Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

331. dopisna seja Vlade Republike Slovenije

Na današnji dopisni seji je vlada soglašala s predlogom amandmajev k predlogu Zakona o funkcionarjih in sprejela stališče do mnenja Državnega sveta k predlogu novele Zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije.

Vlada soglaša s predlogom amandmajev k Predlogu Zakona o funkcionarjih 

V skladu s poslovnikom vlade lahko ministrstvo na besedilo predloga akta, ki ga je vlada že poslala v obravnavo državnemu zboru, amandmaje vloži le ob soglasju vlade. Zato je vlada na današnji dopisni seji obravnavala predlagane amandmaje k Predlogu Zakona o funkcionarjih (ZF) in k njihovi vložitvi podala soglasje.

S predlaganimi amandmaji se redakcijsko izboljšuje besedilo predloga zakona, popravljajo se določene nejasnosti in upoštevajo predlogi Zakonodajno pravne službe Državnega zbora.

Vir: Ministrstvo za javno upravo

Stališče Vlade do Mnenja Državnega sveta k Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije

Vlada je sprejela stališče do mnenja Državnega sveta k Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (ZKGZ-D) ter ga poslala Državnemu zboru Republike Slovenije. Državni svet je na 29. seji, 11. junija 2025, obravnaval ZKGZ-D in sprejel mnenje, iz katerega izhaja, da predloga zakona ne podpira.


Vlada meni, da so razlogi iz obrazložitve predloga zakona utemeljeni. Predlog sledi primerljivim ureditvam drugih gospodarskih združenj, ki temeljijo na prostovoljnem članstvu in zastopanju tistih, ki izkažejo interes, tako da postanejo člani združenj in prostovoljno plačujejo članarino. Poleg tega izpostavlja, da izvajanje javne službe zagotavlja ustrezno sistemsko podporo na področju kmetijstva in sorodnih dejavnosti. Kmetijsko svetovanje, ki poteka v okviru javne službe kmetijskega svetovanja (JSKS), je namenjeno vsem prebivalcem Republike Slovenije, ki se ukvarjajo s kmetijsko dejavnostjo ali bi se z njo želeli ukvarjati.

Vlada se ne strinja s trditvijo, da Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ne zagotavlja ustrezne sistemske podpore oziroma da financiranje javne službe ni sistemsko urejeno. Poudarja, da je z vsakoletnim financiranjem javnih služb vzpostavljen celovit sistem strokovne podpore za razvoj podeželja in kmetijstva. Naloge JSKS so zasnovane tako, da zagotavljajo informacije, svetovanje in pomoč kmetijskim gospodarstvom ter prenos znanj in informacij drugim deležnikom, povezanim s kmetijstvom in podeželjem. Njene temeljne naloge so usmerjene v krepitev strokovnosti, reprezentativnosti in organiziranosti slovenskih kmetov, kar omogoča boljšo odzivnost na izzive sodobnega kmetijstva ter učinkovitejšo zaščito skupnega dobrega. V okviru JSKS se izvaja tudi svetovanje z drugih področij, kot so davčna, socialna in delovna zakonodaja.

Javna služba kmetijskega svetovanja ni le podpora posameznim kmetom, temveč predstavlja pomemben dejavnik sistemskega razvoja slovenskega kmetijstva in podeželja. Z zagotavljanjem reprezentativnosti in strokovnosti krepi povezavo med državo, lokalnim okoljem in kmetijsko prakso.
Čeprav se Vlada strinja z osnovnim ciljem – zagotavljanjem reprezentativnosti, strokovnosti in učinkovitega delovanja slovenskega kmetijskega sektorja –, meni, da obvezno članstvo v stanovski zbornici (KGZS) ni edini niti nujno najučinkovitejši instrument za dosego teh ciljev. Resnična reprezentativnost ne izhaja iz zakonske obveznosti, temveč iz prostovoljnega povezovanja, legitimnosti in kakovostnega zastopanja interesov članov.

Vir: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano