Senegal
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.
-
Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
/
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
Obmejna območja z Malijem, Mavretanijo in Gvinejo. V teh državah obstaja možnost napadov terorističnih in oboroženih skupin.
Regija Casamance. V regiji delujejo separatistične skupine. -
Politična situacija
Politične demonstracije so pogoste. Demonstracije običajno potekajo v Dakarju in drugih mestih. Lahko postanejo nasilne. Prihaja do politično motiviranih aretacij.
-
Kriminal
Žeparstvo in poulični kriminal (tudi v taksiju) sta prisotna predvsem v nekaterih predelih Dakarja, še posebej v bližini trga Place de l'Independence, v okrožju Plateau, ob (obalni) cesti Western Corniche in na letališču. Svetujemo, da ste previdni, ne hodite sami po ulicah pozno popoldan in ponoči ter da s seboj ne nosite vrednih predmetov.
Nasilni zločini kot so oboroženi ropi, vlamljanje in spolni napadi so vse pogostejši. -
Terorizem
V Senegalu ni nedavne zgodovine terorističnih napadov. Kljub temu le-teh ni mogoče izključiti.
Večje teroristične skupine so prisotne v sosednjem Maliju in Mavretaniji.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
Bolezni, ki se prenašajo s piki komarjev, malarija, mrzlica denga, čikungunija, zika virus, rumena mrzlica, so prisotne v Senegalu. Upoštevajte preventivne ukrepe za zaščito pred piki komarjev, kot so nošenje ohlapnih in svetlih oblačil, uporaba močnih repelentov, nastanitev naj bo zaščitena pred komarji – mreže proti komarjem na oknih, zaščitna mreža nad posteljo med spanjem, odstranite posode s stoječo vodo, uporabite klimatsko napravo.
Druge bolezni, ki so prisotne v Senegalu so steklina, meningitis, HIV (zelo razširjen), tifusna mrzlica, kolera.
Splošno
-
Lokalni zakoni
Lokalni zakoni odražajo dejstvo, da je Senegal pretežno muslimanska država. Spoštujte lokalne tradicije, običaje, zakone in vere, da ne užalite drugih, zlasti med svetim mesecem ramazanom ali ob obisku verskih območij.
V javnosti zunaj glavnih turističnih območij se oblecite in obnašajte skromno. Bari in restavracije običajno strežejo alkoholne pijače, vendar se pijančevanje šteje za žaljivo, kazni za vožnjo pod vplivom alkohola pa so stroge. Poljubljanje kot pozdrav je sprejemljivo, romantično poljubljanje v javnosti pa ne.
Kazni za posedovanje, uporabo ali trgovino s prepovedanimi drogami so stroge. Obsojeni storilci lahko pričakujejo dolge zaporne kazni in visoke denarne kazni.
Homoseksualna dejavnost je nezakonita in se v konservativni družbi Senegala ne tolerira. -
Vožnja in najem avtomobila
Za vožnjo po Senegalu potrebujete mednarodno vozniško dovoljenje.
Standardi vožnje so nepredvidljivi. Stanje glavnih cest je večinoma dobro, medtem ko je stanje na podeželskih in obstranskih cestah slabše. Izogibajte se vožnji ponoči. -
Denar
Valuta v Senegalu je zahodnoafriški frank CFA.
-
Naravne nesreče in podnebje
V Senegalu je subtropsko podnebje. V severnem delu države (Sahel) je deževno obdobje običajno od julija do septembra, v subtropskem Casamancu pa od maja do oktobra. V deževnem obdobju lahko pride do poplav in močnih neviht, ki lahko povzročijo uničenje, zaradi česar so posamezni deli države začasno nedostopni.
-
Priporočila
Pri izbiri nastanitve bodite pozorni na varnostni vidik. Redno si umivajte in razkužujte roke, izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko, izogibajte se ledenim kockam, surovi zelenjavi, školjkam, svežim sadnim sokovom, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo, skrbite za higieno.
Vstop v državo
Slovenski državljani ne potrebujejo vizuma za vstop v Senegal. Po informacijah Veleposlaništva Senegala v Berlinu (v francoščini), brezvizumski režim velja za turistična potovanja, ki niso daljša od 3 mesecev. Ob vstopu mora biti potni list veljaven še najmanj 6 mesecev.
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.