Skoči do osrednje vsebine

Vlada zagotovila 1,1 milijona evrov za nujno pomoč prizadetim v nedavnih neurjih

Vlada je na današnji dopisni seji zagotovila 1,1 milijona evrov pomoči prizadetim v neurjih med 12. 7. in 2. 8. Pomoč bodo oškodovancem v sodelovanju z občinami dodeljevale humanitarne organizacije. Vlada je na dopisni seji med drugim sprejela tudi program odprave posledic neposredne škode na stvareh ob lanskem požaru na Krasu.

Zagotovitev sredstev za nujno pomoč prizadetim v močnih neurjih med 12. julijem in 2. avgustom 2023

Vlada Republike Slovenije je na današnji seji odločila, da se kot interventni ukrep za zagotovitev osnovnih življenjskih pogojev za zavarovanje zdravja in življenja ljudi, preprečitev nadaljnje škode in zagotovitev drugih osnovnih pogojev za življenje prizadetih v močnih neurjih z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo in poplavljanjem hudournikov v času od 12. julija do 2. avgusta 2023, prek Ministrstva za obrambo oziroma Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, zagotovijo sredstva za sofinanciranje nabave najnujnejših sredstev in izvedbo najnujnejših sanacijskih del na stanovanjskih objektih Rdečemu križu Slovenije v višini 500.000 evrov, Slovenski Karitas v višini 500.000 evrov ter Evangeličanski humanitarni organizaciji Podpornica v višini 100.000 evrov, ki bodo prizadetim pomoč dodeljevali v sodelovanju z občinami.

Vlada Republike Slovenije je naložila Ministrstvu za obrambo oziroma Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje, da za izvrševanje omenjenega sklepa v sodelovanju z občinami in Rdečim križem Slovenije, Slovensko Karitas ter Evangeličansko humanitarno organizacijo Podpornica, določi kriterije in postopke za dodeljevanje pomoči.

Vlada Republike Slovenije je odločila, da se pravice porabe za zagotovitev finančnih sredstev v višini 1.100.000,00 evrov zagotovijo iz sredstev splošne proračunske rezervacije.

Zaradi močnega neurja z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo in poplavljanjem hudournikov v večjem delu Slovenije v času od 12. julija in 2. avgusta 2023 so bile prizadeta številna gospodinjstva. Neurja so povzročila veliko gmotno škodo tako na infrastrukturi, kot tudi na kmetijskih zemljiščih, gozdovih ter na stanovanjskih in gospodarskih objektih.

Skupno je bilo v navedenem obdobju prizadetih več tisoč objektov in zabeleženih več kot 10.000 različnih dogodkov. Skupno je bilo ob več neurjih s točo, obilnimi padavinami in orkanskim vetrom prizadetih več kot 190 občin. Na mnogih območjih je toča uničila poljščine, nasade in pridelke. Številna gospodinjstva po Sloveniji so utrpela hujšo škodo na objektih in opremi. 

Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami v enajsti alineji 36. člena kot državno pristojnost  določa pomoč pri odpravljanju posledic naravnih nesreč, da se zavaruje zdravje in življenje ljudi, premoženja, kulturna dediščina in okolje, prepreči nastajanje nadaljnje škode in zagotovi druge osnovne pogoje za življenje.

Predstavniki Rdečega križa Slovenije, Slovenske Karitas in Evangeličanske humanitarne organizacije Podpornica so obiskali posamezna območja, ki jih je prizadela neurja ter posameznikom in družinam, ki so utrpeli škodo, tako na stanovanjskih kot tudi na gospodarskih objektih, pomagali na različne načine, nekaterim tudi z manjšimi vsotami finančne pomoči. Navedene organizacije prejemajo vse več prošenj za pomoč.

Pomoč se bo prizadetim posameznikom in družinam dodeljevala na podlagi prejetih vlog v sodelovanju z občinami. Uprava RS za zaščito in reševanje bo za dodeljevanje sredstev v sodelovanju, z občinami, Rdečim križem Slovenije, Slovensko Karitas in Evangeličansko humanitarno organizacijo Podpornica pripravila kriterije in postopke za dodeljevanje pomoči.

Vir: Ministrstvo za obrambo

Sprejet program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi požara na Krasu

Vlada je sprejela Program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi požara na Krasu med 17. julijem in 1. avgustom 2022.

Na podlagi Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč je Ministrstvo za naravne vire in prostor pripravilo Program odprave neposredne škode na stvareh zaradi požara na Krasu med 17. julijem in 1. avgustom 2022, v skupni višini 800.000,00 evrov. Sredstva za izvedbo programa se zagotavljajo iz integralnega proračuna v okviru finančnega načrta Ministrstva za naravne vire in prostor.

Namen in cilj programa je realizacija ukrepov, ki so potrebni za normalizacijo stanja na prizadetih območjih.

Vir: Ministrstvo za naravne vire in prostor

Uredba o ukrepih za zatiranje in preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice

Vlada je sprejela Uredbo o ukrepih za zatiranje in preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice in jo objavi v Uradnem listu RS.

