Skoči do osrednje vsebine

Mednarodni dan za odpravo nasilja nad ženskami priložnost za učinkovitejšo zaščito žensk po svetu

Ob mednarodnem dnevu za odpravo nasilja nad ženskami, ki ga danes obeležujemo že petindvajsetič, podpredsednica vlade in ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon opozarja, da to ni priložnost za praznovanje, saj nasilje na podlagi spola ostaja ena najbolj globalno razširjenih zlorab ali kršitev človekovih pravic.

»V svetu je žrtev nasilja vsaka tretja ženska. Za ženske in deklice v območjih konfliktov ali humanitarnih kriz je tovrstno tveganje še večje,« izpostavlja ministrica Fajon. Zato po njenih besedah mednarodni dan za odpravo nasilja nad ženskami predstavlja priložnost za oživitev zavez in povečanje prizadevanj za odpravo vseh oblik nasilja na podlagi spola.

Kot poudarja ministrica Fajon, se bo Slovenija v mednarodnih forumih, tudi kot nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN), še naprej zavzemala za celovito, enakovredno, varno in učinkovito vključevanje žensk v procese preprečevanja in razreševanja spopadov ter prizadevanja za trajni mir. Prizadeva si iskati načine za učinkovitejše odzivanje Varnostnega sveta ZN na spolno nasilje, povezano s konflikti, in zagotavljanje odgovornosti zanj. Projekti in prispevki Slovenije med drugim prispevajo k preprečevanju in odpravi nasilja nad ženskami in deklicami v Demokratični republiki Kongo, Južnem Sudanu, Keniji, Libanonu, Nigeriji, Ruandi, Sudanu in Ugandi.

»Nenehno prizadevanje za prepoznavanje, preprečevanje in odpravo nasilja nad ženskami je pomembno tako doma kot po svetu. Slovenija ostaja neomajna pri svoji zavezanosti zaščiti žensk in deklic po vsem svetu. Na tej poti bomo vztrajali,« zaključuje slovenska zunanja ministrica.

Slovenska zunanja ministrica je ob tem podprla kampanjo Združenih narodov za odpravo nasilja nad ženskami, ki se v letošnjem letu osredotoča na vidike preprečevanja, odzivanja in zagotavljanja odgovornosti za nasilje nad ženskami in deklicami – zlasti za femicide. Kampanja Organizacije združenih narodov za odpravo nasilja nad ženskami bo potekala 16 dni, vse do 10. decembra, ko obeležujemo mednarodni dan človekovih pravic. Kampanja predstavlja priložnost za oživitev zavez in povečanje prizadevanj v letu, ko se približujemo 30. obletnici sprejema Pekinške deklaracije in izhodišč za ukrepanje – vizionarskega načrta za doseganje enakosti spolov ter pravic žensk in deklic na globalni ravni.

Med številnimi oblikami nasilja nad ženskami in deklicami izstopajo nasilje v partnerskem odnosu, spolno nasilje, femicid, trgovina z ljudmi in škodljive prakse, kot so pohabljenje ženskih spolovil ali zgodnje ali prisilne poroke. Posebej izstopajo najnovejši podatki OZN o femicidu. Na dnevni ravni je po svetu zaradi svojega spola namerno umorjenih 140 žensk in deklic, skupno več kot 51 000 letno. Storilci so večinoma njihovi partnerji ali bližnji sorodniki, kar kaže na to, da dom zanje predstavlja najbolj nevarno okolje. Visoko število femicidov predstavlja oster opomin, da se še naprej soočamo z globoko zakoreninjenimi neenakostmi na podlagi spola.

Zdravstvene, humanitarne, gospodarske krize ali oboroženi spopadi običajno le še krepijo pojavnost različnih oblik nasilja nad ženskami in deklicami. Po podatkih Združenih narodov je kar 70 odstotkov žensk, ki živijo na območjih konfliktov ali humanitarnih kriz, žrtev nasilja na podlagi spola.