Premier dr. Golob: Edini možen odgovor je enoten odgovor s strani Evropske unije

Udeležba premierja dr. Goloba na neformalnem zasedanju Evropskega sveta | Avtor: Žan Kolman/KPV
Premier je pred zasedanjem v izjavi za medije povedal, da bodo voditelji in voditeljice razpravljali o tem, kako se bo Evropska unija odzivala na bodoče izzive, ki tokrat prihajajo z druge strani Atlantika. Dejal je, da se Evropska komisija pripravlja na različne scenarije glede potencialne uvedbe carin s strani Združenih držav Amerike. »Edini možen odgovor je enoten odgovor s strani Evropske unije in Slovenija bo seveda podpirala skupne rešitve,« je poudaril.
V nadaljevanju je predsednik vlade spregovoril o obrambnih izdatkih za Nato. »Slovenija ima že dlje časa zelo jasen program, kako izpolnjevati svoje obstoječe zaveze do Nata. To je, da do 2030 pride na dva odstotka BDP za obrambo,« je povedal in dodal, da je zaenkrat to edina zaveza Slovenije. »Špekulacije o tem, kolikšni naj bi bili obrambni izdatki v prihodnje, niso tako enostavne. Temeljito bomo razmislili, na kakšen način bi Slovenija lahko povečevala svoje izdatke za obrambo. Zaenkrat smo zadovoljni s tem, kar imamo v proračunih za letošnje in prihodnje leto. S tem smo na poti, ki je bila zastavljena, in vsaj kratkoročno ne razmišljamo o povišanju,« je bil jasen premier. Dodal je, da Slovenija v letošnjem letu načrtuje povišanje obrambnih izdatkov na 1,5 odstotka.
Premier dr. Golob je komentiral tudi pozive, da naj Evropska investicijska banka (EIB) financira vojaške projekte. »Verjamem, da se bomo na koncu morali odločiti enotno. Slovenija ni in ne bo nasprotovala enotnim rešitvam, hkrati pa verjamemo, da je bila EIB ustanovljena za druge namene in bi primarno morala skrbeti za razvoj infrastrukture v Evropi, pa tudi za konkurenčnost gospodarstva,« je poudaril.
Ob koncu je premier spregovoril tudi o obrambnih sposobnostih in razvoju vojaške industrije. »Že v preteklosti se je izkazalo, da obstajajo različni pogledi na to, katero obrambno industrijo razvijati. Slovenija na nek način v prihodnosti stavi na obrambno industrijo z naprednimi tehnologijami, od vesoljskih tehnologij na eni strani kot tudi kibernetske varnosti, pa tudi protizračne obrambe,« je sklenil predsednik vlade dr. Robert Golob.
Razprava voditeljic in voditeljev bo osredotočena na krepitev tesnejšega sodelovanja na evropski ravni, zlasti z vidika razvoja obrambnih zmogljivosti, financiranja in poglabljanja partnerstev. Neformalna izmenjava mnenj služi tudi kot podlaga za pripravo Bele knjige o prihodnosti evropske obrambe, ki jo je predsednica von der Leyen najavila v političnih usmeritvah za mandat Evropske komisije 2024–2029. Skladno s sprejeto Agendo voditeljev bo ta tema ponovno obravnavana na junijskem zasedanju Evropskega sveta.
Članom Evropskega sveta se bo na delovnem kosilu pridružil generalni sekretar Nata Mark Rutte, na delovni večerji pa predsednik vlade Združenega kraljestva Keir Starmer.