvom odlično sodelujejo: »Veseli me, da ko se bodo končala sanacijska dela na spodnjem delu Bišč, se bodo ta nadaljevala tudi v zgornjem delu, tam, kjer je dejansko v katastrofalnih poplavah odneslo največ brežine.«
Med večjimi investicijami je ureditev Kamniške Bistrice od Kamnika do Radomelj v občinah Kamnik in Domžale. Projekt poteka v dveh etapah – prva v vrednosti 1,8 milijona evrov se bo začela septembra letos, druga v vrednosti 4,3 milijona evrov pa predvidoma konec leta 2025. Projekt med drugim pomeni širitev struge in gradnjo nasipa.
Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih po uničujočih poplavah smo sedaj v obdobju dolgoročne sanacije (s katero se struge in brežine povrne v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo). Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela (ki jih opravljajo koncesionarji) ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, vključujemo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja.