V Ženevi začetek 66. zasedanja skupščin unij in generalne skupščine držav članic WIPO
Po njegovih besedah je bilo leta 2023 vloženih več kot 23 milijonov prijav pravic intelektualne lastnine, kar je za 150 odstotkov več kot leta 2010 in izkazuje odpornost inovacijske dejavnosti kljub številnim globalnim izzivom. Vse večji pomen intelektualne lastnine je ponazoril s podatkom, da je svetovna vrednost neopredmetenih sredstev dosegla skoraj 80 bilijonov ameriških dolarjev in raste štirikrat hitreje od vrednosti opredmetenih osnovnih sredstev. Posebej je napovedal nadaljnje delo WIPO na področju ozaveščanja o pomenu intelektualne lastnine, uveljavljenja pravic intelektualne lastnine, komercializacije intelektualne lastnine, ter digitalizacije storitev. Ob enem je izpostavil pomen vključevanja žensk, mladih, malih in srednje velikih podjetij ter podporo državam v razvoju.
Zasedanja se udeležuje več kot 1600 delegatov, največ do sedaj, med njimi tudi slovenska delegacija pod vodstvom mag. Karin Žvokelj, direktorice Urada za intelektualno lastnino, z mag. Anito Pipan, veleposlanico in stalno predstavnico Republike Slovenije pri Uradu Združenih narodov in ostalih mednarodnih organizacijah v Ženevi, ter drugimi delegati, ki na letošnji generalni skupščini zastopajo Slovenijo.
Direktorica urada mag. Karin Žvokelj je v uvodni izjavi pohvalila podporo WIPO inovatorjem, ustvarjalcem in podjetjem ter se zahvalila za plodno sodelovanje s Slovenijo, zlasti za pomoč pri oblikovanju prve nacionalne strategije intelektualne lastnine do leta 2030, ki jo je vlada sprejela lani. Dodala je, da je bil letos sprejet tudi akcijski načrt za njeno izvajanje. Skupaj z WIPO je Slovenija novembra lani organizirala mednarodno konferenco o geografskih označbah in kolektivnih znamkah, ki je združila več kot 230 udeležencev iz 15 držav. Pred kratkim je Slovenija gostila tridnevni dogodek o vrednotenju intelektualne lastnine – eni od najbolj aktualnih tematik na tem področju. Direktorica je izrazila zadovoljstvo nad sodelovanjem pri tej pobudi in pozdravila nadaljnje izvajanje akcijskega načrta WIPO za razvoj področja financiranja na podlagi intelektualne lastnine.
Na letnem srečanju države članice WIPO obravnavajo institucionalna, upravna in finančna vprašanja, skupna vsem unijam in pomembna za delovanje WIPO. Seznanijo se z delom delovnih teles WIPO ter z aktualnim dogajanjem in razvojem na področju intelektualne lastnine v državah članicah, ocenijo napredek dela WIPO ter razpravljajo o prihodnjih političnih usmeritvah.
Ob robu zasedanj potekajo tudi številni stranski dogodki ter dvostranska srečanja. Slovenska delegacija se bo med drugim srečala z generalnim direktorjem WIPO Darenom Tangom, namestnico generalnega direktorja Sylvie Forbin, pomočnikom generalnega direktorja Marcom Alemanom, direktorjem Oddelka za države v tranziciji in razvite države Habipom Asanom, direktorjem Sekcije za intelektualno lastnino za podjetja Guyem Pessachom, direktorjem svetovalcem WIPO Akademije Kui Wou Kwunom in generalnim direktorjem Mednarodne zveze za znamke (INTA) Ettienom Sanz de Acedom ter delegacijami Kanade, Velike Britanije, Švice, Španije, Južne Koreje, Portugalske in Singapurja.
Delegacija se bo udeležila tudi slovesne razglasitve letošnjih nagrajencev WIPO Global Awards 2025, ko bo potekala v petek, 11. julija. WIPO Global Awards nagrajujejo mala in srednje velika podjetja ter zagonska podjetja, ki intelektualno lastnino uspešno uporabljajo kot strateško orodje za rast in razvoj. Prvič letos bosta razglašena tudi dobitnika novih priznanj za najboljšo podjetnico in najboljšega mladega podjetnika.
Med 30 letošnjih finalistov, izbranih izmed rekordnih več kot 780 prijav iz 95 držav, je mednarodna žirija uvrstila tudi slovensko podjetje Kavčič, ki združuje spretnost tradicionalnega slovenskega lesarstva z digitalnimi tehnologijami in ustvarja kakovostno modularno pohištvo za sodobno bivanje.
Že umestitev podjetja Kavčič med finaliste za priznano globalno nagrado pa potrjuje visoko raven inovativnosti in pomen učinkovitega upravljanja pravic intelektualne lastnine tudi v Sloveniji. Leta 2023 je to prestižno nagrado prejelo slovensko podjetje Aerosol.
Na spletni strani WIPO bo v petek, 11. julija, ob 11.30 uri možno spremljati podelitev nagrad WIPO Global Awards 2025.