Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenija med naprednimi mejnimi trgi: MSCI prepoznal visoke standarde slovenskega kapitalskega trga

Globalni ponudnik indeksov MSCI (Morgan Stanley Capital International) je v poročilu o stanju na globalnih trgih - MSCI 2025 Global Market Accessibility Review Report - Slovenijo uvrstil v novoustanovljeno podkategorijo "Napredni mejni trgi" (Advanced Frontier Markets). Ta razvrstitev je pomemben korak k večji mednarodni prepoznavnosti Slovenije in dokaz zrelosti slovenskega kapitalskega trga.
Slovenska zastava plapola v vetru, v ozdaju je modro nebo

Avtor: Ministrstvo za finance

MSCI je eno najvplivnejših podjetij na svetu, ki ustvarja globalne indekse. Ti indeksi služijo kot merilo uspešnosti in referenca za milijarde evrov naložb po vsem svetu. MSCI trge sicer razvršča v tri glavne kategorije:

  • razviti trgi (angleško Developed Markets), gre za najbolj zrele in likvidne kapitalske trge z visoko razvitimi gospodarstvi,
  • razvijajoči trgi (angleško Emerging Markets- EMS) so kapitalski trgi v razvoju, ki so že dosegli določeno stopnjo razvoja in dostopnosti, vendar še niso tako stabilni in likvidni kot razviti kapitalski trgi in
  • mejni trgi (angleško Frontier Markets), ki so manjši in manj razviti kapitalski trgi v zgodnejših fazah razvoja kapitalskega trga.

Ko je država uvrščena v določeno kategorijo indeksa MSCI, to pomeni, da je prepoznavna in zanimiva za mednarodne vlagatelje, ki pogosto sledijo tem indeksom pri svojih naložbenih odločitvah. Višja kot je kategorija, večja je vidnost in s tem privlačnost za vlagatelje, kar lahko vodi do pomembnejših kapitalskih tokov.

MSCI je v sklopu pregleda klasifikacije trgov za leto 2025 uvedel novo podkategorijo "Advanced Frontier Market". Namenjena je kapitalskim trgom, ki kljub morebitnim omejitvam v velikosti in likvidnosti izkazujejo visoko stopnjo dostopnosti trga in druge značilnosti, ki so zelo podobne tistim na razvitih trgih. To pomeni, da so administrativni in operativni okviri teh trgov učinkoviti, odprti za tuje lastništvo in omogočajo enostaven pretok kapitala.

Slovenija, ki je bila do sedaj uvrščena v kategorijo mejnih trgov, je izpolnila te kriterije, saj ima le minimalna odstopanja od najvišjih ocen pri dostopnosti trga in kar je ključno, ničelne omejitve pretoka kapitala. To jasno potrjuje visoko kakovost našega pravnega in regulativnega okvira ter operativnih procesov, ki so ključni za zaupanje mednarodnih vlagateljev.

Med prvimi članicami te skupine so poleg Slovenije še Estonija, Latvija, Litva in Romunija.

Priznanje Slovenije kot naprednega mejnega trga s strani MSCI potrjuje naša prizadevanja in aktivnosti za oživitev slovenskega kapitalskega trga. Ta nadgradnja slovenskega kapitalskega trga je za državo izrednega pomena in je tudi odraz aktivnega izvajanja Strategije razvoja trga kapitala v Sloveniji do leta 2030, ki jo je Vlada sprejela marca 2023, Ministrstvo za finance pa jo v sodelovanju z drugimi deležniki implementira preko različnih ukrepov (izdaja ljudskih obveznic, Zakon o individualnih naložbenih računih, nov Nacionalni program finančnega opismenjevanja itd.).

Nov status Sloveniji omogoča izboljšano dostopnost za mednarodne vlagatelje in večji doprinos kapitalskega trga h gospodarski rasti ter izboljšanju možnosti financiranja za podjetja in razpršitev prihrankov za prebivalstvo.

Naš pogled je sedaj usmerjen v doseganje višjega segmenta, tj. pridobitev statusa razvijajočega trga (Emerging Markets), ki je tudi končni cilj naše Strategije razvoja trga kapitala. Za dosego tega ambicioznega cilja bo Slovenija morala nasloviti predvsem izzive na področju velikosti in likvidnosti trga ter na področju konkurence med finančnimi posredniki in posledično trgovalnih stroškov.