Slovenija s koncem junija postane polnopravna članica Cerna
Slovenija bo postala 25. polnopravna članica Cerna. »S tem bo postala solastnica celotne Cernove infrastrukture. To bo tudi naš laboratorij in mi bomo odločali, v katero smer se bomo razvijali, kaj bomo gradili, kam bomo usmerjali talente, kaj bomo odkrivali,« pojasnjuje državni sekretar za znanost in inovacije na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Jure Gašparič. Polnopravno članstvo bo Slovenija dobila konec junija, uradna slovesnost pa bo 3. julija. Takrat bo pred Cernom zaplapolala slovenska zastava.
Slovenske raziskovalke in raziskovalci sodelujejo s Cernom že pol stoletja. Sodelovanje se je poglobilo leta 2016, ko je Slovenija postala pridružena članica, vendar se bo povsem odprt dostop do Cerna začel šele s polnopravnim članstvom. S tem se odpirajo nove priložnosti za raziskovalke in raziskovalce ter slovenska podjetja, zlasti visokotehnološka.
Cern je pomemben tudi s stališča izobraževanja, saj se posveča tako najmlajšim, ki jim na razumljiv način približuje znanost, kot starejšim, to je doktorskim in podoktorskim študentkam in študentom. V Cernu cenijo slovensko znanje, tako je dr. Andrej Gorišek z Instituta »Jožef Stefan« marca letos prevzel vlogo glavnega koordinatorja detektorja Atlas na trenutno vodilnem instrumentu Cerna – velikem hadronskem trkalniku, dr. Anja Kranjc Horvat pa je maja postala sopredsedujoča Mednarodni skupini za promocijo fizike delcev, ki deluje v Cernu.
Več informacij o poti Slovenije do polnopravnega članstva in kaj konkretno to prinaša za državo, si lahko preberete na posebni spletni strani.