Skoči do osrednje vsebine

Na konferenci GoDigital o učinkovitem izkoriščanju podatkov in umetne inteligence v poslu

Umetna inteligenca omogoča doseganje pred kratkim še nepredstavljivih ravni digitalnega poslovanja, inovativnosti in konkurenčnosti. A hkrati prinaša tudi nove nevarnosti zaradi obsega podatkov in informacij, ki ji jih damo na razpolago. Ravno zato je pravilno upravljanje s podatki postala nuja, ki lahko odloča o konkurenčnem položaju tako posameznega podjetja kot gospodarstva kot celote.
udeleženci okrogle mize na odru

Igor E. Bergant, izr. prof. dr. Dan Podjed, Marta Kelvišar, dr. Marko Grobelnik, dr. Aida Kamišalić Latifić, Matevž Frangež | Avtor: Kraftart

1 / 7

To so se strinjali udeleženci že 6. konference GoDigital, ki smo jo soorganizirali skupaj z Gospodarsko zbornico Slovenije, Združenjem za informatiko in telekomunikacije in Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Gre za najpomembnejšo in največjo neodvisno konferenco s področja digitalizacije v Sloveniji, na kateri je bil kot najboljši digitalni projekt leta razglašen tudi prejemnik nagrade GoDigital 2023 – projekt Frodo AI podjetja Medius.

Državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež vidi največjo dodano vrednost slovenskega gospodarstva v dobri ekosistemski povezanosti kot podpori sodelovanju gospodarstvenikov, ki izkoriščajo priložnosti pri uporabi in obdelavi podatkov. Ta ekosistem skupaj gradijo Združenjem za informatiko in telekomunikacije, Gospodarska zbornica Slovenije, IKT horizontalna mreža, pa tudi druge iniciative. Frangež meni, da smo vstopili v obdobje največjih gospodarskih sprememb v človeški zgodovini, ki bodo definirale nove poražence in zmagovalce časa. Evropski industrijski model, ki je doslej temeljil na poceni delovni sili, denarju in energiji, je po njegovih besedah sredi radikalnih sprememb in potrebuje načrt, da nazaj pridobi veljavo, ki jo je imelo evropsko gospodarstvo pred 15-imi leti. Prepričan je, da Slovenija lahko najde svoj prostor v tem hitro spreminjajočem se okolju. »Vsi se strinjamo, da je potrebno izkoristiti priložnosti časa za hitro napredovanje,« je dejal, a poudaril, da potrebujemo tudi soglasje, kako do tega priti: »Ni čas za to, da politika naredi manj. Zdaj je čas, da politika in vsi mi naredimo več. Rabimo okrepljen ekosistemski pristop, visoko soglasje o ciljih in čim višje soglasje o tem, kako do teh ciljev priti.«

»Gospodarska zbornica Slovenije odločno podpira vsa področja digitalizacije in digitalne preobrazbe slovenske družbe,« Vesna Nahtigal, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenija, pa je uvodoma izpostavila, da zbornica podpira vsa področja digitalizacije in digitalne preobrazbe slovenske družbe, saj brez te ne bo zelenega prehoda. Brez ustreznega znanja in kompetenc s področja informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) bodo slovenska podjetja izgubila boj s konkurenčnimi podjetji iz bolj razvitega dela sveta, je bila jasna Nahtigalova. Opozorila je, da na področju digitalne zrelosti najbolj zaostajajo mala in srednje velika podjetja in kot velik izziv izpostavila manko strokovnjakov za informacijsko-komunikacijske tehnologije. Nahtigalova je obenem opozorila na nujen ukrep uvajanja obveznega predmeta računalništva in informatike v osnovne in srednje šole: »To je dolgoročno nujen ukrep, sicer bomo mladim v Sloveniji onemogočili enakovreden boj za delovna mesta prihodnosti - ne samo v IKT poklicih, temveč na splošno.«   

Evropska komisija v politiki digitalnega desetletja sicer uvaja regulativo in različne ukrepe, ki bodo poenostavili poslovanje med državami z enotnimi standardi, pravili in trg odprli za širšo uporabo podatkov. »S tem se odpirajo številne nove priložnosti podjetjem, da bodo lahko v globalni tekmi bolj konkurenčna, hkrati pa upamo, da pravila ne bodo omejevala inovativnosti, ki jo prav tako zelo potrebujemo. Pomemben del te zgodbe bodo tudi skupni evropski podatkovni prostori na zanimivih področjih, kot so pametna mesta, mobilnost, logistika, zdravstvo, proizvodnja in druga,« je dejal direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenija Nenad Šutanovac. Povedal je tudi, da so na združenju vzpostavili slogan "Slovenija - Premier Hub for Data and AI Innovation", ki so ga že uporabili pri skupinski udeležbi na svetovnem sejmu s področja informatike Gitex v Dubaju pretekli mesec.    

Na spletni strani Gospodarske zbornice Slovenija najdete celotno sporočilo za javnost o konferenci GoDigital.