Letno poročilo Evropske komisije o vladavini prava: Slovenija je dosegla pomemben napredek
Slovenija bo tudi v prihodnje dejavno gradila odprt, demokratičen in vključujoč pravni red, temelječ na spoštovanju prava, človekovih pravic in neodvisnosti institucij ter si prizadevala za spoštovanje temeljnih vrednot EU.
Med ključnimi dosežki na področjih pravosodja, boja proti korupciji, svobode medijev ter krepitve vladavine prava na institucionalni ravni, poročilo izpostavlja:
- V celoti izvedeno priporočilo za dokončanje zakonodajnega postopka za spremembo predpisov o parlamentarnih preiskavah, da bodo vključevali ustrezna jamstva za neodvisnost sodnikov in državnih tožilcev ob upoštevanju evropskih standardov glede neodvisnosti sodstva.
- Znaten napredek pri nadaljnjih ukrepih za zagotavljanje, da reforma imenovanja sodnikov vključuje zadostne varovalke za neodvisnost sodstva.
- V celoti izvedeno priporočilo za povečanje plač sodnikov in državnih tožilcev v skladu z evropskimi standardi glede virov in prejemkov v pravosodju.
- V celoti izvedeno priporočilo glede sprejetja nove strategije in akcijskega načrta za boj proti korupciji ter začetek njune implementacije, ob nadaljnjem napredku pri zagotavljanju učinkovitosti preiskav, pregonov in pravnomočnih sodb v primerih kaznivih dejanj korupcije, tudi na najvišji ravni.
- Določen nadaljnji napredek pri sprejemanju zakonodajnih in nezakonodajnih varovalk za izboljšanje zaščite novinarjev, še posebej na spletu.
- Določen napredek pri zagotavljanju pravil ali mehanizmov za zagotavljanje financiranja javnih medijev, ki ustrezno za opravljanje njihovega javnega poslanstva, hkrati pa zagotavlja njihovo neodvisnost.
Komisija priporoča sprejetje dodatnih ukrepov za zagotavljanje boljše sledljivosti preiskav, pregonov in pravnomočnih sodb v primerih korupcije. Poleg tega poziva k nadaljnjemu napredku pri sprejemanju zakonodajnih in nezakonodajnih ukrepov za boljšo zaščito novinarjev, pri čemer naj se upoštevajo evropski standardi. Prav tako priporoča dokončanje reform, ki bodo vzpostavile jasna pravila ali mehanizme za financiranje javnih medijev, tako da bodo lahko izpolnjevali svoje javno poslanstvo in hkrati ohranjali svojo neodvisnost.
Letos je Evropska komisija prvič v letno poročilo vključila tudi oceno delovanja notranjega trga v kontekstu pravne države, kar dodatno potrjuje, da stabilni pravni okvirji predstavljajo temelj za enakopravno gospodarsko sodelovanje znotraj EU. Slovenija pozdravlja to nadgradnjo poročila in podpira celostni pristop k varovanju skupnih evropskih interesov.
Prav tako letošnje poročilo ponovno vključuje tudi štiri države kandidatke z naprednim statusom – Albanija, Črna gora, Severna Makedonija in Srbija – v skupni okvir pregleda vladavine prava. Slovenija to šteje za pomemben korak k večji povezanosti regije z evropskimi standardi ter jasen signal zavezanosti širitvenemu procesu na Zahodnem Balkanu.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve bo v svoji koordinacijski vlogi skupaj z resornimi ministrstvi pripravilo odziv na letošnje ugotovitve in predloge Komisije. Pravočasno in učinkovito izvajanje priporočil ostaja med ključnimi nalogami vlade.
Celotno poročilo je dostopno tukaj: https://commission.europa.eu/publications/2025-rule-law-report-communication-and-country-chapters_en