Skoči do osrednje vsebine

Burkina Faso

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Varnost potovanj

  • Stopnja tveganja

    Najvišja stopnja previdnosti: Zaradi razmer v državi iz varnostnih razlogov odsvetujemo vsa potovanja. Ravnajte z največjo stopnjo previdnosti.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    Obstajajo določeni varnostni zadržki. Odsvetujemo vsa potovanja, ki niso nujna. Svetujemo dodatno previdnost in dodatno preverjanje in pridobitev podatkov iz drugih virov.

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Odsvetujemo vsa potovanja na področje severno od mesta Boulsa, še posebno na področja ob meji z Malijem in Nigrom.

  • Politična situacija

    Prehodna vlada je prevzela nadzor nad Burkino Faso po državnem udaru 30. septembra 2022. Politične razmere ostajajo nestabilne in možni so nadaljnji državni udari.

    Javne demonstracije, vključno s protivladnimi protesti, so v Burkini Faso običajne. Izogibajte se vsem političnim shodom, demonstracijam in protestom.

  • Kriminal

    Obstaja nevarnost ugrabitev, še posebej na severu države ob meji z Malijem in Nigrom. Popotnikom svetujemo pozornost zaradi pouličnega kriminala. V državi obstajajo oborožene skupine, ki še posebno v večernih urah zaustavljajo vozila (tudi avtobuse), da bi jih oropali.

    Večja mesta so sicer relativno varna, svetuje se potovanje z letalom med glavnim mestom in drugim največjim mestom (Bobo Dioulasso), saj je cestna povezava med njima lahko rizična.

  • Terorizem

    Obstaja velika verjetnost terorističnih napadov po vsej državi, vključno z Ouagadougoujem.

    Glavno grožnjo predstavlja Al Kaide in z njo povezane skupine, ter druge regionalne islamistične skupine. Med njimi sta Jamaat Nusrat al-Islam wal Muslimeen (JNIM) in Islamska država Velika Sahara (ISGS), ki delujeta na območjih Malija, Nigra in Burkine Faso.

Zdravje

Splošno

  • Lokalni zakoni

    S seboj morate vedno imeti potni list, da lahko izkažete svojo identiteto.

    Burkina Faso je večinsko muslimanska država (okrog 63 odstotkov muslimanov in 26 odstotkov kristjanov). Svetujemo spoštovanje krajevnih tradicij, običajev, navad in religije ter spoštljivo obnašanje še posebno v času Ramadana in pri obisku verskih središč.

    Posedovanje, uporaba in tihotapljenje drog so resna kazniva dejanja, za katere je zagrožena zaporna kazen. Razmere v zaporih so slabe.

    Fotografiranje vojaških ali vladnih poslopij je prepovedano.

    Obstajajo strogi carinski predpisi o odnašanju kulturnih predmetov, kot so maske, verski materiali in starine iz Burkine Faso.

    Homoseksualnost je nezakonita.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Slovenski državljani za vožnjo po Burkini Faso potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje.

    Ceste, tudi če so asfaltirane, so v slabem stanju. Razmere na cestah se poslabšajo še zlasti v deževnem obdobju (od junija do oktobra). Vozila cestah so pogosto v slabem stanju. Dodatno nevarnost predstavljajo živina, pešci in motoristi.

    Svetujemo izogibanje nočnim vožnjam po državi. Opozorilo velja še posebej za cesti od mesta Bobo Dioulasso do Slonokoščene obale ter od mesta Fada do Benina in Toga. Prav tako odsvetujemo vsa potovanja po cesti od mesta Ouagadougou do mesta Po. Previdnost je potrebna tudi na glavni cesti med mestoma Ouagadougou in Bobo Dioulasso, na voljo je tudi letalski prevoz.

  • Denar

    Valuta v Burkini Faso je frank CFA (CFAF).

    Burkina Faso je gospodarstvo, ki temelji na gotovini. Bankomati, ki delujejo s tujimi karticami za dvig lokalne valute, so na voljo v velikih mestih. V nekaterih obratih lahko sprejemajo tudi evre in ameriške dolarje. Kreditne kartice sprejemajo v posameznih obratih v prestolnici.

  • Naravne nesreče in podnebje

    Deževna sezona običajno traja od junija do oktobra. Nalivi lahko povzročijo poplave in zemeljske plazove. Spremljajte lokalna vremenska poročila.

  • Priporočila

    Zaščitite se pred piki komarjev, nosite svetla ohlapna oblačila, ki pokrivajo roke in noge. Uporabljajte močne repelente, v nastanitvi naj bo zaščita pred komarji, in sicer viseče mreže nad posteljo med spanjem, komarnike, vlažilce zraka, spirale proti komarjem, ventilatorje in klimatsko napravo. Odstranite potencialna mesta, kjer bi se komarji lahko zadrževali, kot so posode s stoječo vodo, podstavki za rože s stoječo vodo. Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim, ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh. Izogibajte se plavanju v stoječi vodi zaradi možnosti okužbe s paraziti.

    Redno si umivajte in razkužujte roke, izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko, izogibajte se ledenim kockam, surovi zelenjavi, školjkam, svežim sadnim sokovom, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo, skrbite za higieno. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.

Vstop v Burkino Faso

Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Burkino Faso. Vloga za vizum se lahko vloži elektronsko preko spletne strani Visa Burkina (v angleščini).

Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.

Konzularna pomoč

Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.