Svet za internacionalizacijo gospodarstva
Namen in cilji
Internacionalizacija je nedeljivi del celotnih prizadevanj strategije razvoja Slovenije, katere namen je zagotoviti blagostanje in trajnostni razvoj prebivalcev in države Slovenije.
Svet za internacionalizacijo gospodarstva obravnava strokovna vprašanja z delovnega področja ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo (v nadaljevanju: MGRT) in ministrstva za zunanje zadeve (v nadaljevanju: MZZ), vezana na spodbujanje internacionalizacije slovenskega gospodarstva.
Področja MGRT so: oblikovanje politike spodbujanja internacionalizacije podjetij in spodbujanje na področju gospodarskega sodelovanja s tujino, oblikovanje politike pridobivanja tujih neposrednih investicij in oblikovanje trgovinske politike v okviru EU, OECD, WTO ter drugih mednarodnih organizacij.
Področja MZZ so: v okviru gospodarske diplomacije izvajanje storitev za gospodarstvo na tujih trgih in izvajanje politike spodbujanja internacionalizacije, zaščita slovenskih gospodarskih (podjetniških) interesov na tujih trgih, sodelovanje pri oblikovanju politik MGRT na področju gospodarskega sodelovanja s tujino.
Namen sveta je koordinirano delovanje vseh deležnikov, vladnih in nevladnih, ki na podlagi politike MGRT delujejo na področju internacionalizacije slovenskega gospodarstva. Pod pojmom internacionalizacija je zajeta internacionalizacija v najširšem smislu, vključno z investicijami. MRGT je namreč v skladu s 30. členom ZDU-1 med drugim pristojno za opravljanje nalog na področju ekonomskega sistema in tudi ekonomskih odnosov s tujino. Končni cilj delovanja sveta je zagotoviti učinkovito pomoč gospodarskim subjektom pri njihovem vstopu v gospodarske odnose s tujino (uvoz, izvoz, tuje neposredne investicije) in učinkovite promocijske aktivnosti v ta namen.
Sestava
Člana sveta sta po funkciji minister za gospodarski razvoj in tehnologijo ter minister za zunanje zadeve, ki sopredsedujeta svetu. Namestnika ministrov in hkrati tudi člana sveta sta državni sekretar ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter državni sekretar ministrstva za zunanje zadeve.
Ostali člani sveta so še: generalni direktor, pristojen za internacionalizacijo in tuje neposredne investicije, generalni direktor, pristojen za gospodarsko in javno diplomacijo, direktor agencije, pristojne za internacionalizacijo in tuje neposredne investicije, predsednik SID banke, izvršna direktorja nevladnih interesnih združenj Gospodarske zbornice Slovenije in Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije.
Na seje lahko sopredsedujoča, glede na obravnavano tematiko, povabita tudi predstavnike zainteresiranih inštitucij, podjetniških združenj ter akademske strokovne javnosti.
Pri obravnavi tematike iz pristojnosti drugih vladnih resorjev sopredsedujoča lahko na sejo povabita pristojnega resornega ministra ter predstavnika Kabineta predsednika vlade, pristojnega za zunanjo politiko in predstavnika Urada predsednika države, pristojnega za zunanjo politiko.
Delo vabljenih v svetu je častno in prostovoljno, pri čemer delujejo avtonomno in v svojem imenu.
Področja dela in naloge
Svet opravlja zlasti naslednje naloge:
- obravnava zadev, ki se nanašajo na izvajanje politike spodbujanja internacionalizacije v širšem smislu (aktivnosti, orodja in prioritete) ter svetovanje in dajanje pobud v tej zvezi;
- oblikovanje in obravnava strokovnih podlag za sprejemanje usmeritev, ocen in ukrepov za učinkovitejše delovanje gospodarske diplomacije;
- oblikovanje predlogov za nadaljnji razvoj področja internacionalizacije.