Pregled dezinformacij: Krizo vedno izkoristi
Zdi se, da kremeljska mašinerija dezinformacij sledi preprostemu motu: dobro krizo ali tragedijo vedno izkoristi. Naj gre za naravne nesreče, kot so hurikani, poplave ali gozdni požari, politične pretrese, kot je bil Majdan, ali oborožene spopade, kot trenutno v Gazi, kremeljski propagandisti vidijo priložnost tam, kjer drugi vidijo trpljenje.
Nedavno stopnjevanje konflikta med Izraelom in Iranom je jasen primer te cinične maksime. Kremeljski dezinformatorji so začeli izkoriščati razvijajoči se konflikt in napletati narative, s katerimi prikrivajo pravi obraz svojih zaveznikov, demonizirajo nasprotnike, odvračajo pozornost od svojega nadaljevanja vojne proti Ukrajini in tako uveljavljajo svoje strateške interese.
Tovarna nedolžnosti
Moskva je začela kampanjo olepševanja javne podobe Irana, v kateri teokracijo, ki tepta človekove pravice, prikazuje kot miroljubno državo, ki je neupravičeno tarča napadov. Prokremeljski mediji dejavno širijo očitno lažne narative, v katerih trdijo, da Iran nikoli ni napadel nobene države, izvajal atentatov ali si prizadeval razviti jedrsko orožje.
Ta revizionistični pogled na zgodovino v celoti zanemari globoko vpletenost Irana v destabilizacijo regije prek njegovih posrednikov, vključno s Hezbolahom in Hutijevci, njegove dokumentirane državno podprte atentate in njegov precejšni napredek pri bogatenju urana, ki daleč presega civilne potrebe.
Z osredotočanjem skoraj izključno na domnevno podobo iranske nedolžnosti Kremelj skuša čim bolj poudariti domnevno nepravičnost vsakega izraelskega dejanja in tako okrepiti obsodbo Izraela. Iran v svetu prikazuje kot bolj simpatično žrtev, s čimer izkrivlja dinamiko konflikta, da bi zavezniškemu režimu priskrbel krinko.
Suverenost zame, ne pa zate
Ko so se razplamtele napetosti na Bližnjem vzhodu, sta Putin in rusko zunanje ministrstvo hitela z obsojanjem izraelskih napadov na Iran kot kršitev nacionalne suverenosti in Ustanovne listine Združenih narodov. Dejstvo, da je Kremelj nenadoma odkril mednarodno pravo, bi bilo ganljivo, če ne bi bilo tako očitno cinično.
Kljub temu se ta nenadna predanost mednarodnim načelom priročno izgubi, ko se govori o ruski obsežni in neizzvani invaziji na Ukrajino – največji kršitvi suverenosti v Evropi po drugi svetovni vojni. Rusija že desetletja sistematično poskuša uničiti ukrajinsko suverenost, vendar njeni voditelji in propagandna mašinerija zdaj poskušajo zagovarjati prav te norme, ko to ustreza njihovemu izbranemu narativu glede Irana.
Takšna selektivna uporaba suverenosti razkriva strategijo, v kateri se tragedije ne izkoriščajo za načelna stališča, temveč za nabiranje geopolitičnih točk. Za Kremelj so mednarodno pravo, sporazumi in norme le orodja, ki jih uporabiš, ko ti ustreza, in zavržeš, ko ti več ne ustreza.
Sebični 'mirovnik' s selektivnim sočustvovanjem
Moskva se je hitro ponudila za posrednika pri pogajanjih o Bližnjem vzhodu, s čimer se poskuša predstaviti kot 'odgovoren svetovni igralec'. Takšna drža pa je predvsem sebična.
Kot je visoka predstavnica EU Kaja Kallas ostro opozorila na nevzdržnost ruskega pozicioniranja: »Jasno je, da Rusija ni ... kar nekdo ali gospod Putin ... ni nekdo, ki bi lahko govoril o miru, medtem ko mi gledamo dejanja kot to in o njem kot o posredniku pri pogajanjih zares ne moremo razmišljati«. Kallas je nato poudarila hinavščino, ko je dodala: »Ne smemo pozabiti, da je Iran pomagal Rusiji tudi pri teh napadih na Ukrajino in da v tem pogledu njuno sodelovanje deluje. Torej, ne, Rusija ne more biti posrednik pri pogajanjih, če zares ne verjame v mir«.
