Premier dr. Golob: »V tej vladi sta socialna politika in socialna država glavni prioriteti«
Premier dr. Golob je vabilo za srečanje sprejel z namenom prisluhniti izkušnjam, znanju in glasovom tistih, ki so vsak dan v stiku ljudmi. Predstavniki socialnih in humanitarnih organizacij imajo namreč dragocen vpogled v življenja posameznikov in skupnosti, zato je njihov prispevek ključen pri krepitvi in nadgradnji socialne države.
V izjavi za medije po srečanju je premier poudaril, da sta v tej koaliciji, v tej vladi socialna politika in socialna država glavni prioriteti. »Gradnja javne socialne mreže vključuje vse - od javnega šolstva, zdravstva, tudi pokojninskega sistema,« je povedal premier in dodal, da je bilo v zadnjih dveh letih veliko storjenega na področju sistemskih ukrepov, reform in zakonodaje. Poudaril je, da je vloga socialnih in humanitarnih organizacij neprecenljiva zaradi njihovega neposrednega stika z ranljivimi skupinami, ki potrebujejo našo pomoč. »Za delo, ki ga opravljate, se vam tudi osebno zahvaljujem,« je dejal in jih pozval k zavezništvu za močnejšo socialno državo.
»Pozorno sem prisluhnil vsem predlogom, ki so bili danes podani in so namenjeni ljudem. Mislim, da bomo skupaj z vsemi organizacijami, ki so bile prisotne, pa tudi z drugimi, te predloge znali najprej spraviti v ustrezno obliko, potem pa tudi udejanjiti,« je dodal premier.
Premier se je zahvalil vsem, ki so se udeležili današnjega srečanja, kot tudi za pobude, usmerjene v izboljšanje življenja ljudi. Sodelujoči so se dogovorili tudi za naslednje srečanje, na katerem pa naj bi nekatere pobude predvidoma konkretneje obravnavali: »Veselimo se tega partnerstva. Tako bo celotna družba boljše delovala.«
Izjave za medije so po srečanju podali tudi nekateri predstavniki sodelujočih organizacij.
Ana Žerjal, predsednica organizacije Rdeči križ Slovenije, je izrazila zadovoljstvo nad današnjih srečanjem. V imenu organizacije je podala dve konkretni pobudi, ki se nanašata na spremembe Zakona o hrani in področje pokojnin.
Mojca Kepic, strokovna sodelavka organizacije Slovenska Karitas, se je predsedniku vlade zahvalila za finančno pomoč, ki jo je država neposredno namenila prizadetim ljudem v poplavah skozi njihovo organizacijo in Rdeči križ Slovenije.
Zvezo prijateljev mladine Slovenije je predstavljala Breda Krašna, generalna sekretarka, ki je v imenu zveze izpostavila številne sistemske kot tudi konkretne pobude s poudarkom na zaščiti najbolj ranljivih – otrok.
V imenu Zavoda center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS) se je srečanja udeležil dr. Goran Forbici, direktor zavoda. Izpostavil je nujnost, da se država in organizacije strinjajo, da sta socialna država in socialna blaginja temelj te države, naše družbe, četudi imamo na posamezne stvari različne poglede. »Ne samo zato, ker je ravno socialna država tista, ki v stiski pomaga slehernemu izmed nas, pač pa tudi zato, ker, kot lahko zadnja leta opazujemo po svetu, tudi pravna država in demokracija na tem stojita in padeta,« je dodal.
Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, je predstavila njihovo pobudo za brezplačne učne pripomočke ter skrb za najranljivejše skupine naše družbe.
Larisa Štoka se je v imenu Društva Palčica Pomagalčica zahvalila predsedniku vlade dr. Robertu Golobu in državi, ki sta prisluhnila v primeru razvoja genskega zdravila za dečka Urbana s t. i. "Urbanovim zakonom". »Odprli niso le vrat, odprli so srca in prisluhnili. V zelo kratkem času je prišlo do spremembe Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, tako da omogoča državno financiranje zaključnih faz razvoja zdravila za redke bolezni otrok. To zdravilo bodo lahko brez plačila dobili mnogi otroci, ki živijo danes med nami in se bodo morda nekega dne še rodili. Prepričana sem, da gre za korak, katerega dragocenosti se morda niti še ne zavedamo,« je dodala Larisa Štoka.
Od začetka mandata je ta vlada že sprejela vrsto ukrepov za izboljšanje položaja najranljivejših, in sicer z rednimi in izrednimi uskladitvami pokojnin, zagotovljenimi vdovskimi pokojninami, novim izračunom osnov za delovne invalide, z energetsko pomočjo upokojencem in invalidom, draginjskim dodatkom, z vlaganji v mrežo domov za starejše, z zamejitvijo stroškov dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, predvsem pa z ukrepi, s katerimi želi vsem državljankam in državljanom zagotoviti kakovostno in dostopno javno zdravstvo. Vlada pospešeno izvaja tudi zakon o dolgotrajni oskrbi.
Premier dr. Golob je že večkrat poudaril, da bo vlada tudi v prihodnjem mandatu gradila Slovenijo na štirih stebrih, na prvem mestu pa je krepitev socialne države po meri Slovenk in Slovencev, to pa zato, ker je socialna država tista, ki narod povezuje v eno.
Na srečanje je Kabinet predsednika vlade tokrat povabil organizacije, ki imajo med drugim neposreden stik z ljudmi in vsakodnevno delujejo na terenu, saj njihova izkušnja pogosto ponudi dragocen vpogled v konkretne izzive in potrebe skupnosti. Ob tem poudarjamo, da Kabinet predsednika vlade in pristojna ministrstva v vseh fazah oblikovanja politik redno sodelujejo tudi s krovnimi organizacijami in drugimi reprezentativnimi združenji, glede na vsebino in kontekst posamezne teme.