Javna obravnava zakonodajnih predlogov o geografskih označbah obrtnih in industrijskih izdelkov
Geografske označbe so kot ena od pravic industrijske lastnine urejene z Zakonom o industrijski lastnini. Toda od decembra 2025 bo nacionalno varstvo geografskih označb s področja obrtnih in industrijskih izdelkov ukinjeno, saj bo z novo evropsko zakonodajo vzpostavljeno enotno varstvo teh geografskih označb na ravni Evropske unije (EU). Ta sprememba pomeni, da bo zaščita lokalnih in tradicionalnih obrtnih in industrijskih izdelkov s posebnimi lastnostmi, vezanimi na geografsko območje, poenotena na evropski ravni, podobno kot že velja za varstvo geografskih označb v kmetijstvu, kjer vzporedno nacionalno varstvo geografskih označb prav tako ni mogoče.
Ker bo registracija geografskih označb obrtnih in industrijskih izdelkov odslej potekala po pravilih Uredbe (EU) 2023/2411, je treba prilagoditi nacionalno zakonodajo. Predlog novele Zakona o industrijski lastnini zato predvideva, da se geografske označbe obrtnih in industrijskih izdelkov ne bodo več registrirale na podlagi tega zakona, saj bo postopek urejen na ravni EU. Predlog Zakona o izvajanju uredbe (EU) o zaščiti geografskih označb obrtnih in industrijskih izdelkov pa določa pravila upravnih in nadzornih postopkov, ki jih Uredba 2023/2411/EU ne ureja v celoti oziroma državam članicam omogoča, da jih prilagodijo svojim nacionalnim sistemom.
Kaj to pomeni za slovenske obrtnike in industrijske proizvajalce?
- Možnost zaščite geografskih označb na ravni EU.
- Večjo mednarodno prepoznavnost in zaščito slovenskih izdelkov.
- Uskladitev z obstoječimi pravili za zaščito geografskih označb kmetijskih proizvodov.
Zainteresirana javnost lahko poda pripombe, predloge in komentarje na osnutka predlogov zakonov na spletni strani portala e-demokracija ali neposredno na elektronski naslov gp.mgts@gov.si, v roku 30 dni od objave na portalu e-demokracija, s pripisom »Pripombe na predlog Zakona o izvajanju uredbe (EU) o zaščiti geografskih označb obrtnih in industrijskih izdelkov« oziroma »Pripombe na predlog Zakona o dopolnitvi Zakona o industrijski lastnini«.
Zakon o dopolnitvi Zakona o industrijski lastnini (povezava do objave na e-demokraciji)
Zakaj obrtni in industrijski izdelki potrebujejo zaščito?
Pristni obrtni in industrijski izdelki, ki izvirajo iz določenega geografskega območja in so razviti na tradicionalen način, se soočajo z velikimi izzivi zaradi nelojalne konkurence ponarejenih in manj vrednih kopij, kar vodi v upad tradicionalnih obrtniških poklicev in odseljevanje s podeželja. Nova pravila z določitvijo bistvenih pogojev v zvezi z geografskim poreklom, ugledom in proizvodnimi koraki teh izdelkov priznavajo pomen varovanja in razvoja kulturne dediščine in tradicionalnega znanja, kar proizvajalcem in potrošnikom pomaga prepoznati te pristne izdelke.
Poleg tega je odsotnost usklajenega sistema zaščite v EU povzročila razdrobljenost na nacionalni ravni v različnih državah članicah, kar je povečalo stroške in pravno negotovost za proizvajalce. Uredba zagotavlja enostavno in učinkovito registracijo geografskih označb, kar proizvajalcem omogoča, da se osredotočijo na svojo osnovno dejavnost in razširijo svojo prodajo v tretjih državah.
Jasno označevanje obrtnih in industrijskih izdelkov bo odpravilo pomanjkanje ozaveščenosti potrošnikov, kar jim bo omogočilo sprejemanje utemeljenih odločitev o nakupu pristnih tradicionalnih izdelkov.
Obrtni in industrijski izdelki bodo morali za zaščito na ravni EU izpolnjevati naslednja tri merila:
- izdelek mora izvirati iz določenega kraja, regije ali države;
- njegova dana kakovost, ugled ali druga značilnost se morajo v glavnem pripisati njegovemu geografskemu poreklu; in
- vsaj en proizvodni korak mora potekati na opredeljenem geografskem območju.