Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Potovanja s hišnimi ljubljenčki – kaj je treba vedeti

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) lastnike psov in mačk poziva, naj zlasti pred potovanjem z živaljo v države zunaj Evropske unije preverijo, kateri zdravstveni pogoji se zahtevajo za vstop v državo, v katero potujejo, in kaj morajo storiti, da se lahko z živaljo vrnejo v EU.
zlati prinašalec sedi v odprtem prtljažniku avta, poleg rumen kovček

Avtor: Depositphotos alebloshka

Bliža se čas dopustov in potovanj, zato UVHVVR zlasti lastnikom psov in mačk priporoča, naj dovolj zgodaj pred odhodom preverijo, katere pogoje mora žival izpolnjevati za vstop v državo, v katero ali preko katere potujejo, ter kakšni so pogoji vrnitve v EU oziroma Slovenijo. Nekateri postopki za izpolnjevanje pogojev namreč lahko trajajo tudi več mesecev.

Za potovanja z živaljo znotraj EU načeloma veljajo enotni pogoji, in sicer mora biti hišni ljubljenček označen z mikročipom in cepljen proti steklini ter imeti evropski potni list za hišne živali. Ker lahko države članice uvedejo tudi dodatne nacionalne pogoje (na primer tretiranje psov proti trakulji za vstop na Malto, Finsko in Irsko, omejitev nekaterih pasem psov in podobno), se je pred potovanjem priporočljivo pozanimati o morebitnih dodatnih pogojih.

V primeru nekaterih priljubljenih počitniških destinacij zunaj EU, kot so Albanija, Črna gora, Maroko, Srbija, Tajska, Turčija in Zanzibar (države, ki niso na seznamu v Prilogi II k Uredbi (EU) 577/2013), se zahteva, da imajo živali test titracije protiteles za steklino opravljen, še preden zapustijo EU. Opravljeni test mora pooblaščeni veterinar vpisati v potni list za hišne živali. Pomembno je tudi, da lastniki preverijo, da je cepljenje proti steklini veljavno ves čas potovanja do vrnitve v EU. 

Če test titracije ni opravljen in ustrezno vpisan v potni list za hišne živali pred potovanjem, so lahko težave pri vračanju. Živali se zavrne vstop v EU ali pa je napotena v izolacijo do izpolnitve pogojev. Če se test titracije opravi v državi zunaj EU, je predpisano trimesečno čakanje pred ponovnim vstopom v EU.

Med potovanjem, predvsem z avtodomom ali osebnim avtomobilom, se večkrat zgodi, da naletimo na potepuške pse ali mačke, ki bi jim želeli ponuditi dom in jih pripeljati s seboj v Slovenijo. Pomembno in obvezno je, da poskrbimo, da so te živali pred vstopom v EU ustrezno veterinarsko oskrbljene ter da izpolnjujejo zdravstvene pogoje za vstop v EU, kar lahko traja kar nekaj časa. Psa ali mačko je treba najprej čipirati, nato pa cepiti proti steklini, od cepljenja do vstopa v EU pa mora miniti najmanj 21 dni.

Če gre za države, ki niso na seznamu v Prilogi II k Uredbi (EU) 577/2013, je treba živali 30 dni po cepljenju odvzeti tudi kri za test titracije protiteles proti steklini, s katerim se preveri, ali je razvila imunost. Od odvzema krvi za testiranje mora miniti še vsaj tri mesece, da jo lahko pripeljete v EU.

Ob tem velja spomniti, da je v slovenskih zavetiščih v oskrbi veliko zapuščenih  živali, ki iščejo dom. Če želite rešiti zapuščeno žival, UVHVVR svetuje posvojitev iz enega od slovenskih zavetišč. Posvojitev je družbeno odgovorno dejanje – z njim živali omogočimo lepšo prihodnost in hkrati prispevamo k zmanjšanju števila živali v slovenskih zavetiščih.

Več informacij:

Potovanje s hišnimi ljubljenčki

Postopek posvojitve živali iz zavetišča