Skoči do osrednje vsebine

Prijava na preizkus iz zdravstvenih vsebin za zdravilce, ki nimajo zdravstvene izobrazbe

V skladu s 36. členom Zakona o zdravilstvu mora zdravilec, ki želi pridobiti prvo licenco za opravljanje zdravilske dejavnosti, imeti :

  • najmanj srednjo izobrazbo zdravstvene smeri
  • ali najmanj srednjo strokovno izobrazbo in opravljen preizkus iz zdravstvenih vsebin. 

Prijava na preizkus

Zdravilec pravilno izpolnjeno Prijavnico za opravljanje preizkusa vloži na Ministrstvo za zdravje (Štefanova 5, 1000 Ljubljana) oziroma jo pošlje na elektronski naslov gp.mz@gov.si.

Prijava vsebuje: izjavo zdravilca o izpolnjevanju pogoja glede zahtevane izobrazbe, iz katere morajo biti razvidni stopnja in smer izobrazbe, izobraževalno institucijo, na kateri je bila izobrazba pridobljena, in leto pridobitve izobrazbe. Prijava vsebuje tudi navedbo, kateri zdravilski sistem ali zdravilsko metodo izvaja zdravilec.

Prijavi je treba priložiti:

  • dokazilo o doseženi ravni in vrsti izobrazbe (diploma, zaključno spričevalo).

Vsi prijavljeni kandidati na preizkus iz zdravstvenih vsebin vabilo prejmejo po e-mailu najmanj 15 dni pred dnevom preizkusa.

Zdravilec lahko pristopi k opravljanju preizkusa po preverbi istovetnosti in predložitvi dokazila o plačilu stroškov preizkusa.

Stroški preizkusa

Stroški preizkusa iz zdravstvenih vsebin za zdravilce, ki nimajo zdravstvene izobrazbe, znašajo 320 eurov.

Zdravilec plača stroške preizkusa na podračun države št. 01100-1000621284, sklic št. 11 27111-7141009-007893 23, z oznako "za preizkus iz zdravstvenih vsebin pri Ministrstvu za zdravje Republike Slovenije".

Pri sklicni številki se zadnji dve številki določita glede na leto plačila.

Opravljanja preizkusa iz zdravstvenih vsebin

Preizkus izvaja Ministrstvo za zdravje. Izvede se, če je nanj prijavljenih najmanj osem (8) kandidatov.

Zdravilec opravlja preizkus pred tričlansko komisijo, ki jo imenuje minister, pristojen za zdravje.

Preizkus je sestavljen iz pisnega in ustnega dela. Zdravilec, ki je opravil pisni del preizkusa z najmanj 60-odstotno uspešnostjo iz posamezne zdravstvene vsebine, ima pravico pristopiti k opravljanju ustnega izpita. Uspeh ustnega dela preizkusa oceni komisija na podlagi odgovorov na vprašanja iz posameznih delov preizkusa z »opravil-a« ali »ni opravil-a«. 

Zdravilec, ki je uspešno opravil pisni in ustni del preizkusa je preizkus opravil in se mu izda potrdilo o opravljenem preizkusu.

Program preizkusa iz zdravstvenih vsebin za zdravilce, ki nimajo zdravstvene izobrazbe

Zdravstvene vsebine, določene na ravni srednje strokovne izobrazbe, ki jih morajo poznati zdravilci, so:

  • prva pomoč;
  • anatomija in fiziologija;
  • vzgoja za zdravje in higiena;
  • interna medicina s patologijo.

Literatura za preizkus

Program preizkusa iz zdravstvenih vsebin je sestavljen iz naštetih zdravstvenih vsebin. Ministrstvo vodi seznam strokovne literature, ki pomaga zdravilcu za pripravo na preizkus. Znanja iz zdravstvenih vsebin lahko zdravilec pridobi na institucijah, ki izvajajo veljavne izobraževalne programe, ali s samoučenjem.