Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Mnenje k Predlogu Deklaracije o ohranitvi in krepitvi avtohtone slovenske manjšine v Avstriji

Vlada Republike Slovenije je na dopisni seji sprejela Mnenje k Predlogu Deklaracije o ohranitvi in krepitvi avtohtone slovenske narodne manjšine v Republiki Avstriji. Vlada pozdravlja pobudo Državnega zbora Republike Slovenije ter podpira namen deklaracije, ki celovito naslavlja problematiko položaja in uresničevanja pravic slovenske narodne manjšine na avstrijskem Koroškem in Štajerskem.

Ugotavlja, da so cilji, ki jih deklaracija zasleduje, skladni s prizadevanji slovenske narodne manjšine v Avstriji ter s stališči, ki jih Slovenija že doslej dosledno zagovarja v političnem dialogu z Avstrijo in jih izpostavlja tudi v multilateralnih forumih, kjer se obravnavajo vprašanja položaja in pravic narodnih manjšin.

Deklaracija je sprejeta v simbolno pomembnem času, ko se obeležuje 70. obletnica podpisa Državne pogodbe o ponovni vzpostavitvi neodvisne in demokratične Avstrije (ADP) ter 80. obletnica konca druge svetovne vojne.

Vlada Republike Slovenije sistematično podpira Slovence na avstrijskem Koroškem in Štajerskem ter v okviru bilateralnih pogovorov dosledno opozarja na pomen spoštovanja pravic narodne manjšine. Skrb za avtohtone slovenske narodne manjšine v sosednjih državah je zapisana že v Ustavi Republike Slovenije in drugih zakonodajnih aktih.

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, skupaj z nekaterimi resornimi ministrstvi, podpira projekte in programe slovenske narodne skupnosti v Republiki Avstriji na področjih izobraževanja, kulture, gospodarstva, kmetijstva in športa. Poleg tega omogoča investicije v izgradnjo in obnovo infrastrukturnih objektov za manjšinsko predšolsko vzgojo ter v slovenske kulturne domove. V zadnjih treh letih je Urad za ohranjanje, delovanje in razvoj slovenske narodne skupnosti v Republiki Avstriji ter za krepitev skupnega kulturnega, znanstveno-raziskovalnega, izobraževalnega, športnega in gospodarskega prostora namenil več kot 8.700.000 evrov.

Ohranitev in krepitev slovenstva v skupnem slovenskem kulturnem prostoru ostajata med ključnimi nalogami Republike Slovenije ter predstavljata stalen, neločljiv in bistveni del njene zunanje politike.

Na sprejetje deklaracije so se pozitivno odzvale vse krovne organizacije Slovencev v Avstriji, ki jo vidijo kot podporo Republike Slovenije njihovim prizadevanjem za uveljavljanje manjšinskih pravic.

Vir: Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu