Eritreja
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Najvišja stopnja previdnosti: Zaradi razmer v državi iz varnostnih razlogov odsvetujemo vsa potovanja. Ravnajte z največjo stopnjo previdnosti.
-
Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
Odsvetujemo vsa potovanja, ki niso nujna, vključno s turističnimi zaradi nevarnosti min, ki so še vedno v tleh, še zlasti na neutrjenih in neasfaltiranih cestah.
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
Odsvetujemo vsa potovanja na obmejna območja kopenskih meja. Meje z Džibutijem in Etiopijo so zaprte zaradi napetosti med državami. Meja s Sudanom ostaja odprta, vendar zaradi konflikta v Sudanu odsvetujemo vsa potovanja na obmejno območje.
-
Politična situacija
Eritreja je uvedla posebne varnostne ukrepe v odziv na konflikt v Etiopiji. Večina ukrepov več ni v veljavi, to pa se lahko spremeni glede na varnostne razmere v regiji.
-
Kriminal
Stopnja kriminala v državi je načeloma nizka. V Asmari je prisoten oportunistični kriminal.
Dragocenosti in dokumente hranite na varnem.
Na obmejnem območju s Sudanom prihaja do poročil o oboroženih ropih in razbojništvu.
Vzdolž južne obale ob Rdečem morju, tudi ob obali Eritreje, je prisotno piratstvo. Varnostne razmere so se še zaostrile v luči nedavnih napadov jemenskih Hutijev. -
Terorizem
Terorističnih napadov ni možno izključiti.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
Obstaja tveganje okužbe z rumeno mrzlico, malarijo, mrzlico denga, meningitisom, tifusom, steklino in čikungunjo.
HIV/AIDS je razširjen po državi.
Zdravstvene ustanove so slabo opremljene in niso primerne za zdravljenje resnejših zdravstvenih primerov. Resnejši zdravstveni primeri zahtevajo evakuacijo.
Prepričajte se, da imate sklenjeno ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dovolj dostopnih finančnih sredstev za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.
Splošno
-
Lokalni zakoni
S seboj morate vedno imeti dokument ali kopijo dokumenta s katerim lahko izkažete svojo identiteto.
Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni.
Prepovedano je fotografiranje vladnih in vojaških objektov, ter strateško pomembne infrastrukture.
Za vsa potovanja zunaj Asmare je potrebno pridobiti ustrezna dovoljenja.
Pomorščaki morajo za pristanek oziroma vplutje v Eritrejo pridobiti ustrezna dovoljenja.
Homoseksualnost je nezakonita. -
Vožnja in najem avtomobila
Za vožnjo po Eritreji potrebujejo slovenski turisti mednarodno vozniško dovoljenje. V državi vozijo po desni strani cestišča.
Cestne signalizacije in varnostnih ovir je malo, cestne površine pa so neravne. Drugi vozniki lahko vozijo brez luči, nekateri pa vozijo nepredvidljivo ali prehitro. Tesni nepregledni ovinki in strmi vzponi so pogosti. V mnogih delih države so ceste v deževnem obdobju težko prevozne ali neprevozne.
Policijske in vojaške kontrolne točke so pogoste. -
Denar
Valuta v Eritreji je eritrejska nakfa.
V državi ni bankomatov. Kreditnih kartic ne sprejemajo.
Nezakonito je kupiti karkoli z tujo valuto, razen v nekaterih hotelih in trgovinah v Asmari, kjer je možno plačati z ameriškimi dolarji ali evri.
Denar je možno menjati le v uradnih državnih menjalnicah. -
Naravne nesreče in podnebje
Skozi državo se razprostirajo 3 različni podnebni pasovi. Podnebje je na obalni ravnini Rdečega morja je vroče z malo padavin, na severnem in srednjem delu države je podnebje zmerno.
V višavju je podnebje zmerno z obilnimi padavinami. V deževnem obdobju od junija do septembra lahko zaradi obilnega deževja pride do poplav ali zemeljskih plazov.
Eritreja se nahaja na potresnem območju in ima več aktivnih vulkanov. Spremljajte lokalne novice in upoštevajte navodila lokalnih oblasti v primeru potresa ali izbruha vulkana. -
Priporočila
Redno si umivajte in razkužujte roke in skrbite za osebno higieno. Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in potepuškim psom, ne božajte jih in ne hranite.
Izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko. Izogibajte se ledenim kockam, svežim sadnim sokovom, surovi zelenjavi, sadje in zelenjavo olupite ali temeljito operite, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo. Pijte samo kuhano ali pasterizirano mleko. Skrbite za higieno. Ne pozabite redno piti vode, in ne čakajte, da začutite žejo. Izogibajte se kopanju v stoječi vodi zaradi nevarnosti okužbe s paraziti. Ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh. Stresajte spalne vreče, rjuhe, da se izognete pikom škorpijonov in kač. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
Zaščitite se pred piki komarjev, priskrbite si močne repelente, nosite svetla ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami, pri spanju uporabljajte mreže nad posteljo in okna naj imajo komarnike. -
Opombe
Dostop do interneta je v Eritreji močno omejen, predvsem na hotele in manjše število internetnih kavarn.
Mednarodne kartice SIM ne bodo delovale v Eritreji. Za nakup lokalne kartice SIM potrebujete dovoljenje za prebivanje, pridobitev tega pa lahko traja več tednov.
Vstop v Eritrejo
Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Eritrejo. Veljavnost potnega lista mora biti najmanj šest mesecev na dan vstopa v državo. Slovenski državljani lahko za vizum zaprosijo na Veleposlaništvu Eritreje v Berlinu (v nemščini).
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.