Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Mednarodna konferenca Gradnja mostov med jeziki: Umetna inteligenca, osredotočena na človeka

Kdaj do
Kje Center za finančno odličnost, Cankarjeva cesta 18, Ljubljana
V Ljubljani bo 6. in 7. junija 2024 potekala mednarodna konferenca Gradnja mostov med jeziki: Umetna inteligenca, osredotočena na človeka, ki jo organizira Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije v sodelovanju s Fundacijo Anne Lindh

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije in Fundacija Anne Lindh sta junija 2016 organizirala konferenco »Prevod za dialog«, prvo tovrstno konferenco v evro-sredozemski regiji. Konferenca je združila strokovnjake in udeležence iz kulturne sfere, ki se ukvarjajo s prevajanjem, da bi predstavili, razpravljali in zagovarjali prevajanje kot osrednje orodje medkulturnega dialoga. Udeleženci so se zavezali k ambiciozni evro-sredozemski prevajalski politiki za spodbujanje kulturne raznolikosti in utrjevanje skupnih vrednot.

Prevajanje je pomembno pri medkulturnem dialogu in krepitvi skupne identitete, ki temelji na kulturni raznolikosti evro-sredozemskih družb. Vendar pa se je na sceni pojavil nov dejavnik, ki lahko to stanje spremeni na boljše ali na slabše. Danes lahko umetna inteligenca dokaj natančno razume in poustvari človeški jezik. Tako nastajajo tudi razmeroma kakovostni prevodi in pričakovati je, da se bodo v bližnji prihodnosti še izboljšali. To spremembo so olajšali konvergenca računalniških zmogljivosti umetne inteligence, razpoložljivost večje količine podatkov boljše kakovosti in vse bolj izpopolnjena programska oprema.

Vse bolj se zavedamo, da bi morala biti umetna inteligenca vredna zaupanja. Pozornost se zdaj preusmerja na obravnavanje etičnih posledic uporabe umetne inteligence, saj želimo zagotoviti, da bosta njen razvoj in uporaba v skladu s skupnimi vrednotami. To je v evro-sredozemski regiji zlasti pomembno zaradi njenih raznolikih kultur, tradicij in socialno-ekonomskih kontekstov. Ta raznolikost predstavlja edinstvene izzive in priložnosti v ekosistemu umetne inteligence, saj regionalne razlike zahtevajo usklajen in kontekstualno specifičen pristop.

V tem duhu nameravata Republika Slovenija in Fundacija Anne Lindh spodbujati na človeka osredotočen pristop pri rabi umetne inteligence za prevajanje v evro-sredozemski regiji. To temelji na zavezi k povečanju raznolikosti, pravičnosti in vključenosti v dostop in uporabo umetne inteligence z vključitvijo več deležnikov v evro-sredozemsko sodelovanje. Cilj je prispevati k prevajalski politiki in praksi z ustvarjanjem in deljenjem znanja ter razvojem učinkovitih strategij za združevanje ljudi in umetne inteligence v korist medkulturnega dialoga.

Prijava na dogodek je mogoča na naslednji povezavi: Gradnja mostov med jeziki: Umetna inteligenca, osredotočena na človeka

  • Program

    Program je v angleščini.