Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Fajon v Bruslju: EU se mora še bolj povezati in okrepiti glas v humanitarnih prizadevanjih

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je v Bruslju sodelovala na četrtem Evropskem humanitarnem forumu. V nastopu je poudarila, da je Slovenija od leta 2021 potrojila humanitarno pomoč in da mora EU ostati vodilna na tem področju ter pohvalila skupno napoved 5,5 milijarde evrov humanitarne pomoči, ki jo bodo EU in države članice v letu 2025 namenile najranljivejšim.
skupna fotografija ministrica in Skrt pred panojem EHF

Ministrica Fajon in generalni direktor Direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč Edvin Skrt | Avtor: MZEZ

1 / 2

»Z zaskrbljenostjo spremljamo naraščanje humanitarnih kriz v svetu kot tudi zmanjševanje sredstev za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč. To postavlja EU - kot globalno donatorico - na pomembno preizkušnjo, ki jo moramo prestati. Na tem ‘testu’ ne smemo pasti. Danes, bolj kot kadarkoli prej, so oči tistih, ki pomoč najbolj potrebujejo, uprte v nas,« je uvodoma poudarila ministrica Fajon in dodala: »Namesto da bi delovali vsak zase, se moramo povezati, bolje in več sodelovati, ter okrepiti naš skupni glas v humanitarnih prizadevanjih.« 

Poleg tega je povedala, da Slovenija tudi kot članica Varnostnega sveta Združenih narodov od blizu spremlja humanitarne krize po svetu ter dodala, da smo zato v letu 2024 soustanovili Globalno zavezništvo za varnost vode v oboroženih spopadih in da nadaljujemo z aktivnim delom znotraj neformalne kontaktne točke Varnostnega sveta Združenih narodov za lakoto in konflikte, kjer nadaljujemo s proaktivnim delovanjem.

Pred začetkom foruma je ministrica sodelovala na neformalnem zajtrku, na katerem so zunanji ministri izmenjali mnenja o trenutnih izzivih in trendih na področju humanitarnega financiranja in poglede na nadaljnjo okrepljeno vlogo EU in držav članic v humanitarnem sistemu. Na forumu sta sicer sodelovali še Visoka predstavnica Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Kaja Kallas ter evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje Hadja Lahbib.

Dogodek sta organizirali Evropska komisija in poljsko predsedstvo Svetu EU. Forum poteka v obdobju povečanega števila kompleksnih kriz v svetu in s tem povezanih naraščajočih humanitarnih potreb. Rdeča nit tokratnega foruma, na katerem že četrto leto zapored sodelujejo tako EU in države članice, kot tudi druge države donatorice, mednarodne organizacije, nevladne humanitarne organizacije in zasebne fundacije sta povezovanje humanitarnih, razvojnih in mirovnih akterjev pri humanitarnem odzivu ter humanitarna diplomacija in zaščita humanitarnega prostora.

Foruma se udeležuje tudi generalni direktor Direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč veleposlanik Edvin Skrt. Na neformalnem zasedanju humanitarnih direktorjev je poudaril pomen krepitve vzajemnega spoštovanja med partnericami ter podporo prizadevanjem za reformo sistema ZN. Ob robu dogodka se je sestal s predstavniki Akcije proti lakoti (ACF) in z Ranio Dagash-Kamaro, namestnico izvršne direktorice Svetovnega programa za hrano (angleško World Food Programme - WFP), s katerima je govoril o vse bolj pereči temi svetovne prehranske varnosti. Slovenija aktivno obravnava prehransko varnost tudi v sklopu Koalicije za šolske obroke, h kateri je Slovenija pristopila 2024.