13. Slovenski razvojni dnevi: Gospodarstvo za globalno solidarnost
Slovenski razvojni dnevi so največji nacionalni dogodek za ozaveščanje javnosti o pomenu uradne razvojne pomoči. So osrednji forum za razpravo domačih in tujih strokovnjakov, predstavnikov vladnih in nevladnih ustanov, mednarodnih organizacij, zasebnih akterjev in akademske sfere o aktualnih temah na področju mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči.
Letošnji Slovenski razvojni dnevi bodo osredotočeni na ključno vlogo gospodarstva v mednarodnem razvojnem sodelovanju in humanitarni pomoči. Ob vse večjih humanitarnih in razvojnih izzivih je aktivno vključevanje gospodarstva in zasebnih akterjev bistvenega pomena za zagotavljanje trajnostnega financiranja, potrebnega za premostitev razvojne vrzeli v prihodnosti. Takšno sodelovanje je dragocena priložnost za spodbujanje inovacij, ustvarjanje delovnih mest in krepitev lokalnih trgov ter trajnostne gospodarske rasti.
Dogodek se bo začel 14. oktobra 2025 s slavnostnim odprtjem in pogovorom z visokim predstavnikom Združenih narodov, sledili pa bodo nagovori ministrskih predstavnikov, panel na visoki ravni o razvojnih partnerstvih kot priložnostih za podjetja.
V sredo, 15. oktobra 2025 bo v Odboru za zunanjo politiko Državnega zbora Republike Slovenije predstavljeno poročilo o mednarodnem razvojnem sodelovanju in humanitarni pomoči Republike Slovenije v letu 2024. Opravljena bo razprava.
Slovenski razvojni dnevi se bodo nadaljevali 15. oktobra 2025 z nacionalnim posvetom na temo vključevanja gospodarske diplomacije na področje mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči in dialoga s partnerskimi ustanovami in organizacijami. Nekatere med njimi bodo v tednu med 14. in 17. oktobrom gostile tudi ločene dogodke na letošnjo temo slovenskih razvojnih dnevov.
V petek, 17. oktobra 2025, bodo Slovenski razvojni dnevi namenjeni praktičnim delavnicam o vključevanju zasebnega sektorja v aktivnosti uradne razvojne pomoči in bo s predstavitvijo konkretnih priložnosti, izzivov in dobrih praks na tem področju namenjeno predvsem predstavnikom podjetij. Posebna pozornost bo namenjena inovativnim finančnim mehanizmom in pobudi Global Gateway z gosti iz Evropske komisije. Zaključek bo ponudil celovit vpogled v aktualne izzive in priložnosti slovenskega razvojnega sodelovanja.