Ruska nenadna skrb za mir in zaščito civilistov povsem izgine, ko se govori o njenem ravnanju v Ukrajini, vključno z namernim napadanjem ukrajinskih bolnišnic, šol, stanovanjskih stavb in elektrarn. Vloga mirovnika je samo igra, namenjena izkoriščanju mednarodne pozornosti, zagotavljanju mesta v regiji in izboljšanju omadeževane podobe Rusije, medtem ko Moskva nadaljuje svojo neusmiljeno kampanjo terorja nad ukrajinskimi civilisti.
Kot so ruski poslovni mediji odkrito in cinično ugibali, lahko ta konflikt Rusiji prinese oprijemljive koristi: višje cene nafte krepijo rusko gospodarstvo, za katero veljajo sankcije, medtem ko se vojaška pomoč in politična pozornost Zahoda lahko preusmerita stran od Ukrajine.
Ne pustite se preslepiti.
Ta teden pod našim drobnogledom tudi:
- Znana prokremeljska taktika širjenja neutemeljenih obtožb o korupciji je tokrat usmerjena proti ameriškemu senatorju Lindseyju Grahamu in 22 drugim članom kongresa, ki naj bi bogateli na račun Ukrajine. Obtožba, ki očitno ni podprta z dokazi, namiguje, da ti zakonodajalci svoje žepe polnijo z ukrajinskim denarjem v »veliko večjih« zneskih kot le nekaj tisoč dolarjev, čeprav podrobnosti prikladno ostajajo neznane. Čas objave takšnega blatenja je zgovoren: takoj po tem, ko je Graham predlagal zakonodajo za razširitev sankcij proti Rusiji. Obtožbe, kot je ta, prihajajo iz znanih prokremeljskih propagandnih medijev, kot sta Sputnik in RT, ki so že prej širili temeljito ovržene trditve o ameriških bioloških laboratorijih v Ukrajini in francoskih bojnih enotah na ukrajinskem ozemlju. Če so ti viri v preteklosti dokazano širili laži in si izmišljali dokaze, je vredno podvomiti tudi v resničnost njihovih najnovejših obtožb.
- Prokremeljski mediji so prvi nemški dan veteranov izkrivili v zloveščo oživitev nacističnega militarizma in pri tem trdili, da praznovanje, posvečeno veteranom Bundeswehra, na nek način časti pripadnike SS in Wehrmachta. Ta nesmiselni dezinformacijski narativ namiguje, da Nemčija obuja svoj 'zgodovinski arhetip' za nov »Drang nach Osten« proti Rusiji, domnevno pod taktirko spletkarskih »Anglosasov«. Resničnost je veliko bolj prozaična: nemški dan veteranov, ki je bil razglašen s parlamentarno resolucijo aprila 2024, je posvečen sedanjim pripadnikom Bundeswehra, ki so sodelovali v mednarodnih mirovnih misijah, in ne pripadnikom sil iz časa nacizma. Ta dezinformacija izvira iz znanega kremeljskega priročnika, ki nedavne odločitve nemške obrambne politike lažno prikazuje kot »vojno hujskaštvo«, »militaristične« in »nacistične«, pri tem pa namerno prezre legitimno pravico Nemčije do samoobrambe proti nenehni ruski agresiji, ki ogroža varnost Evrope, medtem ko nemška podpora Ukrajini temelji na zaščiti mednarodnega prava in podpori ukrajinski suverenosti.
- Najnovejša teorija zarote iz prokremeljske greznice dezinformacij trdi, da NATO Moldavijcem 'vsiljuje' ideologijo LGBTIQ+ kot del zgodbe, s katero jih želi mobilizirati za delovanje proti Rusiji in spodkopavanje pravoslavnega krščanstva. Ta lažni narativ se je pojavil po moldavijski paradi ponosa, ki je 15. junija potekala na ulicah Kišinjeva. Teorija zarote poskuša prikazati aktiviste za pravice LGBTIQ+ kot lutke v rokah Nata v geopolitični igri, pri čemer izkorišča homofobna čustva za širjenje znanega prokremeljskega narativa o barvnih revolucijah ob podpori Zahoda in domnevno obkroženi Rusiji. Ta dezinformacijska kampanja ima dvojni namen: spodkopati socialno kohezijo v Moldaviji in hkrati položiti temelje za diskreditacijo zahodnih teženj Moldavije pred bližnjimi parlamentarnimi volitvami septembra 2025. Izkoriščanje homofobije ostaja uveljavljeno in pogosto uporabljeno orodje v kremeljskem arzenalu dezinformacij, še posebej učinkovito v regijah s konzervativno družbo, kjer se lahko uporabi kot orožje za prikazovanje temeljnih človekovih pravic kot nekaj 'vsiljenega iz tujine'.
Avtor: EUvsDisinfo | 19. junij 2025