Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Poslanstvo Diplomatske akademije Ministrstva za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) je usposobiti vrhunske in vsestranske slovenske diplomate, konzule in nasploh uslužbence MZEZ, ki se bodo sposobni hitro in učinkovito odzivati na nove izzive v Evropi in svetu ter samozavestno in spretno predstavljati svojo državo, njene interese, vrednote in danosti. Vodilna načela našega delovanja so uporabljivost, praktičnost, interaktivnost in odličnost.

Akademija je zasnovana ne kot institucija temveč kot prožen program, ki omogoča učenje v okviru delovnega procesa za potrebe praktičnega dela v diplomaciji. Glede na potrebe slovenske diplomacije mora biti diplomatsko izobraževanje osredotočeno na prenos teorije v prakso (aplikativna znanost) ter obravnavo praktičnih primerov in izkušenj. V tem procesu morajo imeti dejavno vlogo vsi udeleženci. Gre za konceptualni preskok iz pedagoške usmeritve v pedagoško-andragoški (konektivistični) pristop, ki ga vedno bolj poudarjajo programi za izobraževanje odraslih in kjer izmenjava znanja, ekspertize in izkušenj poteka večsmerno.

Diplomatska akademija temelji na konceptu stalnega izobraževanja, za kar skrbimo s predavanji na tedenski ravni. V skladu s sodobnimi trendi smo vzpostavili spletno učilnico, ki vsebuje predavanja o diplomatskih vsebinah. Našim dejavnostim lahko sledite na Facebook strani Diplomatske akademije. V okviru usposabljanja izvajamo strokovne izpite za zaposlene v ministrstvu, pri čemer je koristna temeljna literatura v Zbirki Mednarodno pravo, ki jo skupaj izdajata MZEZ in Založba FDV.

Struktura Diplomatske akademije temelji na štirih stebrih: diplomatskih izpitih (prvi steber); konceptu stalnega usposabljanja glede diplomatskih veščin in tem (drug in tretji steber) ter ad-hoc dogodkih, kot so seminarji (četrti steber). S predavanji izkušenih diplomatov MZEZ, ki predstavljajo večino izobraževalcev na akademiji, se osredotočamo prav na izobraževanje zaposlenih na MZEZ (pristop by staff, for staff). Programi pa so odprti tudi za sodelovanje zunanjih predavateljev, bodisi domačih ali tujih, iz teorije in prakse.

Pri razvoju naših didaktičnih metod in programov sodelujemo z Andragoškim centrom Slovenije. Smo del Evropskega diplomatskega programa, ki temelji na povezovanju in izobraževanju diplomatov v Evropski uniji ter v ta namen združuje vodje diplomatskih akademij v državah članicah EU, predstavnike Evropske službe za zunanje delovanje (EEAS) in mlajše evropske diplomate. Povezujemo se tudi z drugimi sorodnimi institucijami, na primer z britansko, nizozemsko, dunajsko in emiratsko diplomatsko akademijo.

Dokumenti

  • Diplomatska akademija Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

    V brošuri so predstavljeni zasnova, struktura in poslanstvo Diplomatske akademije. S primeri iz prakse in grafičnimi prikazi poda tudi podrobnejše podatke o delovanju Diplomatske akademije in njenemu sodelovanju z drugimi institucijami.
    Brošure, publikacije