Odkrit temeljni kamen za Arnesov podatkovni center Maribor
Investicija v podatkovni center v Mariboru bo zagotovila ultra zmogljivo internetno povezljivost javnih raziskovalnih organizacij in omogočila hranjenje velikih količin dragocenih raziskovalnih podatkov, delovanje superračunalnika za tovarno umetne inteligence ter uvajanje novih digitalnih storitev.
Zasnovan je trajnostno, saj bo zgrajen na območju Dravskih elektrarn. Z električnim vodom bo neposredno povezan s hidroelektrarno Mariborski otok, zato bo za delovanje izkoriščal energetski potencial reke Drave. Ker bo pri delovanju centra in superračunalnika nastajala odvečna toplota, je odkritju temeljnega kamna sledil podpis Pisma o nameri za sodelovanje v projektu 'Uporaba odvečne toplote iz podatkovnega centra Arnes in superračunalnika v Mariboru'. Predsednik vlade dr. Robert Golob je na svečanem dogodku dejal: »Ko sem septembra nagovarjal Generalno skupščino Združenih narodov in sem dejal, da prihodnost pripada tistim, ki znajo povezati znanost, tehnologijo in solidarnost, sem imel v mislih ravno ta projekt. V njem združujemo tri izjemno pomembne elemente: zbiranje podatkov, superračunalniško zmogljivost in tovarno umetne inteligence.« Izpostavil je tudi trajnostno komponento, saj podatkovni center združuje napajanje s čisto energijo reke Drave in hkrati uporabo odvečne toplote za ogrevanje mesta Maribor. »Še pred drugo svetovno vojno je Maribor nastal s pomočjo izkoriščanja naravnih virov, v tem primeru reke Drave, ki je poganjala mariborsko industrijo. Naj bo današnji dan, ko odkrivamo ta temeljni kamen, simboličen začetek novega obdobja, ko bo reka Drava znova poganjala razvoj Maribora. Tokrat na področju znanja, umetne inteligence in boljše prihodnosti za celotno državo.«
Posnetek podpisa pisma o nameri in izjave po podpisu si lahko ogledate na spletni strani Arnesa.
Ključen element za digitalni razvoj znanosti in inovacij
»Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je vzpostavitev novega podatkovnega centra v Mariboru opredelilo kot ključen element za digitalni razvoj znanosti in inovacij. Ne smemo pozabiti tudi velikega pomena za gospodarstvo, predvsem za visokotehnološka podjetja,« je ob odkritju temeljnega kamna dejal minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič. »S to investicijo smo omogočili slovensko kandidaturo za sredstva za nov superračunalnik na razpisu Evropskega skupnega podjetja za visokozmogljivo računalništvo (EuroHPC), na katerem smo bili uspešni. Podatkovni center bo tako tudi dom superračunalnika za tovarno umetne inteligence,« je dejal minister. Hkrati bodo v podatkovnem centru shranjeni najbolj dragoceni raziskovalni podatki, poskrbljeno pa je tudi za visoko stopnjo varnosti. »V že obstoječem podatkovnem centru v Ljubljani bo vzpostavljena trajna hramba pomembnih raziskovalnih podatkov. Raziskovalni podatki bodo na ta način hranjeni na dveh ločenih lokacijah in to bo omogočilo bistveno izboljšano varnost pri ravnanju z njimi,« je pojasnil minister Papič.
Izvajalec projekta izgradnje novega podatkovnega centra je Arnes, ki bo tudi upravljalec centra. »Z novim podatkovnim centrom ustvarjamo temelj, ki bo slovenski znanosti in visokošolskemu izobraževanju omogočil stabilno, varno in zmogljivo infrastrukturo,« je povedal direktor Arnesa mag. Marko Bonač: »Gre za dolgoročno naložbo v odprto znanost, tehnološko neodvisnost in trajnostni razvoj – v službi znanja, dostopnega celotni slovenski raziskovalni skupnosti. Ob tej priložnosti bi se rad zahvalil Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ki se je odločilo, da bo gradnjo tega centra vključilo v slovenski del Načrta za okrevanje in odpornost. Rad bi se zahvalil tudi svojim sodelavcem na Arnesu, ki so vložili veliko dela in znanja v projektiranje tako zahtevnega objekta. Veseli me tudi izkušnja, da znamo vse raziskovalne institucije dobro sodelovati pri pomembnih infrastrukturnih projektih – tako na področju superračunalništva kot tudi na področju odprte znanosti.«
Vzpostavitev podatkovnega centra in namestitev superračunalnika pozdravljajo tudi v Dravskih elektrarnah Maribor (DEM). »Projekt superračunalnika pomeni pomemben korak za Slovenijo in širše na poti v digitalno prihodnost ter industrijsko revolucijo 5.0. Postavitev podatkovnega centra s superračunalnikom v neposredni bližini hidroelektrarne Mariborski otok bo omogočila napajanje z električno energijo iz obnovljivih virov, kar je strateško pomembna odločitev tudi v luči zelenega prehoda in trajnostne prihodnosti. Novi superračunalnik bo omogočil izjemne raziskovalne zmogljivosti – tudi na področju hidrologije in zanesljive oskrbe z električno energijo, kjer imamo DEM kot del skupine Holding slovenskih elektrarn (HSE) ključno vlogo. V tem vidimo priložnost za nadaljnji razvoj, krepitev sodelovanje in širitev znanja tudi onkraj naših meja,« je dejal generalni direktor DEM mag. Damjan Seme.
Da je Arnesov podatkovni center izrednega pomena za Slovenijo in bo še utrdil njen mednarodni znanstveni položaj, raziskovalkam in raziskovalcem pa nudil še več priložnosti za prebojne raziskave, so se strinjali tudi udeleženke in udeleženci dveh okroglih miz na temo pomena podatkovnega centra, superračunalnika, digitalizacije za odprto znanost in slovenske tovarne umetne inteligence za znanost in celotno družbo. Posnetek obeh okroglih miz si lahko ogledate na spletni strani Arnesa.
Arnesov podatkovni center bi lahko testno začel delovati poleti 2026.