Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Premier dr. Golob: »Vesel sem, da ekonomsko-socialni dialog poteka brez ovir in dosega rezultate«

Predsednik vlade dr. Robert Golob je bil osrednji gost 20. Foruma obrti in podjetništva, kjer je sodeloval v pogovoru z generalnim direktorjem Obrtno-podjetniške zbornice (OZS) Danijelom Lampergerjem. Dogodek je organizirala Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, ki je predstavila Zahteve slovenske obrti in podjetništva 2025.
Moški v središču fotografije (govorec na odru) očitno nastopa kot osrednji gost ali sogovornik v razpravi.

Avtor: Bor Slana/STA

V pogovoru sta predsednik vlade in generalni direktor OZS osvetlila vrsto pomembnih tem, s poudarkom na socialnem dialogu. Premier dr. Golob je uvodoma poudaril pomen močnega socialnega dialoga in izpostavil pozitivne premike, dosežene v zadnjem letu. »Vesel sem, da ekonomsko-socialni dialog poteka brez ovir in dosega rezultate. To je eden ključnih pozitivnih premikov. Veselimo se skupnih uspehov, saj lahko le skupaj delamo še bolje. Jasno pa je, da se interesi vlade in delodajalcev včasih razlikujejo,« je dejal premier. Med doseženimi premiki je izpostavil tudi napredek na področju debirokratizacije, denimo ureditev evidentiranja delovnega časa. Ob tem naj spomnimo, da je 9. aprila potekalo prvo krovno srečanje predstavnikov vlade in sindikatov javnega sektorja po uveljavitvi plačne reforme, kjer je vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj dejal, da je socialni dialog, ki poteka, lahko primer dobre prakse.

Predsednik vlade je v nadaljevanju izpostavil pozitivne rezultate raziskave Eurobarometra, ki kažejo, da je kar 94 odstotkov prebivalcev Slovenije zadovoljnih s svojim življenjem. »Ko me vprašajo, zakaj je tako, je odgovor preprost: ker znamo delovati kot skupnost,« je bil jasen premier. Poudaril je, da življenje v Sloveniji prinaša dragocene prednosti, med drugim javno šolstvo, javno zdravstvo in varnost, ki so nepogrešljivi za dostojno življenje prebivalk in prebivalcev. »Zato je še toliko pomembneje, da krepimo učinkovit javni sektor,« je poudaril premier.

Ena od osrednjih tem pogovora je bil tudi Zakon o dolgotrajni oskrbi. Premier je poudaril, da je zakon usmerjen v zagotavljanje dostojne starosti starejšim prebivalkam in prebivalcem. »Sredstva bodo namenjena storitvam za starejše – storitvam, ki morajo biti dostopne in zastavljene racionalno. To je temelj solidarne družbe,« je poudaril premier.

V nadaljevanju je opozoril na izzive konkurenčnosti Evrope in izpostavil pomen stabilnega slovenskega gospodarstva. »Slovenija ima močno gospodarstvo in to jo rešuje pred številnimi izzivi, na kar bodimo ponosni. V podporo malemu gospodarstvu, ki je izjemnega pomena za slovensko gospodarstvo, bomo ustanovili tudi posebno strokovno skupino,« je napovedal.

Premier je spregovoril tudi o potencialu obrambne industrije. »Obrambna industrija bo izjemna poslovna priložnost. Trend pa ni samo povečanje ali nakup orožja, ampak povečanje izdatkov za obrambno industrijo in lokaliziranje v Evropo. Eden od odgovorov na Draghijevo poročilo je krepitev obrambne industrije. Slovenski startupi že zdaj dosegajo odlične rezultate, a želim si, da bi jih bilo še več. Pomembna bodo področja, kot so digitalizacija, kibernetska varnost, prehranska varnost, medicina in vesoljska tehnologija,« je povedal.

Predsednik vlade se je v pogovoru dotaknil tudi vprašanja zaposlovanja tujcev. Na lanskoletnem Forumu obrti in podjetništva je dejal, da je vlada nekatere ukrepe na tem področju že sprejela in da je bil trend takrat dober, v aprilu 2024 je bilo namreč izdanih 20 odstotkov več delovnih dovoljenj kot aprila 2023. Premier je na današnjem pogovoru je izpostavil pomembne spremembe, ki jih je vlada uvedla na področju zaposlovanja tujcev. »Najpomembnejša sprememba pri pridobivanju delovne sile je, da bo z ukrepi, ki smo jih sprejeli, delavec lahko z delom pričel takoj,« je dejal.

Premier se je odzval tudi na trenutno obliko omrežninskega akta. »Omrežninski akt je sramota za stroko in za energetiko. Upam, da bo novi svet Agencije za energijo v rokih do poletja pripravil nove usmeritve in nov omrežninski akt. Če se to ne bo zgodilo, bomo razmislili o spremembi zakonodaje. Od trenutne ureditve ni nobene koristi, vsi namreč čutimo škodo, ki je nastala,« je sklenil predsednik vlade dr. Robert Golob.