Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

  • Stopnja tveganja

    Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    V državi je trenutno izbruh kolere. Svetujemo vam, da posebno pozornost posvetite osebni higieni.

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Svetujemo, da se izognete območjem na meji z DR Kongo. Meja ni označena, zato obstaja tveganje, da nezakonito vstopite v DR Kongo.

  • Politična situacija

    V Lusaki in drugih večjih mestih lahko občasno pride do demonstracij in protestov. Načeloma demonstracije in protesti potekajo mirno, lahko pa postanejo nasilni. Svetujemo, da se izogibate vsem podobnim dogodkom. V kolikor se znajdete v bližini ali neposredno na protestih upoštevajte navodila policije in lokalnih oblasti.

  • Kriminal

    Stopnja kriminala je načeloma nizka. Do hujših kaznivih dejanj, kot so ropi ali kraje avtomobilov prihaja predvsem v večjih mestih.

  • Terorizem

    Država nima nedavne zgodovine terorističnih napadov. Kljub temu le-teh ni možno izključiti.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    V državi obstaja tveganje okužbe z mrzlico denga, malarijo, čikingunijo, steklino in tuberkulozo.

    Deli Zambije, vključno z Lusako, se soočajo z izbruhom kolere, ki se širi po vsej državi.

    V državi je prišlo do izbruha antraksa. Ne dotikajte se mrtvih živali ali trupel. Kupujte meso le pri priznanih mesarjih in poskrbite, da bo meso temeljito kuhano. Izogibajte se živalskim proizvodom, ki bi lahko bili pridobljeni iz živali, ki so morda poginile zaradi naravnih vzrokov. Če sumite, da ste prišli v stik z antraksom, nujno poiščite zdravniško pomoč.

    HIV/AIDS je zelo razširjen.

    Zdravstvene ustanove po vsej Zambiji so nižjega standarda kot v EU. Ustanove na podeželju so osnovne, nujne storitve pa omejene. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    Posedovanje pornografskih vsebin je nezakonito. Zagrožene so denarne in zaporne kazni.

    Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni. Razmere v zaporih so slabe.

    Fotografiranje infrastrukture, kot so vojašnice ali vladne zgradbe, je nezakonito.

    Homoseksualnost je nezakonita.

    Prepovedano je kupovati, prodajati, ubijati ali ujeti katero koli zaščiteno divjo žival ali trgovati z njenimi deli brez ustreznega dovoljenja. Za kršitve so zagrožene denarne in zaporne kazni.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Za vožnjo v Zambiji slovenski turisti potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje. V Zambiji vozijo po levi strani.

    Ceste so močno luknjaste. Vozni standardi so slabi. V deževnem obdobju lahko nenadne poplave odnesejo mostove in ceste.

    Vozila v Zambiji so pogosto neustrezno vzdrževana. Pogoste so prometne nesreče s smrtnim izidom. Vožnja pod vplivom alkohola in vožnja z mobilnim telefonom sta nezakoniti, vendar običajni.

    Izven glavnih mest je po temi nevarna vožnja zaradi zapuščenih vozil, pešcev in potepuških živali na cestišču ter vozil brez luči.

    Potovanje z javnim prevozom na dolge razdalje je lahko nevarno zaradi slabih standardov vožnje, pomanjkanja počitka za voznike, slabe kakovosti vozil in slabih razmer na cestah.

  • Denar

    Valuta v Zambiji je zambijski kwacha.

  • Naravne nesreče in podnebje

    Deževno obdobje traja od novembra do aprila.

  • Priporočila

    Redno si umivajte in razkužujte roke in skrbite za osebno higieno. Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in potepuškim psom, ne božajte jih in ne hranite.
    Izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko. Izogibajte se ledenim kockam, svežim sadnim sokovom, surovi zelenjavi, sadje in zelenjavo olupite ali temeljito operite, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo. Pijte samo kuhano ali pasterizirano mleko. Skrbite za higieno. Ne pozabite redno piti vode, in ne čakajte, da začutite žejo. Izogibajte se kopanju v stoječi vodi zaradi nevarnosti okužbe s paraziti. Ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh. Stresajte spalne vreče, rjuhe, da se izognete pikom škorpijonov in kač. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
    Zaščitite se pred piki komarjev, priskrbite si močne repelente, nosite svetla ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami, pri spanju uporabljajte mreže nad posteljo in okna naj imajo komarnike.

  • Opombe

    Divje živali so nepredvidljive in so v preteklosti že povzročile smrti. Ne glede na to, ali potujete po kopnem ali vodi, ste izpostavljeni potencialno smrtonosnim napadom živali.

    Udeležba v pustolovskih športih je lahko nevarna saj standardi varnosti niso na ravni EU.

Vstop v državo

Slovenski državljani od 3. novembra 2022 dalje ne potrebujejo več vizuma za vstop v Zambijo. Veljavnost potnega lista mora biti najmanj šest mesecev na dan vstopa v državo.

Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.

Konzularna pomoč

Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.