Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Ministrica za zdravje na 78. zasedanju Generalne skupščine Svetovne zdravstvene organizacije

V Ženevi se je včeraj začelo 78. zasedanje Generalne skupščine Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), ki letos poteka pod krovno temo »En svet za zdravje«. Države članice razpravljajo o številnih globalnih zdravstvenih vprašanjih, ki jih je mogoče učinkoviteje nasloviti v okviru okrepljenega mednarodnega sodelovanja. Slovensko delegacijo vodi ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel.
78. zasedanje Generalne skupščine Svetovne zdravstvene organizacije

78. zasedanje Generalne skupščine Svetovne zdravstvene organizacije | Avtor: Stalno predstavništvo Republike Slovenije pri Uradu Združenih narodov v Ženevi.

1 / 2

Letos razprava poteka v luči pomembnih dogajanj, kot sta izstop Združenih držav Amerike (ZDA) in Argentine iz SZO ter številni na videz nerešljivi oboroženi konflikti v svetu. SZO je, zaradi finančnih primanjkljajev ter hkrati večjih potreb po tehnični podpori v državah, v procesu korenitih sprememb in ponovnega določanja prioritet v programu dela. Državam so bili že prvi dan zasedanja predstavljeni ukrepi sekretariata SZO za bolj racionalno izrabo finančnih in kadrovskih virov. Ob tem je generalni direktor, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, države pozval, da ob že dogovorjenem povišanju prispevkov za organizacijo razmislijo tudi o dodatnih investicijah, predvsem v področja, ki so jih do sedaj večinsko financirale ZDA. Taka področja so na primer preprečevanje širjenja tuberkuloze, malarije in HIV-a oziroma aidsa ter krepitev pripravljenosti držav na izredne zdravstvene razmere.  

Poseben poudarek letošnjega zasedanja je bil namenjen sprejemu novega pandemskega instrumenta, ki dopolnjuje lanskoletne spremembe Mednarodnega zdravstvenega pravilnika. Sprejem dokumenta je pomemben predvsem z vidika globalnih kapacitet in mehanizmov, ki bi omogočali hitro sodelovanje in učinkovit, dobro koordiniran skupen odziv držav ob grožnji pandemije.

Ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel je v nagovoru na plenarnem zasedanju poudarila, da je Slovenija zavezana k multilateralizmu, solidarnosti in enakosti na področju zdravja in si prizadeva za univerzalno pokritost z zdravstvenim varstvom, ki temelji na odzivnem, odpornem in kakovostnem zdravstvenem sistemu. Opozorila je tudi na trpljenje ljudi v državah, ki so v vojni, in pozvala k zaščiti zdravstvenih delavcev ter varnemu dostopu do zdravstvene oskrbe za vse. Ob tem je poudarila, da klimatske spremembe še dodatno potiskajo najranljivejše v vse slabši položaj in ogrožajo stabilnost zdravstvenih sistemov. Nujna so vlaganja v pripravljenost na izredne dogodke in prizadevanja za dekarbonizacijo zdravstva.

Izpostavila je tudi pomen sodelovanja s civilno družbo in lokalno skupnostjo pri oblikovanju in izvajanju zdravstvenih politik, ki temeljijo na enakosti in vključenosti. Napovedala je, da bo Slovenija septembra letos skupaj s SZO ob IV. visokem zasedanju o kroničnih nenalezljivih boleznih, ki bo potekalo ob generalni skupščini Združenih narodov v New Yorku, gostila dogodek na visoki ravni, na katerem bodo države razpravljale o vlogi vključevanja civilne družbe za zmanjševanje neenakosti v zdravju. Dogodek bo prispevek k izvajanju Resolucije o socialni participaciji za zdravje, blagostanje in univerzalno pokritost z zdravstvenim varstvom, ki je bila na pobudo Slovenije in Tajske sprejeta na lanskem zasedanju Generalne skupščine SZO.

Slovenija ostaja zavezana svetu, v katerem lahko vsak živi zdravo in dostojanstveno življenje, in podpira mednarodno sodelovanje v okviru SZO.

Ob robu zasedanja se je ministrica srečala tudi z ministri za zdravje iz Ukrajine, Norveške, Egipta, Tunizije, Libanona, Palestine, Japonske, Kenije in Alžirije. V pogovorih so potrdili nadaljnje sodelovanje na področju zdravja.