Minister Poklukar v Šentjerneju pozval predstavnike romske skupnosti k dejavnemu reševanju tematike
V zadnjem času se je na območju občine Šentjernej zgodilo nekaj odmevnih kaznivih dejanj, ki terjajo tudi našo pozornost. Bili so napadeni občani in prišlo je do nasilništva, zato je minister obiskal Šentjernej.
Pogovor je tekel o varnostnih razmerah, ki so zaradi zadnjih dogodkov po ministrovih besedah zapletene, tamkajšnji ljudje pa s stanjem niso zadovoljni. Tudi župan, ki je sicer zadovoljen z delom Policijske postaje Šentjernej, je bil kritičen do varnostnih razmer. Čeprav je policija zaradi romske tematike že poleti 2024 na območju jugovzhodne Slovenije okrepila prisotnost, bo po ministrovih besedah z ukrepi nadaljevala in bo še povečala enote na tem območju. »Ukrepi policije delujejo na daljše časovno obdobje,« je ob tem dejal minister.
Po ministrovih besedah je policija nekatera kazniva dejanja že preiskala, storilci so že prijeti, nekatera dejanja pa še preiskuje, pri čemer minister verjame, da bo policija pri tem tudi uspešna. Ob tem je spomnil na sestanek prejšnji teden, ko se je skupaj z ministrico za pravosodje Andrejo Katič sestal z županom Občine Ribnica Samom Pogorelcem, na katerem so se strinjali, da je treba kazniva dejanja čim prej preiskati, storilcem pa čim prej izreči ustrezne sankcije.
Ob tej priložnosti je minister pozval predstavnike romske skupnosti, zlasti predsednika zveze romske skupnosti in predsednika zveze romskih svetnikov, da se dejavno vključijo v reševanje problematike na tem območju. »Samo skupaj bomo lahko učinkoviteje reševali to problematiko, torej s strani države, s strani lokalnih skupnosti in ne nazadnje tudi s strani romske skupnosti.« Po ministrovih besedah se je vlada dr. Roberta Goloba lotila reševanja tega problema, ki je bil v zadnjih 30 letih nekoliko zanemarjen, z delom nadaljuje tudi medresorska delovna skupina za reševanje romske tematike pod vodstvom državne sekretarke Helge Dobrin.
»Jugovzhodna Slovenija je bolj obremenjena glede števila kaznivih dejanj na 1000 prebivalcev v Sloveniji,« je po sestanku povedal vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Damjan Petrič. Po njegovih besedah je razveseljivo dejstvo, da se stanje glede na lani ni poslabšalo, po statističnih kazalnikih se je celo malo izboljšalo. »Ni pa statistika tista, ki govori o varnosti, ampak predvsem občutek pri ljudeh in zaupanje v policijo,« je še povedal in dodal, da »policija še uživa zaupanje, to je poglavitno«. Po Petričevih besedah je policija v ospredju pri zagotavljanju varnosti, je pa varnost skupna odgovornost vseh nas. Policija sicer varnost zagotavlja z različnimi enotami – s patruljami, konjenico, vodniki službenih psov, specializirano enoto za nadzor prometa, enoto za državno mejo, enoto za izravnalne ukrepe, kriminalisti. Ocenil je, da je policija pri tem uspešna in se stanje ne slabša, bo pa treba kot država narediti korak naprej tudi pri zakonodaji.
Župan Jože Simončič je povedal, da so prebivalke in prebivalci zaskrbljeni. Ravnanje države je ocenil kot neustrezno, pri čemer so »najmanj nezadovoljni ali delno zadovoljni z delom policije, ki dela na terenu in s katero dobro sodelujejo«. Ob tem je pohvalil ministra Poklukarja kot enega redkih, ki pride na teren in se sooči s tamkajšnjimi razmerami. Kot prepočasne je ocenil spremembe na področju sociale in delovnopravne zakonodaje in podal kritiko delu pravosodja. Župan je še povedal, da pričakuje ukrepanje in rezultate.
Vsebino pogovora bo minister Poklukar prenesel pristojnima ministroma za delo in okolje, pa tudi predsedniku vlade.

Sestanek na občini Šentjernej | Avtor: Ministrstvo za notranje zadeve