Odnosi Slovenija - Italija
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Zaradi še vedno prisotne možnosti okužbe z virusom COVID-19 slovenskim državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino spremljajo širjenje virusa in njegove prisotnosti na območju načrtovane poti ter preverijo pogoje vstopa v ciljno državo ter upoštevajo odločitve tamkajšnjih oblasti. Slovenskim državljanom, ki se vračajo v domovino, priporočamo upoštevanje priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Novice
-
Minister Arčon srečanje dveh manjšin označil za sestanek sinergij
-
Minister Arčon s predsednikom Avtonomne dežele Furlanije - Julijske krajine
-
Mag. Marko Koprivc na uvodnem sestanku strateškega projekta ADRIONCYCLETOUR
-
Strategija razvoja Benečije in Rezije
-
Veleposlanik Longar obiskal prefekturo mesta Foggia
-
Pogovori državnega sekretarja Štucina s predstavniki Italijanske republike
-
Notranji ministri EU o vračanju migrantov in boju proti organiziranemu kriminalu
-
Priložnosti za sodelovanje med slovenskimi in italijanskimi podjetji na področju vesolja je veliko
-
Odprtje Konzulata Slovenije v Neaplju
-
Slovenski paviljon na 18. mednarodnem arhitekturnem bienalu v Benetkah
Politično sodelovanje
Odnosi med državama so dobrososedski, partnerski in razvejani. Državi sta razvili visoko raven medsebojnega sodelovanja na številnih področjih. Državi, partnerici v EU in NATO, povezuje skladnost pogledov glede ključnih vprašanj v okviru EU (širitev, Zahodni Balkan, prihodnost EU in druga).
Vsestransko sodelovanje se odraža v rednem političnem dialogu, pri krepitvi sodelovanja na ključnih področjih (zunanje zadeve, gospodarstvo, okolje, kmetijstvo, šolstvo...) pomembno prispevajo tudi zasedanja Koordinacijskega odbora ministrov med Slovenijo in Italijo. Prav tako dodaten instrument pri povezovanju in krepitvi sodelovanja Slovenije z Avtonomno deželo FJK predstavlja Skupni odbor Slovenija – FJK.
Pomemben vezni člen v odnosih med državama predstavljata obe manjšini.
-
Slovenci v Italiji
Slovenci so v Italijanski republiki avtohtona narodna skupnost. V italijanskem pravu so opredeljeni kot jezikovna manjšina. Živijo v treh (geografskih) pokrajinah Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine: na Tržaškem, Goriškem in Videmskem. Ocene o številu pripadnikov skupnosti se gibljejo okoli 80.000 ljudi. Dežela Furlanija Julijska krajina, ena od dvajsetih italijanskih dežel, uživa poseben status in avtonomijo, s tem pa so povezana tudi finančna sredstva, prav zaradi prisotnosti slovenske jezikovne manjšine na njenem ozemlju.
Gospodarsko sodelovanje
Vse potrebne informacije o gospodarskem sodelovanju in poslovnih priložnostih v Italiji najdete na spletni strani Izvozno okno.
Sodelovanje v kulturi, znanosti in izobraževanju
Sodelovanje na kulturnem področju med državama ureja Sporazum o sodelovanju v kulturi med Vlado Republike Slovenije in Vlado Italijanske republike. Sporazum omogoča boljše razmere za nadaljnji razvoj obojestransko koristnih odnosov v kulturi in izobraževanju, s posebnim poudarkom na sodelovanju manjšin.
Sporazum je namenjen olajševanju stikov na širokem kulturnem področju med obema državama, saj spodbuja razvitejše sodelovanje na področjih kulture, izobraževanja, založništva, tiska in raziskav, ureja pomembna vprašanja dvostranskega sodelovanja, kot so vzajemno priznavanje diplom, štipendije za študij in raziskave, spodbujanje učenja in poučevanja jezika, predvsem na območjih, kjer živita obe narodni skupnosti, odpiranje kulturnih inštitutov, izmenjava razstav umetnostne in kulturne dediščine, sodelovanje med arhivi, knjižnicami in muzeji, mladinske izmenjave, sodelovanje med mediji in založniki časopisov in sodelovanje v okviru tekočih evropskih programov.
Več o promociji slovenske kulture v državi izveste tudi na portalu Culture.si. Na voljo vam je koledar kulturnih dogodkov slovenskih umetnikov v državi.
Veljavni sporazumi med Slovenijo in Italijo
Dokumenti
-
Poročilo slovensko - italijanske zgodovinsko - kulturne komisije
Poročila