Skoči do osrednje vsebine

Študijska delegacija deležnikov lesne panoge v Gradcu

V torek, 18. aprila 2023, se je skupina deležnikov slovenske lesne panoge udeležila študijskega obiska v avstrijskem Gradcu pri predstavnikih lesne panoge in javnih deležnikov na avstrijski Štajerski.
skupina ljudi v poslovnih oblačilih na terasi z razgledom, v rokah držijo lesene predmete v obliki "lojtre", ki označuje ključnik na družbenih omrežjih

Študijska delegacija na obisku | Avtor: Holzcluster Steiermark GmbH

1 / 3

Namen študijskega obiska je bila seznanitev javnih in zasebnih deležnikov slovenskega lesnega in pohištvenega sektorja s primeri dobre prakse pri razvoju lesne industrije na avstrijskem Štajerskem in Avstriji, pa tudi izmenjava izkušenj in nadaljnjega razvoja dvostranskega sodelovanja. Poseben poudarek je bil na avstrijskem sistemu spodbujanja uporabe lesa in poklicev v lesni panogi.

Strokovnega ogleda se je udeležilo okoli 35 udeležencev iz vrst predstavnikov ministrstev ter javnih ustanov, podjetij in arhitektov ter razvojno-izobraževalnih organizacij. V Gradcu so se seznanili s stanjem ter načrti razvoja lesne panoge na avstrijskem Štajerskem, stkali nove kontakte ter si ogledali primere inovativne lesene gradnje.

Študijsko delegacijo je organizirala Javna agencija SPIRIT Slovenija ob podpori Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, Direktorata za lesarstvo. Soorganizatorji so Lesarski grozd, Gospodarska zbornica Slovenije - Združenje lesne in pohištvene industrije, SRIP Pametne stavbe in dom z lesno verigo ter Holzcluster Steiermark.

Predstavnikih lesne panoge avstrijske Štajerske so med drugim poudarili:

Bernard Likar, Združenje za lesno in pohištveno industrijo pri Gospodarski zbornici Slovenije: »Informacije, ki jih pridobimo na študijskem obisku, bodo pomagale pri boljšem razumevanju dejavnikov rasti panoge ter kaj lahko to pomeni za uspešnost razvoja slovenske lesne in pohištvene panoge. Ta v zadnjih letih tudi zaradi prispevka države uspešno napreduje, za večji preskok pa je potreben skupen trud vseh neposredno in posredno udeleženih deležnikov.«

Velislav Žvipelj, vodja sektorja za razvojne spodbude v lesarstvu, Direktorat za lesarstvo, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport: »Ministrstvo s finančnimi spodbudami, pravnim okoljem in organizacijskim povezovanjem podpira krepitev in prenos znanja, dostopnost najnovejših oz. sodobnih tehnologij, sodelovanje med deležniki, prodajno uspešnost, razvoj izdelkov po načelih sočasnega sodelovanja tehnologov in oblikovalcev (design thinking) in promocijo za dvig ugleda lesarske dejavnosti (motiviranje potencialnih novih kadrov, kupcev izdelkov iz lesa. vključevanje lesa kot sonaravnega gradbenega materiala).«

Dr. Karl-Heinz Dernoscheg, predsednik Gospodarske zbornice Štajerske: »Naša osrednja vloga je izobraževanje, znanje in vpletenosti; najti želimo mlade ljudi, ki jih zanima izobraževanje in jim pomagamo izboljšati veščine.«

Monika Zechner, predsednica KommR, sekcija za lesno industrijo pri Gospodarski zbornici Štajerske: »Trajnostna raba lesa nam omogoča, da ohranjamo gozdove in zagotavljamo lesno surovino. Brez obnovljivih virov ni industrije. Les bo igral pomembno vlogo pri zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in doseganju ciljev Evropske komisije na tem področju; uporabo lesa razumemo kot del aktivne zaščite podnebja.«

Paul Lang, predsednik proHolz Štajerska: »ProHolz je glas lesa in lesarstva. Naši otroci se soočajo z lesom od prvih dni svojega življenja, od zgodnjega otroštva do poznejše izbire poklica. Les raste in raste, in čaka nas lepa prihodnost.«

DI Richard Stralz, nadzorni svet Holzcluster Steiermark GmbH in Holz.bau Forshungs GmbH: »Holzcluster je gonilnik inovacij, povezovalec in odpiralec trgov. Skrbimo za to, da je lesna industrija v koraku s časom ter da se les razvija kot trajnostni gradbeni material. Naša vizija prihodnosti, ki bo tudi nujna glede na usmeritve EU, je: zmanjšaj, ponovno uporabi, recikliraj in predelaj (reduce, reuse, recycle, recover).«