Džibuti
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.
-
Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
Odsvetujemo vsa potovanja na območje, ki meji z Eritrejo in Somalijo.
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
Odsvetujemo vsa potovanja na območja v bližini meje z Eritrejo. V preteklosti je prišlo do oboroženih spopadov med državama na obmejnem pasu. Odsvetujemo tudi vsa potovanja na območja, ki mejijo na Somalijo.
Pehotne mine so prisotne v severnih okrožjih Obock in Tadjoura in južnem okrožju Ali Sabeih. -
Politična situacija
Demonstracije, zborovanja in protesti se pojavljajo občasno in včasih brez opozorila. Lahko se pojavijo kot odgovor na politična ali gospodarska vprašanja v državi, ob politično pomembnih praznikih in ob pomembnih mednarodnih dogodkih. Mirne demonstracije lahko kadarkoli postanejo nasilne. Svetujemo, da se izogibate vseh takšnih dogodkov.
-
Kriminal
Priložnostne tatvine so v državi pogoste. Pri potovanjih izven glavnega mesta obstaja možnost napada oboroženih skupin. Ne hodite sami po mestih pozno zvečer. Dragocenosti, zlasti fotoaparatov, mobilnih telefonov, nakita in potnih listov, ne shranjujte na vidnih mestih.
Napadi piratov v Adenskem zalivu v Indijskem oceanu so pogosti. Do napadov lahko pride v oddaljenosti tudi do 1000 navtičnih milj od somalijske obale. -
Terorizem
Možnost terorističnih napadov v državi je visoka. Objekti kot so tuje vojaške baze, hoteli, turistične destinacije in druge lokacije, kjer se zadržujejo tujci so lahko tarče napadov. Teroristična skupina Al Shabaab je v preteklosti že javno grozila Džibutiju.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
Zdravstvene zmogljivosti v Džibutiju so omejene. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.
Bolezni, ki se prenašajo s piki komarjev, so čikungunija, mrzlica denga, malarija, zato priporočamo uporabo močnih repelentov. Druge bolezni, ki so prisotne v državi in je verjetnost okužbe z njimi precejšnja, so tuberkuloza, kolera, tifusna mrzlica, steklina in HIV.
Splošno
-
Lokalni zakoni
Džibuti ima pretežno muslimansko prebivalstvo. Priporočeno je konzervativno oblačenje in obnašanje.
Pitje alkohola v državi je dovoljeno, a vinjenost v javnosti lahko privede do dveletne zaporne kazni.
Homoseksualno vedenje ni nezakonito, vendar lahko javno izkazovanje naklonjenosti, kot je poljubljanje ali držanje rok s strani istospolnih parov, povzroči kazenski pregon.
Fotografiranje pristanišč, javnih zgradb, letališč, vojaških poslopij in mostov je prepovedano. -
Vožnja in najem avtomobila
Razmere na cestah so slabe. Odsvetujemo potovanja po cestah zunaj mest v večernih urah. Vozila pogosto nimajo (delujočih) žarometov, prav tako se lahko po cestišču sprehaja živina.
-
Denar
Valuta v Džibutiju je džibutski frank.
Kreditne in debetne kartice niso splošno sprejete. Bankomati so večinoma prisotni le v glavnem mestu. -
Naravne nesreče in podnebje
Džibuti leži na aktivnem vulkanskem in potresnem območju.
Od maja do oktobra je podnebje zelo vroče in suho.
Intenzivne padavine, čeprav redke, lahko povzročijo hudourniške poplave, zlasti v bližini mesta Džibuti. To lahko povzroči velike motnje v delovanju osnovnih storitev, poškodbe zgradb in cest ter izbruhe bolezni, ki se prenašajo z vodo in po zraku. Izogibajte se poplavnim območjem in upoštevajte navodila varnostnih organov. -
Priporočila
Ne kopajte se v stoječi vodi zaradi potencialne okužbe s paraziti. Ne hodite bosi po pesku in vlažnih tleh. Ne približujte se in se ne dotikajte mrtvih živali, živali nasploh in njihovih iztrebkov. Ne približujte se potepuškim živalim ali psom zaradi ugriza in posledično stekline. Ne božajte živali, ki jih srečate. Redno stresajte oblačila, spalne vreče in rjuhe, da se izognete pikom kač in škorpijonov. Ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
Svetujemo stroge ukrepe pri higieni prehranjevanja. Redno si umivajte in razkužujte roke, izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane, pijte samo ustekleničeno, prekuhano ali filtrirano vodo, izogibajte se ledenim kockam, sladoledu ter svežim sadnim sokovom.
Vstop v Džibuti
Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Džibuti. Potni list mora biti veljaven najmanj šest mesecev na dan vstopa v državo. Za več informacij kontaktirajte Veleposlaništvo Džibutija v Parizu (v francoščini).
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.