Skoči do osrednje vsebine

197. dopisna seja Vlade Republike Slovenije

Na današnji dopisni seji je vlada soglašala z amandmaji k predlogu Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov in izdala odločbo o prenehanju funkcije Andreji Katič, državni sekretarki na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj.

Stališče do predloga sklepa Sveta o odstopu Unije od Pogodbe o energetski listini

Vlada je sprejela stališče Republike Slovenije k Predlogu sklepa Sveta o odstopu Unije od Pogodbe o energetski listini.

Republika Slovenija podpira Predlog sklepa Sveta o odstopu Unije od Pogodbe o energetski listini, saj se zaveda nujnosti končanja trenutnega brezizhodnega položaja in potrebe po odgovornem ravnanju EU do drugih držav pogodbenic ter s tem omogočiti nadaljevanje postopka modernizacije. Prav tako Slovenija tudi sama v njeni modernizaciji ne prepoznava dovoljšne mere napredka in je svoj odstop na podlagi sprejete Pobude za odstop od Pogodbe o energetski listini v Odboru Državnega zbora za zunanjo politiko 16. novembra 2022 že notificirala pri depozitarju, Vladi Republike Portugalske. Odstop Slovenije od Pogodbe o energetski listini bo v veljavo stopil 14. oktobra 2024. Ob tem poudarja, da podpira možnost, da tiste države članice EU, ki si to želijo, ostanejo pogodbenice prenovljene Pogodbe o energetski listini.

Od julija 2019 do junija 2022 so potekala večstranska pogajanja za posodobitev Pogodbe o energetski listini. Na konferenci podpisnic energetske listine 24. junija 2022 je bil dosežen načelni dogovor o zaključku pogajanj. Formalno glasovanje je bilo predvideno na konferenci v novembru. Kljub intenzivnemu usklajevanju v Svetu EU ni bilo mogoče zagotoviti kvalificirane večine za sklep EU ali Euratom, ki bi EU in Euratom omogočil sodelovanje pri glasovanju na novembrskem zasedanju konference podpisnic energetske listine in podporo predlogov modernizacije.

Za sprejetje predlogov modernizacije na konferenci podpisnic energetske listine je potrebno soglasje in ker EU ni imela mandata za glasovanje, modernizacijskega svežnja ni bilo mogoče sprejeti. Za začetek veljavnosti ali začasno uporabo posodobljene Pogodbe o energetski listini je potrebno v okviru EU tudi soglasje Evropskega parlamenta, ki pa je jasno navedel, da ne podpira njene reforme, ter EU in države članice pozval, da organizirajo usklajen odstop od nje.

Posledično ni pravnih oziroma institucionalnih možnosti za sprejetje in učinkovito izvajanje posodobitve Pogodbe o energetski listini, kar je pogoj, da EU ostane njena pogodbenica. V nasprotnem primeru bi zaradi zastarelih določb, med drugim tudi o zaščiti naložb in reševanju naložbenih sporov, prišlo do kršitev prava EU. Zato je Evropska komisija predlagala odstop Unije od Pogodbe o energetski listini.

Odstop Unije od Pogodbe o energetski listini ne zavezuje posameznih držav članic k usklajenemu odstopu. Slovenija je od Pogodbe o energetski listini odstopila. Odstop bo začel učinkovati 14. oktobra 2024.

Vir: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

Vlada soglaša z amandmaji k predlogu Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov

Vlada Republike Slovenije je na današnji dopisni seji soglašala s predlogi amandmajev k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki jih bodo vložile poslanske skupine koalicije.

S predlaganim amandmajem so določeni novi izrazi, kot so »elektronske cigarete brez nikotina«, »posodice za ponovno polnjenje brez nikotina« in »zeliščni izdelek za segrevanje«. Dopolnitve so redakcijske narave za izboljšanje pravne jasnosti, da je jasno razvidno, da so ukrepi glede navedenih izdelkov zgolj nacionalne narave. S predlogi amandmajev pa je zagotovljeno tudi navajanje zdravstvenega opozorila o vsebnosti nikotina na embalaži elektronskih cigaret in posodic za ponovno polnjenje, kot zahteva Direktiva 2014/40/EU o približevanju zakonov in drugih predpisov držav članic o proizvodnji, predstavitvi in prodaji tobačnih in povezanih izdelkov in razveljavitvi Direktive 2001/37/ES.

Vir: Ministrstvo za zdravje

Prenehanje funkcije državne sekretarke v Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj

Vlada Republike Slovenije je na dopisni seji izdala odločbo o prenehanju funkcije Andreji Katič, državni sekretarki na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj. Na seji 5. marca 2024 je Državni zbor Republike Slovenije potrdil imenovanje Andreje Katič za ministrico za pravosodje, zato z dnem imenovanja Andreja Katič preneha z opravljanjem funkcije državne sekretarke v Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj.

Vir: Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj