Slovenija ostaja zanesljiva članica skupnosti donatorjev v Mednarodnem združenju za razvoj
Zaveza je bila potrjena na zaključnem srečanju pogajanj 21. polnitve IDA decembra 2024 v Seulu, Južna Koreja, na katerem je z napovedjo prispevka sodelovala tudi delegacija Republike Slovenije. Kot sopredsedujoči polnitvi IDA je pogajanja o programu in finančnem okviru 21. polnitve vodil Akihiko Nishio, podpredsednik Skupine Svetovne banke za Razvojno financiranje, zadolžen za IDA, ki ga je danes, na dan uradnega začetka izvajanja 21. polnitve IDA, na vljudnostnem obisku sprejel minister za finance Klemen Boštjančič.
»Slovenija ostaja zavezana podpori poslanstvu IDA in Svetovne banke pri pomoči najrevnejšim in najbolj ranljivim državam sveta« je dejal Klemen Boštjančič. »Pozdravljam osredotočenost IDA21 na rezultate, učinke in partnerstvo ter v celoti podpiram ključno vlogo IDA pri zagotavljanju, da najbolj ranljivi ne bodo ostali pozabljeni. Glede na poslanstvo IDA je bistveno, da sodelujemo pri izpolnjevanju te globalne odgovornosti.«
»Svetovna banka je že dolgo zanesljiv partner Slovenije in ceni njeno nadaljnje vodstvo pri podpori globalnih razvojnih prizadevanj prek institucij, kot je IDA,« je dejal Akihiko Nishio. »Sodelovanje Slovenije kaže izjemno stabilno donatorsko vlogo države v mednarodnem razvoju in bo pomagalo državam z nizkimi dohodki pri reševanju njihovih najbolj perečih razvojnih izzivov.«
IDA, ustanovljeno leta 1960, sodeluje z 78 državami z nizkimi dohodki prek nepovratnih sredstev in brezobrestnih ali nizkoobrestnih posojil, s čimer spodbuja gospodarski razvoj, povečuje produktivnost in s tem dviguje življenjski standard po vsem svetu. IDA polnitve potekajo vsake tri leta, 21. krog pogajanj IDA pa se je zaključil decembra 2024. S financiranjem podpira vrsto razvojnih dejavnosti, kot so varnost oskrbe z vodo, digitalno gospodarstvo, digitalno upravljanje, reforma socialne pomoči, zgodnje izobraževanje in varstvo otrok, zdravje, fiskalna učinkovitost, konkurenčnost ter zelena rast. Ti ukrepi utirajo pot k večji enakosti, gospodarski rasti, ustvarjanju delovnih mest, višjim dohodkom in boljšim življenjskim pogojem.