Zlata trsna rumenica je neozdravljiva bolezen trte, ki se v vinogradih zelo hitro širi s pomočjo prenašalca ameriškega škržatka. Pridelek v okuženih vinogradih je slabši po kakovosti in količini ali ga sploh ni. Okuženi trsi v nekaj letih propadejo. Uvrščena je na seznam EU karantenskih škodljivih organizmov, za katere je predpisano obvezno izvajanje ukrepov. Kljub izvajanju predpisanih ukrepov je prišlo do množičnega izbruha te nevarne bolezni trte in posledično hitrega širjenja okužb v vinogradih.

S predlagano Uredbo o ukrepih za zatiranje in preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice se podrobneje določajo ukrepi v skladu z EU predpisi za zatiranje in omejitev nadaljnjega širjenja zlate trsne rumenice. To so zlasti pravočasno in dosledno zatiranje prenašalca s fitofarmacevtskimi sredstvi, hitro odstranjevanje posameznih trt/vinogradov z bolezenskimi znamenji zlate trsne rumenice, odstranjevanje opuščenih trt in krčitev opuščenih vinogradov. Uvaja se tudi dodaten ukrep pomoči vinogradnikom v obliki nadomestila za uničene  trte za odpravo škode zaradi izvajanja ukrepov zadrževanja na okuženih območjih oziroma območjih množičnega izbruha. Uredba določa tudi program in stroške izvedbe navedenih ukrepov za sanacijo in preprečevanje množičnih izbruhov zlate trsne rumenice.

Nadalje uredba določa tudi način izvajanja preiskave za ugotavljanje navzočnosti zlate trsne rumenice in prenašalca na ozemlju Republike Slovenije s strani pristojnih organov in strokovnih služb z namenom spremljanja in analiziranja stanja pojava ali širjenja zlate trsne rumenice na posameznih območjih. Ureja se tudi način informiranja in ozaveščanja javnosti o zlati trsni rumenici, prenašalcu in ukrepih.

Z uredbo so določeni tudi postopki preverjanja izpolnjevanja posebnih zahtev za razmnoževalni material trte na ozemlju Republike Slovenije zaradi preprečevanja širjenja zlate trsne rumenice. Prodaja in premik navedenega materiala z mesta pridelave je dovoljen le ob izpolnjevanju predpisanih zahtev.

Uredba vključuje tudi prekrškovne določbe v zvezi z izvajanjem uredb EU.

Vir: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Vlada prerazporedila sredstva državnega proračuna

Vlada je Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo iz splošne proračunske rezervacije razporedila dobrih 50 milijonov evrov za nadomestilo dobaviteljem električne energije in dobaviteljem plina. Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije določa, da lahko vlada v primeru, da določi najvišjo ceno električne energije, zemeljskega plina ali toplote iz sistema daljinskega ogrevanja, dobaviteljem oziroma distributerjem toplote, ki bi jim ta ukrep povzročil občutno škodo, določi primerno finančno nadomestilo ali drug ukrep z učinkom primernega nadomestila škode. Sredstva se dodeljujejo na podlagi Uredbe za določitev nadomestila dobaviteljem zemeljske plina in Uredbe za določitev nadomestila dobaviteljem električne energije,

V okviru finančnega načrta Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je vlada prerazporedila 9,8 milijona evrov. Sredstva bodo namenjena zagotavljanju informacijske podpore procesom Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja, nemotenemu delovanju Veterinarsko higienske službe, dolgotrajni oskrbi za živali, izvedbi ukrepov za obvladovanje izbruhov zlate trsne rumenice in izplačilu odškodnin za škodo od divjadi.

Vlada je v okviru finančnega načrta Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport prerazporedila tri milijone evrov. Sredstva bodo namenjena izvajanju javnega razpisa Javna turistična infrastruktura.

Vir: Ministrstvo za finance

Vlada je imenovala generalnega sekretarja ter generalna direktorja Direktorata za migracije in Direktorata za policijo in druge varnostne naloge v Ministrstvu za notranje zadeve (MNZ)

Vlada Republike Slovenije je Erika Pagona imenovala na položaj generalnega sekretarja v MNZ, in sicer za mandatno dobo petih let, to je od 24. avgusta 2023 do najdlje 23. avgusta 2028, z možnostjo ponovnega imenovanja.

Vlada Republike Slovenije je dr. Gregorja Hudriča imenovala na položaj generalnega direktorja Direktorata za policijo in druge varnostne naloge v MNZ, in sicer za mandatno dobo petih let, to je od 24. avgusta 2023 do najdlje 23. avgusta 2028, z možnostjo ponovnega imenovanja.

Vlada Republike Slovenije je Mateja Torkarja imenovala na položaj generalnega direktorja Direktorata za migracije v MNZ, in sicer za mandatno dobo petih let, to je od 24. avgusta 2023 do najdlje 23. avgusta 2028, z možnostjo ponovnega imenovanja.

Po izvedenih posebnih javnih natečaj je posebna natečajna komisija izvedla postopke ugotavljanja strokovne usposobljenosti in primernosti kandidatov za navedene položaje. Na podlagi Standardov strokovne usposobljenosti z merili za izbiro in metodami preverjanja usposobljenosti uradnikov na položajih v državni upravi je posebna natečajna komisija ugotovila, da so vsi trije kandidati primerni za te položaje.  

Vir: Ministrstvo za notranje zadeve