Skoči do osrednje vsebine

44. dopisna seja Vlade Republike Slovenije

Vlada je na dopisni seji sprejela več sklepov.

S spremenjenim Zakonom o trgovini bi bilo obratovanje prodajaln ob nedeljah in praznikih bolj življenjsko

Po obravnavi na Ekonomsko socialnem svetu je vlada na dopisni seji potrdila besedilo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o trgovini, s katerim bi določila izjeme za obratovanje prodajaln na mednarodnih letališčih, turistično informacijskih centrih ter muzejih ob nedeljah in praznikih.

Z zadnjo spremembo Zakona o trgovini leta 2020 je Državni zbor odločil, da so prodajalne razen izjem ob nedeljah in praznikih zaprte. Ukrep je imel posledice tudi za muzejske prodajalne in prodajalne v turistično informacijskih centrih, ki so seveda lahko odprti ob nedeljah in praznikih, vendar zaradi spremembe Zakona o trgovini niso smeli prodajati izdelkov obiskovalcem. Zakon o trgovini je med izjeme, ki lahko poslujejo tudi ob nedeljah in praznikih, sicer uvrščal prodajalne na letališčih, vendar zgolj v primerih, ko površina teh ni presegala 200 kvadratnih metrov.

Trenutno se lahko obratovalni čas prodajaln na mednarodnih letališčih, turistično informacijskih centrih ter muzejih v skladu z Zakonom o interventnih ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije covid-19 (ZIUPGT) določa ne glede na Zakon o trgovini – torej brez omejitev. Navedeni ukrep se bo izvajal le do 31. decembra 2022. Da bi omogočili obratovanje prodajaln na navedenih lokacijah ob nedeljah in praznikih tudi po omenjenem datumu, je potrebna sprememba Zakona o trgovini. S predlagano novelo Zakona o trgovini želi vlada določiti izjeme za prodajalne na letališčih, turistično informacijskih centrih ter muzejih enako, kot jih trenutno določa ZIUPGT.

Vlada sicer predlaga, da se v Zakonu o trgovini dodatno določijo izjeme od prepovedi nedeljskega obratovanja za prodajalne v muzejih in turistično informacijskih centrih. Te bi v skladu s predlogom nemoteno lahko delovale tudi ob nedeljah in praznikih ne glede na njihovo površino, saj trgovinska dejavnost na teh mestih ni primarna dejavnost, temveč gre za eno izmed spremljajočih dejavnosti, ki dopolnjujejo ponudbo. Zaradi navedenega je tudi ponudba blaga zelo omejena.

Za prodajalne na letališčih, ki se sicer že uvrščajo med izjeme tudi po trenutno veljavnem Zakonu o trgovini, pa bi vlada ukinila pogoj največje dovoljene velikosti prodajne površine do 200 kvadratnih metrov. Ker omenjenega pogoja zaradi površine prodajaln znotraj letališč, ki v pretežni meri presegajo to kvadraturo, ni bilo mogoče upoštevati, so bile namreč te prodajalne zaprte, kar želi vlada z novelo zakona odpraviti.

Vir: Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo

Vlada dala soglasje k razrešitvi direktorja javnega zdravstvenega zavoda Splošne bolnišnice Celje

Direktor Javnega zdravstvenega zavoda Splošne bolnišnice Celje (JZZ SB Celje) Aleksander Svetelšek je 15. septembra 2022 podal pisno izjavo o odstopu s položaja direktorja zavoda. Na podlagi Zakona o zavodih, Zakona o zdravstveni dejavnosti ter Statuta JZZ SB Celje je svet zavoda na 9. redni seji, 7. novembra 2022, sprejel sklep, da se Aleksander Svetelšek na podlagi njegove pisne odstopne izjave razreši s položaja direktorja JZZ SB Celje.

Vlada je dala soglasje k sklepu sveta zavoda JZZ SB Celje o razrešitvi direktorja. Sklep začne veljati s tem soglasjem.

Vir: Ministrstvo za zdravje

Vlada razrešila in imenovala vodstvo Agencije za varnost prometa

Vlada je izdala odločbo, s katero se Jože Hribar z dnem 11. november 2022 razreši s položaja direktorja Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa. 

Vlada je ob tem izdala odločbo, s katero se mag. Simona Felser z dnem 12. november 2022 imenuje za vršilko dolžnosti direktorice Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa, in sicer do imenovanja direktorja Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa po opravljenem natečajnem postopku, vendar največ za šest mesecev, to je od 12. novembra 2022 do najdlje 11. maja 2023.

Vir: Ministrstvo za infrastrukturo

Slovenija in Alžirija bosta odpravili vizumsko obveznost za kratkoročno bivanje za imetnike diplomatskih in službenih potnih listov

V luči krepitve prijateljskih odnosov med Slovenijo in Alžirijo je vlada sprejela pobudo za sklenitev Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Ljudske demokratične republike Alžirije o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje za imetnike diplomatskih in službenih potnih listov.

Državljani obeh držav - ki so imetniki diplomatskih in službenih potnih listov – bodo s sklenitvijo sporazuma izvzeti iz vizumske obveznosti za potovanje na ozemlje pogodbenice za bivanje, ki ne presega 90 dni v obdobju 180 dni.

Pravni red EU namreč, poleg skupne vizumske politike držav članic, določa izjeme, za katere primere oz. katere kategorije oseb, lahko država članica samostojno uredi vizumski režim.

Vir: Ministrstvo za zunanje zadeve