Državna sekretarka Gabrič na zasedanju razvojnih ministrov EU o prihodnosti financiranja za razvoj

Državna sekretarka dr. Melita Gabrič na zasedanju razvojnih ministrov EU | Avtor: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Razprava pri točki o financiranju za razvoj je služila kot priprava na Četrto mednarodno konferenco o financiranju za razvoj (FfD4), ki bo potekala od 30. junija do 3. julija 2025 v Sevilji v Španiji. Finančna vrzel za doseganje ciljev trajnostnega razvoja se je zaradi številnih kriz in negotovosti v zadnjih petih letih potrojila in znaša 4000 milijard ameriških dolarjev letno. Konferenca v Sevilji bo priložnost, da se mednarodna skupnost odzove z ukrepi za povečanje razvojnih sredstev in povečanje učinkovitosti razvojnega sodelovanja, tudi v luči leta 2024 sprejetega Pakta za prihodnost.
Državna sekretarka dr. Gabrič je izpostavila pomen uradne razvojne pomoči ob hkratnem vključevanju investicij zasebnega sektorja in okrepljenem sodelovanju s partnerskimi državami. V tem smislu je pomembna strategija Global Gatewey. Slovenija tudi poudarja, da mora EU ostati odgovoren akter, zavezan k multilateralizmu in spoštovanju človekovih pravic. EU sama ne more v celoti nadomestiti izpada sredstev ZDA, zato mora pristopiti strateško, da to ne bo prizadelo najranljivejših. Spodbuditi je potrebno tudi sodelovanje novih donatorjev, na osnovi skupnih norm in standardov. Zavzela se je, da upad sredstev ne bi vplival na širitveni proces.
Razvojni ministri EU so razpravljali tudi o razvojnih in humanitarnih vidikih odnosov EU z Afriko po tretjem ministrskem srečanju EU in Afriške unije (AU), ki je 21. maja potekalo v Bruslju. Letos partnerstvo z AU praznuje 25. obletnico, ob tej priložnosti bo predvidoma jeseni v Afriki potekal sedmi vrh EU–AU. Tako pravkar zaključeno ministrsko srečanje kot prihajajoči vrh sta priložnost za nov zagon in okrepitev položaja EU kot zanesljive in zaupanja vredne partnerice, da se pokažejo rezultati zavez zadnjega vrha ter določijo nova področja sodelovanja. Slovenija izpostavlja, da je redni dialog in krepitev partnerskega odnosa z Afriko ključnega pomena za varnost EU, saj imajo širše varnostno-politične razmere v državah Afrike posreden vpliv tudi na države članice EU. Hkrati strateško partnerstvo med EU in Afriko pomembno prispeva h krepitvi trajnostnega razvoja afriške celine.
Državna sekretarka dr. Gabrič je na zasedanju v imenu 16 držav članic predstavila pismo, ki so ga poslale evropskemu komisarju za mednarodna partnerstva Jozefu Síkeli. Podpisnice pisma pozivajo h krepitvi vloge malih in srednje velikih podjetij v izvajanju naložbene strategije Global Gateway in podajajo konkretne predloge za sodelovanje v prioritetnih EU projektih s pomočjo finančnih in ne-finančnih mehanizmov podpore.
V okviru neformalnega kosila so razvojni ministri razpravljali o prihodnosti zunanjega delovanja EU po izteku trenutno veljavnega večletnega proračuna EU leta 2027. Slovenija pri razvojnih instrumentih EU podpira predvidljivost ob ohranjanju prožnosti, dolgoročno načrtovanje ter močno vlogo Sveta pri usmerjanju izvajanja.
Pod točko o aktualnih zadevah je visoka predstavnica Kallas na kratko seznanila ministre s prizadevanji za krepitev odpornosti Ukrajine. Od začetka ruske agresije Slovenija namenja Ukrajini humanitarno in razvojno pomoč s poudarkom na razminiranju, rehabilitaciji žrtev vojne, psihosocialni pomoči otrokom, zdravstvu ter krepitvi zmogljivosti lokalnih skupnosti, skupaj v vrednosti okoli 15 milijonov evrov.