Bolnico Franja obiskal direktor Urada znaka evropske dediščine Vincent Curie
Rdeče opozorilo zaradi močnega vetra
Agencija za okolje je zaradi močnega severnega vetra izdala rdeče opozorilo. Sunki vetra nad 100 km/h lahko lomijo veje, podirajo drevesa, odkrivajo strehe in povzročajo prekinitve v oskrbi z električno energijo. Gibanje na prostem je zaradi letečih predmetov lahko smrtno nevarno, zato pozivamo k povečani previdnosti.
Civilna zaščita je v visoki pripravljenosti. Uprava za zaščito in reševanje je preko regijskih centrov za obveščanje sprožila SI-ALARM, in sicer potisno sporočilo tretje stopnje. Opozorilo bo veljalo do 36 ur.
Napotki ob rdečem opozorilu zaradi močnega vetra
- ostanite v varnih, zaprtih prostorih,
- vrata in okna naj bodo zaprta,
- na prostem obstaja možnost smrtno nevarnih poškodb,
- ne vključujte se v promet, če res ni nujno potrebno,
- spremljajte meteorološka obvestila in opozorila ter informacije, ki jih posredujejo pristojne službe in organi.
Direktor Vincent Curie je od trenutka močnega poškodovanja bolnice Franja v lanskih neurjih v rednih stikih s slovenskimi oblastmi in muzejem, pristojnim za upravljanje območja. Že 19. septembra 2023 je na Ministrstvu za kulturo potekal video sestanek s predstavniki Evropske komisije in Urada znaka evropske dediščine. Na sestanku smo pojasnili okoliščine, v katerih je bila poškodovana bolnica Franja in skupaj iskali možnosti za sanacijo stanja.
Pred ogledom Partizanske bolnice Franja je Vincenta Curieja sprejela generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino Špela Spanžel. V pogovoru mu je predstavila aktualno stanje bolnice in prizadevanja za obnovo tega pomembnega kulturnega spomenika državnega pomena. Direktor je ob obisku ponudil pomoč pri obnovi spomenika, ki danes simbolizira solidarnost, demokratične vrednote in človekove pravice.
Po pogovoru si je direktor v skladu s strogimi varnostnimi ukrepi ogledal lokacijo Partizanske bolnice Franja in njeno zaledje. V cerkljanskem muzeju je obiskal razstavo Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope. Spremljali so ga predstavniki Direktorata za kulturno dediščino na Ministrstvu za kulturo, Občine Cerkno, Mestnega muzeja Idrija – Muzej za Idrijsko in Cerkljansko, oskrbnikov v Partizanski bolnici Franja in Prostovoljnega gasilskega društva Novaki.
Delovni obisk je sklenil z ogledom rokopisa Prešernove Zdravljice, ki prav tako kot Partizanska bolnica Franja, Spominska cerkev sv. Duha v Javorici in projekt Cistercijanske krajine povezujejo Evropo nosi znak evropske dediščine. Rokopis hrani Narodna in univerzitetna knjižnica.