Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Nov most v Celju za večjo poplavno odpornost

Minister za naravne vire in prostor Jože Novak se je danes v Celju udeležil slovesnosti ob položitvi temeljnega kamna ob začetku gradbenih del za most pri nekdanjem Topru. Nov most bo v prihodnjih mesecih zgrajen v sklopu projekta Protipoplavne ureditve Voglajne na območju Čreta.
Župan Celja Kovač in minister Novak s sodelavci stojita na gradbišču pred temeljnim kamnom za nov most

Župan Celja Matija Kovač (drugi z leve) in minister Jože Novak (tretji z leve) ob temeljnem kamnu za nov most v Celju | Avtor: Ministrstvo za naravne vire in prostor

Projekt izgradnje novega mostu, ki bo v tem delu Celja prinesel več poplavne varnosti, je del obsežnega projekta protipoplavnih ureditev in je financiran iz evropskega finančnega mehanizma NOO (Načrt za okrevanje in odpornost).

Minister Jože Novak je ob tem poudaril, da so vsi ukrepi zdaj usmerjeni v rešitve, ki so trajne in odporne na podnebne spremembe. Ena od takih rešitev je tudi nov most, ki bo v prihodnjih mesecih zgrajen tukaj: »Smo v izvedbi petih projektov iz Načrta za okrevanje in odpornost v Celju v skupni vrednosti 25 milijonov evrov,« je povedal minister. »Poleg tega so v teku tudi trije projekti iz NOO nižje ob Savinji v občini Laško v vrednosti skoraj 21 milijonov evrov.«

Investitorja sta Direkcija RS za vode in Mestna občina Celje. Župan Mestne občine Celje Matija Kovač je ob položitvi temeljnega kamna povedal, da mostovi že od nekdaj simbolizirajo povezovanje in sodelovanje. »Veseli me, da lahko rečem, da z državo na tem področju odlično sodelujemo, v zadnjih dveh letih smo dosegli kar nekaj mejnikov. Ob tem gre iskrena zahvala ministru in njegovi ekipi, Direkciji za vode, sodelavcem na Mestni občini Celje – skratka vsem, ki so prispevali k načrtovanju teh ureditev, ki bodo izjemno pomembne za prihodnost našega mesta,« je dejal župan.

Protipoplavna ureditve Voglajne na tem območju obsega rušitev obstoječega mostu ter gradnjo nadomestnega mostu, prestavitev obstoječega vodovoda in plinovoda, ki potekata pod obstoječo mostno konstrukcijo, razširitev rečnega prostora, remodeliranje struge Voglajne, vzpostavitev prehodov za vodne organizme, vzpostavitev naravnih habitatov, znižanje dveh obstoječih betonskih pragov in ureditev krožišča. Nov most je zasnovan brez vmesnih podpor, ki bi segale v vodno telo in bo nemoteno prevajal pretoke tudi pri stoletnih vodah. Ta del investicije je predviden v višini dobrih 4,6 milijona evrov.

V nadaljevanju današnjega terenskega obiska bo minister Jože Novak obiskal Občino Žalec, kjer bo med Občino in Direkcijo Republike Slovenije za vode podpisan dogovor za izvedbo ukrepov za zmanjšanje poplavne ogroženosti v območju mostu na cesti Žalec – Migojnice preko reke Savinje v Občini Žalec. Projekt predvideva izvedbo vodnogospodarskih ureditev približno 350 metrov gorvodno in 500 metrov dolvodno od mostu, rušitev poškodovanega mostu in gradnjo novega mostu z izvedbo cestnih odsekov potrebnih za ustrezno niveletno navezavo na obstoječo lokalno cesto ter druge ureditve na lokalni cesti.