Vzpostavljena Fokalna skupina za celovito obravnavo otrok in mladostnikov z nevarnim vedenjem

Na pobudo predsednika vlade je bil danes vzpostavljen medresorski operativni organ – Fokalna skupina za celovito obravnavo otrok in mladostnikov z nevarnim vedenjem | Avtor: Žan Kolman, KPV
Cilj skupine je zagotavljanje usklajenega, sistematičnega in strokovnega odziva države na porast nevarnega, predvsem nasilnega vedenja med otroki in mladostniki.
Fokalna skupina predstavlja odgovor na številne pobude s terena, opozorila stroke ter pritiske javnosti glede nujnosti učinkovitega in celostnega pristopa k obravnavi teh izzivov. Fokalno skupino bo vodila prof. dr. Vesna Švab, redna profesorica na oddelku za psihiatrijo na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani, dolgoletna predsednica in soustanoviteljica Šent Slovenskega združenja za duševno zdravje ter članica svetovalne skupine za področje duševnega zdravja nevroloških bolezni in odvisnosti pri Svetovni zdravstveni organizaciji WHO. Namestnica vodje fokalne skupine bo dr. Leonida Zalokar, direktorica Vzgojnega zavoda Planina, kjer se obravnavajo ogroženi in delinkventni otroci in mladostniki, sekretariat skupine pa bo koordinirala Simona Pirnat Skeledžija iz Kabineta predsednika vlade.
»Če želimo kot družba odgovorno skrbeti za dobrobit otrok in mladostnikov, moramo skupaj oblikovati rešitve, ki bodo v pomoč njim, njihovim družinam in širšemu okolju. Današnji korak je pomembna prelomnica v tej smeri,« je na srečanju poudaril predsednik vlade dr. Robert Golob.
Ključni cilji fokalne skupine so zagotoviti usklajen medresorski pristop k obravnavi otrok in mladostnikov z nevarnim vedenjem, oblikovati predloge zakonodajnih in sistemskih rešitev, spremljati izvajanje že sprejetih ukrepov in predlagati izboljšave, krepiti podporo strokovnim delavcem, družinam in šolam ter priprava analiz, poročil in strokovnih mnenj za Vlado RS.
Fokalna skupina bo vključevala predstavnike ključnih ministrstev (za delo, družino in socialne zadeve in enake možnosti, za pravosodje, za zdravje, za vzgojo in izobraževanje, za solidarno prihodnost), Kabineta predsednika vlade, Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), strokovne javnosti, civilne družbe in uporabnikov (predstavniki staršev), varuha človekovih pravic ter po potrebi zunanjih strokovnjakov.
Fokalna skupina se bo sestajala mesečno, glede na tematiko pa bodo k delu povabljena pristojna ministrstva in ustrezne organizacije. Tak pristop omogoča operativno, pregledno in odzivno ukrepanje, kar je ključno za učinkovito podporo otrokom, mladostnikom in njihovemu okolju.
Model izhaja tudi iz priporočil Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki v svojem dokumentu o strateških načrtih na področju duševnega zdravja poziva k vzpostavitvi vladnih svetovalno-koordinacijskih teles za kompleksne medsektorske izzive.
Z oblikovanjem Fokalne skupine Slovenija postavlja temelje za celovit, odgovoren in povezovalen pristop do enega najbolj občutljivih družbenih področij – zaščite otrok in mladostnikov. Vključevanje stroke, uporabnikov in vseh ključnih deležnikov pomeni pomemben premik k sistemskim rešitvam v dobrobit vseh.