Skoči do osrednje vsebine

Minister Maljevac na Mednarodni konferenci o človekovih pravicah starejših 2023 na Dunaju

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac se je udeležil Mednarodne konference o človekovih pravicah starejših, ki je potekala med 29. novembrom in 1. decembrom na Dunaju. Konferenco je organiziralo Zvezno ministrstvo za socialne zadeve, zdravje, oskrbo in varstvo potrošnikov Republike Avstrije.

Minister Maljevac se je udeležil Mednarodne konference o človekovih pravicah starejših (International Conference on Human Rights of Older Persons - ICHROP 2023), ki predstavlja mednarodno platformo, ki opozarja na težave starejših pri uresničevanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin v okviru obstoječih mednarodnih pravnih okvirov. Njen namen je prav tako spodbuditi mednarodno civilno, akademsko, strokovno in politično javnost k izmenjavi mnenj in stališč o teh vprašanjih ter k iskanju rešitev zanje.

Na sliki sta brazilski državni sekretar Alexander da Silva in minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac

Brazilski državni sekretar Alexander da Silva in minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac | Avtor: Ministrstvo za solidarno prihodnost

Obstoječi mednarodnopravni dokumenti in drugi mednarodni inštrumenti ter politike s področja varstva človekovih pravic starejših oseb praviloma niso pravno zavezujoči, so razdrobljeni in ne zagotavljajo celovitega ter skladnega integriranega okvira za učinkovito varstvo človekovih pravic starejših oseb. Pogosto so si celo v nasprotju in ne pojasnjujejo obveznosti držav v odnosu do starejših oseb. Mednarodna konferenca želi preseči te vrzeli in prispevati k čimprejšnjemu sprejetju mednarodnega pravno zavezujočega akta za izboljšanje pravnega varstva in uživanja človekovih pravic starejših oseb od 65 let brez diskriminacije in predsodkov.

Iz leve proti desni: slovenski minister Maljevac, avstrijski minister Rauch, moderatorka Mahler, brazilski državni sekretar Silva, moldavski minister Buzu

Iz leve proti desni: slovenski minister Maljevac, avstrijski minister Rauch, moderatorka Mahler, brazilski državni sekretar Silva, moldavski minister Buzu | Avtor: Ministrstvo za solidarno prihodnost

Osrednji temi letošnje konference sta bili razdrobljeno varstvo človekovih pravic starejših oseb v obstoječem mednarodnem pravnem okviru in iskanje rešitev za skupno življenje v času digitalizacije ob upoštevanju izkušenj iz pandemije COVID-19 ter izvajanje ciljev trajnostnega razvoja. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je sodeloval na panelu pod naslovom »Staranje v digitalni dobi: pravice, realnosti in odgovornosti«. Minister je v nagovoru, ki mu je sledila diskusija, poudaril: »S hvaležnostjo za trdo delo, ki so ga v projekt vložili naši sodelavci, strokovna javnost in civilna družba, poročam, da nam je uspelo v rekordnem času pripraviti in sprejeti krovni zakon o dolgotrajni oskrbi, in sicer z največjo nujnostjo in intervencijsko hitrostjo. Dolgo zapostavljeno področje, ki skrbi za vse, ki ne morejo skrbeti zase, smo na sistemski ravni uredili v samo osmih mesecih. V središče socialnega varstva smo postavili osebo, njeno stopnjo samostojnosti in položaj, ki ga ima v skupnosti, ter njeno družino - ne glede na okoliščine. Ponosen sem, da lahko poročam o številnih uspešnih projektih in programih, ki se v Sloveniji izvajajo na teh področjih, in se veselim, da bom v nadaljevanju konference z vami delil naše izkušnje in uspehe.«

Minister Maljevac z zaposlenimi na slovenskem veleposlaništvu na Dunaju

Minister Maljevac z zaposlenimi na slovenskem veleposlaništvu na Dunaju | Avtor: Ministrstvo za solidarno prihodnost

Ob robu konference so potekala tri dvostranska srečanja ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca; z Johannesom Rauchom, avstrijskim zveznim ministrom za socialne zadeve, zdravje, oskrbo in varstvo potrošnikov, z Alexandrom da Silvo, brazilskim državnim sekretarjem za starejše, ter s Tatevik Stepanyan, namestnico armenskega ministra za delo in socialne zadeve. Minister je vsem delegacijam predstavil model financiranja dolgotrajne oskrbe pri nas. Avstrijski zvezni minister je Maljevcu predstavil tamkajšnji pilotni projekt bivanja starejših v skupnostih, ki temeljijo na medsebojni pomoči in druženju.

Minister je prav tako obiskal slovensko veleposlaništvo na Dunaju, kjer je veleposlaniku Aleksandru Geržini in veleposlaniški delegaciji predstavil novi zakon o dolgotrajni oskrbi. Na veleposlaništvu so se dogovarjali tudi o umestitvi potencialnega študijskega obiska, ki bi se nanašal tako na področje starejših kot tudi na področje stanovanjskih modelov na Dunaju.