Skoči do osrednje vsebine

Informacija o odstranjevanju naplavin in plavja posredovana združenjem občin

Zaradi dodatnih vprašanj občin v zvezi z naplavinami in plavjem je Služba Vlade Republike Slovenije Skupnosti občin Slovenije, Združenju mestnih občin Slovenije in Združenju občin ponovno posredovala informacije o možnostih odstranjevanja naplavin in plavja v skladu z Zakonom o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023.

Obenem je bil dopisu priložen tudi delni seznam izvajalcev mletja lesnih sekancev, ki so ga pripravili na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

133. člen zakona določa, da se lahko pri odstranjevanju naplavin in plavja v okviru izvajanja obvezne državne gospodarske javne službe urejanja voda, ki so posledica poplav in plazov, uporaben les za obdobje šestih mesecev od uveljavitve tega zakona deponira in se ga nameni za potrebe občin. Po preteku tega obdobja, pa se z njim ravna kot z odpadkom. Ne glede na 3. točko tretjega odstavka 22. člena Zakona o vodah - 2 pa naplavine, ki so odvzete v okviru izvajanja obvezne državne gospodarske javne službe urejanja voda, in niso onesnažene z nevarnimi snovmi, uporabijo v svojem prvotnem stanju za gradnjo na drugem kraju, kjer je investitor projekta država ali občina. Podrobno namembnost uporabe določa zakon.

Hkrati bi želeli še izpostaviti, da Zakon o vodah, v 100. členu določa, da so lastniki in uporabniki priobalnih zemljišč dolžni sami redno zagotavljati odstranjevanje odvečne zarasti na bregovih, odstranjevanje plavja (odpadlega listja in drugih plavajočih predmetov), odpadkov in drugih opuščenih ter odvrženih predmetov in snovi z vodnih ter priobalnih zemljišč 2. reda. Ob upoštevanju tega določila je škoda, ki jo v primeru narastlih voda dodatno povzročijo plavje ter na obalni pas odvrženi predmeti, lahko manjša.

Pri načrtovanju vegetativnega vzdrževanja, predvsem odstranjevanju grmičevja in drevja, je treba upoštevati, da je, v skladu z Zakonom o divjadi in lovstvu (Uradni list RS, štev. 16/04 s spremembami), prepovedano odstranjevanje zarasti ob vodnih koritih v obdobju med 1. marcem in 1. avgustom. Pri odstranjevanju obrežne zarasti na območjih z naravovarstvenim statusom je treba upoštevati še naravovarstveno zakonodajo. Območja z naravovarstvenim statusom so razvidna iz Atlasa okolja ali Atlasa voda. Za napotke glede upoštevanja tega naj se lastniki oziroma uporabniki priobalnih zemljišč obrnejo na pristojne območne enote Zavoda RS za varstvo narave.

V zvezi z možnostjo predelave odstranjenega plavja objavljamo povezavo do spletne strani oziroma aplikacije Moj gozdar.

V priponki je objavljen tudi seznam izvajalcev.