Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Varnost potovanj

  • Stopnja tveganja

    Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    /

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Izognite se obmejnih območij z Tanzanijo in Mozambikom.

  • Politična situacija

    Politična situacija je napeta. Gospodarske težave lahko povzročijo kratkotrajne nemire in stavke.

    Demonstracije in proteste lahko spremljajo izgredi, blokade cest in ropanje. Obstaja nevarnost nasilnih spopadov med protestniki in varnostnimi silami. Izogibajte se vseh demonstracij in protestov, bodite pozorni in upoštevajte navodila lokalnih oblasti.

  • Kriminal

    Žeparjenje in tatvine so pogoste v večjih mestih. Pojavljajo se tudi ropi in kraje avtomobilov. Ugrabitev ne gre izločiti.

    Pojavljajo se primeri, ko so tujci bili omamljeni s hrano in pijače, ter nato oropani. Ne sprejemajte hrane ali pijače od tujcev.

  • Terorizem

    Nevarnost terorističnih napadov je prisotna. Regionalne teroristične skupine predstavljajo nevarnost po celotni vzhodni Afriki.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    Za klic v sili pokličite 998. Številka za klic v sili ni vedno zanesljiva.

    V državi obstaja tveganje okužbe z mrzlico denga, rumeno mrzlico, čikungunjo, malarijo, tifusno mrzlico, steklino in virusom HIV.

    Po državi se pojavljajo izbruhi kolere.

    HIV/AIDS je razširjen.
    Javne zdravstvene ustanove so slabo opremljene. Zapletenejše zdravljenje lahko zahteva evakuacijo. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    Zunaj glavnih turističnih območij se oblecite konzervativno, da ne bi užalili lokalnega prebivalstva.

    Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni. Razmere v zaporih so slabe.

    Fotografiranje vojaških ali strateških objektov je nezakonito.

    Homoseksualnost je nezakonita.

    Kupovanje nebrušenih dragih kamnov je nezakonito.

    Prepovedano je kupovati, prodajati, ubijati ali ujeti katero koli zaščiteno divjo žival ali trgovati z njenimi deli brez dovoljenja. Nakup ali prodaja slonovine je nezakonita. Za kršenje zakona so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Za vožnjo po Malaviju slovenski turisti potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje.

    Vožnja v Malaviju je lahko nevarna. Stopnja smrtnih žrtev na cestah je visoka. Slabo vzdrževano cestišče, živali in kolesarji lahko povzročijo hude nesreče, kot tudi vozila, ki vozijo ponoči brez luči.

    V Malaviju pogosto primanjkuje goriva.

    Javni prevoz je slabo vzdrževan in ne ustreza evropskim standardom.

  • Denar

    Valuta v Malaviju je malavijska kvača.

    Kreditnih kartic običajno ne sprejemajo zunaj večjih mest. V Malaviju je omejeno število bankomatov, ki sprejemajo kartice Visa in MasterCard.

  • Naravne nesreče in podnebje

    Od maja do septembra je vreme hladno in brez dežja. Meseca september in oktober sta vroča in suha, deževna sezona traja od novembra do aprila. Med močnimi padavinami se lahko pojavijo težave na neasfaltiranih cestah.
    Deževna sezona traja od novembra do aprila. Zaradi poplav lahko območja Malavija postanejo nedostopna.

    Malavi leži na potresno aktivnem območju.

  • Priporočila

    Če se nameravate povzpeti na goro Mulanje ali druge gore, poiščite varnostni nasvet pri Malavijskem planinskem društvu.
    Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in psom zaradi možnosti ugriza in posledično stekline, ne hranite živali, ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh. Izogibajte se plavanju v stoječi vodi zaradi možnosti okužbe s paraziti. Nastanitev naj bo zaščitena pred komarji – mreže proti komarjem na oknih, zaščitna mreža nad posteljo med spanjem, odstranite posode s stoječo vodo, uporabite klimatsko napravo. Redno si umivajte in razkužujte roke, izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko, izogibajte se ledenim kockam, surovi zelenjavi, školjkam, svežim sadnim sokovom, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo, skrbite za higieno. Pijte samo pasterizirano ali kuhano mleko. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
    Skrbite za osebno higieno.

  • Opombe

    Divje živali predstavljajo nevarnost za življenje ljudi. Upoštevajte lokalne predpise ali predpise nacionalnih parkov in navodila vodičev.

Vstop v Malavi

Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Malavi. Veljavnost potnega lista mora biti šest mesecev na dan vstopa v državo. Več informacij o vizumskem postopku lahko pridobite na Veleposlaništvu Malavija v Berlinu (v angleščini).

Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.

Konzularna pomoč

Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.