Premier dr. Golob: »Dvig slovenske zastave je trenutek globokega narodnega ponosa«

Predsednik vlade dr. Robert Golob je danes v Ženevi udeležil slovesnosti ob polnopravnem članstvu Republike Slovenije v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (CERN). | Avtor: Žan Kolman, KPV
Slovesnost je potekala ob prisotnosti delegacije Republike Slovenije, vodstva CernaN, povabljenih gostov in skupnosti slovenskih znanstvenikov, ki delujejo v Cernu.
Slovenija je 21. junija 2025 tudi uradno postala 25. polnopravna članica Cerna in s tem solastnica ene najpomembnejših znanstvenoraziskovalnih infrastruktur na svetu. S tem je uspešno zaključila dolgoletne postopke za polnopravno članstvo, ki je izjemno priznanje slovenski znanosti in našim raziskovalkam in raziskovalcem, omogoča pa jim tudi priložnost za dodatno raziskovalno delo in zaposlitev v Cernu ter poslovne priložnosti za gospodarstvo. Hkrati polnopravno članstvo potrjuje in nadalje krepi ugled Slovenije kot države, ki gradi prihodnost na znanju in znanosti. Na današnji slovesnosti je tudi uradno zaplapolala slovenska zastava, ki jo je dvignila častna garda Cerna.
Premier dr. Golob se je srečal z generalno direktorico Cerna Fabiolo Gianotti in si ogledal predstavitev projekta Atlas ter kontrolne sobe. Vpisal se je tudi v knjigo gostov Cerna in se srečal s skupnostjo slovenskih znanstvenikov, ki delujejo v Cernu.
Na slovesnosti ob vstopu Slovenije v polnopravno članstvo Cerna je generalna direktorica Fabiola Gianotti pozdravila Slovenijo kot 25. državo članico te organizacije. »Slovenski znanstveniki že več desetletij sodelujejo v znanstvenem programu Cerna in pomembno prispevajo k razvoju tehnologij detektorjev, računalništva, analize podatkov in teoretične fizike. To široko sodelovanje odraža vitalnost slovenske znanstvene skupnosti,« je povedala Gianotti. Dodala je, da je glavno področje dejavnosti zdaj eksperiment z velikim hadronskim trkalnikom.
Predsednik Sveta Cerna Costas Fountas je v nagovoru izpostavil najsodobnejšo tehnologijo, ki je tu na voljo in izjemne mednarodne skupine znanstvenikov. »Danes pozdravljamo slovenske znanstvenike, Cern je zdaj laboratorij tudi slovenskih znanstvenikov. Slovenija je del naše zgodbe,« je povedal v nagovoru. Spomnil se je slovenskih fizikov, med njimi Jožefa Stefana, enega najbolj znanih fizikov, in njihovega prispevka znanosti ter izpostavil prispevek Inštituta Jožef Stefan.
V slavnostnem nagovoru je predsednik vlade dr. Robert Golob izpostavil moč znanja. Dvig slovenske zastave v Cernu pa je označil za trenutek globokega narodnega ponosa in še globlje zavezanosti, ki je priznanje Sloveniji v svetovni znanstveni skupnosti.
»Slovenija ima jasno vizijo: od predšolske radovednosti do svetovnih inovacij, utemeljenih na dobri javni izobrazbi, raziskavah in naložbah. V samo nekaj letih smo podvojili sredstva v znanje. To resnično veliko pove o naši zavezanosti, saj lahko le z znanjem majhna država razmišlja v svetovnih merilih,« je povedal premier dr. Golob. Izpostavil je tudi pomen Cerna, ki predstavlja najboljše, kar Evropa lahko pokaže in prispeva človeštvu. »Naši znanstveniki imajo že dolgo pomembno vlogo v projektih, kakršen je Atlas. Naša podjetja zagotavljajo najsodobnejše tehnologije. Naša superračunalniška infrastruktura je pripravljena služiti mednarodni znanosti,« je povedal premier.
V nadaljevanju je povedal, da se Slovenija pridružuje Cernu v kritičnem trenutku, z namenom skupnega oblikovanja prihodnosti, v kateri je znanost obljuba miru, ne le razvoja. »V času, v katerem preveč ljudi gradi zidove, mi gradimo znanje. V času čedalje večjih razlik vlagamo v tisto, kar nas združuje,« je dejal premier. Dodal je: »To je tisto, kar simbolizira slovenska zastava: narod, ki je ponosen, da razmišlja širše od sebe; državo, ki verjame, da znanost lahko povezuje tam, kjer politika ločuje; ljudi, ki so pripravljeni soustvarjati ne le odkritja, ampak predvsem mirnejši svet.«
V nadaljevanju obiska v Ženevi se bo predsednik vlade dr. Robert Golob srečal tudi z visokim komisarjem OZN za človekove pravice Volkerjem Türkom.