Skupno poročilo o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2024
V letu 2024 je poročilo o prostovoljskem delu oddalo 2675 prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom. Skupno število prostovoljcev v letu 2024 je bilo 203.786, skupaj pa so opravili 8.560.250 ur prostovoljskega dela. Največ prostovoljskih ur je bilo, podobno kot v prejšnjih letih, opravljenih na področju socialne dejavnosti. V primerjavi z letom 2023, ko je bilo skupno število prostovoljcev 206.845, opravljenih ur pa 8.072.127, je opazen porast števila opravljenih prostovoljskih ur, medtem ko se je skupno število prostovoljcev nekoliko zmanjšalo.
Vrednost organiziranega prostovoljskega dela v letu 2024 je ocenjena na 84.972.928 evrov, kar jasno odraža pomembno in nenadomestljivo vlogo prostovoljstva pri soustvarjanju družbene blaginje v Republiki Sloveniji.
Ob tem poudarjamo, da poročilo zajema uradne podatke o organiziranem prostovoljskem delu, kar pomeni, da vključuje le tisto prostovoljsko dejavnost, ki poteka v okviru vpisanih prostovoljskih organizacij in javnih zavodov ter pri kateri posameznik opravi najmanj 24 ur prostovoljskega dela letno. V evidenco tako niso vključeni posamezniki ali aktivnosti, ki potekajo zunaj teh meril (na primer enkratne prostovoljske akcije ali delo v organizacijah, ki niso vpisane v uradni vpisnik).
Iz skupnega poročila o prostovoljstvu izhaja, da v sodobni družbi, kjer se soočamo z vedno bolj kompleksnimi izzivi – od socialne izključenosti, starajoče se populacije, do duševnega zdravja in podnebnih sprememb – prostovoljstvo ostaja ena najmočnejših oblik medčloveške povezanosti in družbene odgovornosti. Prostovoljske dejavnosti zajemajo širok spekter področij: od socialne podpore, kulturnih in okoljskih pobud, medgeneracijskega sodelovanja, do izobraževanja, športa, civilne zaščite in reševanja ter skrbi za ranljive skupine.
V poročilu je poudarjeno še, da je v zaključni fazi priprava prve samostojne Strategije razvoja prostovoljstva do leta 2030, ki predstavlja celovit in usmerjen odgovor na potrebe ter priložnosti v prostovoljskem sektorju. S pripravo samostojne strategije na tem področju je Vlada jasno izrazila zavedanje o ključni vlogi prostovoljstva pri razvoju vključujoče, solidarne in odporne družbe ter področju namenila posebno pozornost in strateški pomen.
Zakon o prostovoljstvu določa, da Ministrstvo za javno upravo na podlagi zbirnih podatkov Agencije Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) vsako leto pripravi skupno poročilo o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za preteklo koledarsko leto in ga predložiti Vladi v seznanitev.