Državni proračun aprila s presežkom
Proračunski odhodki so bili v prvem četrtletju po predhodnih podatkih za 7,3 odstotka višji od primerljivega lanskega obdobja, dosegli pa so 29,2 odstotka načrtovanih odhodkov. Prihodki so bili višji za 1,9 odstotka in so dosegli 30,9 odstotka načrtovanih.
Proračunski odhodki
Za transferje posameznikom in gospodinjstvom smo namenili 687 milijonov evrov, kar je primerljivo enakemu lanskemu obdobju.
V sklada socialnega zavarovanja (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije) je državni proračun v prvih štirih mesecih prispeval 631 milijonov evrov, kar je 9,2 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Največji del proračunskega transferja – 518 milijon evrov – odpade na pokojninsko blagajno. Glede na lani je višji za 10,5 odstotka, kar je posledica rasti števila upokojencev in uskladitve pokojnin.
Odhodki za investicije so znašali 323 milijonov evrov oziroma 4,3 odstotka manj kot lani. Sredstva vlagamo v modernizacijo enot Slovenske vojske, opremo za njeno operativno delovanje, vzdrževanje materialnih sredstev vojske ter investicijsko dejavnost na cestah in železniški infrastrukturi.
Za subvencije smo namenili 210 milijonov evrov, kar je primerljivo enakemu lanskemu obdobju. Takrat smo več subvencij namenili za pomoč zaradi draginje, letos pa smo več sredstev namenili za neposredna plačila v kmetijstvu.
Na sklad za obnovo po poplavah avgusta 2023 smo v prvih štirih mesecih prenesli 20 milijonov evrov, skupaj pa smo za popoplavno obnovo do konca aprila letos namenili že 1,1 milijarde evrov.
Proračunski prihodki
Glavni del proračunskih prihodkov predstavljajo davčni prihodki. V štirih mesecih so znašali 4,3 milijarde evrov in so za 3,3 odstotka višji kot v enakem lanskem obdobju.
Prilivi od davka na dodano vrednost, ki je glavni davčni vir, so dosegli 1,8 milijarde evrov oziroma 3,4 odstotka več kot v enakem obdobju lani.
Z dohodnino smo prejeli 786 milijonov evrov oziroma odstotek manj kot lani. Čeprav je bila akontacija dohodkov od zaposlitve višja za 5,7 odstotka, je do znižanja prišlo zaradi nižjih prilivov iz poračuna dohodnine, nižje dohodnine od dobička od kapitala ter nižje dohodnine od dohodka iz dejavnosti. Celotni prilivi iz dohodnine sicer ne ostanejo državnemu proračunu, ampak del prejmejo občine. V prvih štirih mesecih so občine prejele 547 milijonov evrov dohodnine, kar je 10,8 odstotka več kot lani.
Prihodki od trošarin so znašali 496 milijonov evrov oziroma 2,8 odstotka manj kot lani. Nižji so bili tako prilivi od trošarin na energente kot trošarin na tobak in alkohol.
Zbrali smo še 550 milijonov evrov davka od dohodkov pravnih oseb, kar je 17,2 odstotka manj kot lani. Upad prihodkov je posledica nižjega poračuna za leto 2024 v primerjavi z lanskim za leto 2023 ter delnega zamika obveznosti za doplačilo poračuna v maj.