Ob dnevu državnosti: V Sloveniji živimo dobro
Tragični dogodki, kot je vojna v Gazi, nas opominjajo, da je ta pravica marsikje še vedno nedosegljiva – nesprejemljivo je, da civilisti, otroci in celotna skupnost postajajo žrtve vojaških spopadov.
Slovenija – visoka kakovost življenja in močna družbena kohezija
V Sloveniji smo svojo samostojnost uresničevali kot stabilna in socialno pravična družba, v kateri ima vsakdo možnost za dostojno življenje. Po podatkih Eurobarometra 2025 je kar 95 % prebivalcev zadovoljnih s kakovostjo življenja. Tudi Poročilo o razvoju 2025 potrjuje, da smo po letu 1991 večino časa ubirali pravo pot – po indeksu trajnostne in vključujoče blaginje zasedamo 6. mesto v EU, po subjektivni oceni življenjskega zadovoljstva pa 7. mesto. Dohodkovna in premoženjska neenakost v Sloveniji ostajata med najnižjimi v EU, minimalna in povprečna plača pa sta si razmeroma blizu, kar prispeva k zaupanju v sistem. Imamo univerzalen dostop do zdravstva, pričakovana leta zdravega življenja – 65 let pri moških in 68,5 pri ženskah – pa so nadpovprečna v evropskem merilu.
Socialna država – temelj naše prihodnosti
Slovenija na številnih področjih dosega višjo raven družbene kakovosti, kot bi jo lahko pričakovali glede na stopnjo gospodarske razvitosti. To kaže, da smo kot družba sposobni graditi stabilno, vključujoče in zdravo okolje, kjer so socialne razlike razmeroma majhne, blaginja pa enakomerno porazdeljena – v marsičem bolj kot v večini evropskih držav.
V vladi dr. Roberta Goloba verjamemo, da je prav družbena enakost eno ključnih razvojnih sidrišč Slovenije. Zato smo krepitev javnih sistemov - šolstvo, zdravstvo in socialna država - postavili v središče svojega delovanja. Zavedamo se, da rezultatov ne bomo želi že v tem mandatu, a cilj je jasen: okrepiti javne sisteme ter dosledno uresničevati ustavno zavezo, da je Slovenija socialna država.
Kljub krizam v obdobju 2022–2025 smo v tem mandatu sprejeli vrsto ukrepov za zaščito ranljivih skupin. Pokojnine smo redno usklajevali, ponovno uvedli vdovsko pokojnino, regulirali cene energentov in ciljno podprli upokojence, invalide ter socialno ogrožene.
Pomemben premik smo dosegli tudi z zagonom stanovanjske politike in vzpostavljanjem sistema dolgotrajne oskrbe, ki bo omogočil boljšo podporo starejšim in invalidom. Sistem je zahteven, a prepričani smo, da je dobro zasnovan in usmerjen v večjo dostopnost ter pravičnost.
Zdravstvo reformiramo z jasnim ločevanjem javnega in zasebnega, digitalizacijo, prvič smo sistematično uredili področje kakovosti in varnosti. Prvič po letih zniževanja se je povečalo tudi število mladih zdravnikov, ki se odločajo za specializacijo družinske medicine, kar potrjuje, da smo na pravi poti.
Tudi v šolstvu smo že uvedli več sprememb, dolgoročno pa bo ključna zagotovitev razvojnega financiranja po letu 2027. Javni sektor ostaja hrbtenica funkcionalne in solidarne države – prav s plačno reformo smo želeli okrepiti njegovo stabilnost in učinkovitost.
Z oživitvijo socialnega dialoga smo okrepili sodelovanje s civilno družbo in socialnimi partnerji, hkrati pa smo se jasno opredelili proti varčevalni logiki preteklih let in za solidarno, vključujočo in odgovorno socialno politiko – tudi v obdobju povečanih obrambnih izdatkov in zelenega prehoda.
Praznujmo s ponosom na doseženo
Čeprav nas čaka še veliko izzivov, smo na dobri poti. Brezposelnost ostaja nizka, produktivnost dosega 85 % povprečja EU, inflacija se je leta 2024 znižala na 1,9 %, javnofinančni primanjkljaj pa na 0,9 % BDP. To pomeni, da uspešno upravljamo finance in hkrati krepimo javne storitve.
Dan državnosti lahko torej praznujemo z odgovornostjo in ponosom. Slovenija ostaja prostor, kjer se posameznik lahko razvija, živi varno in dostojno življenje ter prispeva k skupnemu dobremu. V vladi dr. Roberta Goloba si bomo prizadevali te vrednote še okrepiti – z močnim javnim sektorjem, socialno pravičnostjo in zavezami za trajnostno prihodnost.