Ministrica Bratušek na mednarodnih dogodkih za večjo varnost v cestnem prometu
Na sedežu Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo (ang. UNECE) v Ženevi, je 19. maja 2025 potekalo letno zasedanje Svetovalnega odbora Sklada Združenih narodov za varnost v cestnem prometu (ang. UNRSF), ki se ga je, prvič kot članica, udeležila ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek. Ob tej priložnosti je ministrica Bratušek izvedla tudi krajši sestanek na temo varnosti v cestnem prometu z Izvršno sekretarko UNECE, ga. Tatiano Molcean, sestala pa se je tudi z Jeanom Todtom, posebnim odposlancem generalnega sekretarja Združenih narodov za varnost v cestnem prometu.
Republika Slovenija se je zavezala k doseganju ambicioznih ciljev v okviru Resolucije o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa za obdobje 2023–2030 (ReNPVCP23–30), skladno s cilji Združenih narodov za zmanjšanje smrtnih žrtev in hudo telesno poškodovanih na cestah za 50 % do leta 2030. Ministrica Bratušek je bila prav zaradi aktivnega zavzemanja za dolgoročno zavezanost za izboljšanje prometne varnosti ter krepitev mednarodnega sodelovanja pri doseganju skupnih ciljev na tem področju s strani UNECE povabljena v članstvo Svetovalnega odbora UNRSF.
Člani Svetovalnega odbora Sklada Združenih narodov za varnost v cestnem prometu so podpisali tudi naslednje sporočilo za javnost: Tiha pandemija na kolesih: Zakaj morajo vlade zdaj financirati varnost v cestnem prometu.
Ministrica Bratušek se je v nadaljevanju delovnega obiska med 20. in 22. majem 2025 udeležila Vrha Mednarodnega transportnega foruma ITF (International Transport Forum) v nemškem Leipzigu. ITF je edina organizacija na svetu, ki pokriva vse načine prevoza in trenutno povezuje 69 držav članic.
Ministrica je imela na povabilo organizatorjev več odmevnih aktivnosti, med drugim na otvoritvenem plenarnem zasedanju z naslovom »Krepitev odpornosti prometne infrastrukture na globalne šoke: Od krize do pozitivne preobrazbe«, na katerem je predstavila slovensko izkušnjo v času katastrofalnih poplav avgusta 2023, izvedene ukrepe za odpravo posledic na področju infrastrukture ter ukrepe za vzpostavitev prevoznosti in povezljivosti. V času foruma je opravila tudi več srečanj in bilateralnih sestankov, med drugim z nemškim zveznim ministrom za promet Patrickom Schniederjem, z avstrijskim zveznim ministrom za inovacije, mobilnost in infrastrukturo, Petrom Hankejem ter namestnikom ministra za razvoj skupnosti in teritorijev Ukrajine, g. Derkachom.
Na zaprti ministrski seji ITF ter na posebnem dogodku Sklada Združenih narodov za varnost v cestnem prometu »Globalni poziv k vlaganju v varnost v cestnem prometu«, je ministrica predstavila slovenska prizadevanja in dosežke na področju prometne varnosti. Slovenija je lani zabeležila najnižje število smrtnih žrtev prometnih nesreč v zgodovini (68), kar je bilo večkrat izpostavljeno kot pozitiven vzgled.
Z namenom podpore globalnim prizadevanjem na področju prometne varnosti je poleg sistemskih pristopov potrebno povečati tudi finančne vire za projekte, ki naslavljajo ključna področja prometne varnosti. Vlada Republike Slovenije je Skladu Združenih narodov za varnost v cestnem prometu za obdobje 2026-2028 zagotovila 300.000 evrov. Ministrica Bratušek v Leipzigu skupaj z g. Jeanom Todtom, posebnim odposlancem generalnega sekretarja ZN za varnost v cestnem prometu, podpisala dogovor o vplačilu slovenskega prispevka v sklad.
Sklad je namreč eden ključnih instrumentov za financiranje programov, ki zmanjšujejo tveganja prometnih nesreč in izboljšujejo prometno varnost na globalni ravni. Sklad podpira in spodbuja mednarodna partnerstva, ki so namenjena izvajanju učinkovitih ukrepov za varnost v cestnem prometu. Partnerstva vključujejo širok spekter deležnikov, kot so vlade, nevladne organizacije in zasebni sektor, kar omogoča celovitejši pristop k izboljšanju prometne varnosti.